Ο Κάιπερς τη… χάλασε στη Γουέστ Χαμ και όλα ανοιχτά στη ρεβάνς

Πέμπτη, 13/4/2023 - 22:00

Στο Λονδίνο θα λύσουν τις διαφορές τους Γάνδη και Γουέστ Χαμ μετά το 1-1 του πρώτου ματς για τα προημιτελικά του Europa Conderence League.

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Ινγκς, ενώ στο 57’ ο Ούγκο Κάιπερς έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίωρο του ματς δεν ανέβηκε ιδιαίτερα, με τη Γάνδη να έχει την πρωτοβουλία.

Το ματς «άναψε» στο 41’, όταν ο Αγκέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τη Γουέστ Χαμ. Ο Τάσος Σιδηρόπουλος αρχικά κατακύρωσε το γκολ, ωστόσο μετά από εισήγηση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως, ήρθε το γκολ για τη Γουέστ Χαμ, με σκόρερ τον Ινγκς έπειτα από γύρισμα του Μπόουεν.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου η Γάνδη έκανε την ισοφάριση. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού Πειραιώς με τρομερό σουτ ισοφάρισε στο 47’, αφήνοντας «άγαλμα» τον Αρεολά.

Στο 76’ απείλησε ξανά η Γουεστ Χαμ, με τον Μπόουεν να μην μπορεί να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ενώ στο 82’ η Γάνδη έχασε τρομερή ευκαιρία με δοκάρι σε ανάποδο ψαλίδι του Ορμπάν.

Παραλίγο… χαμός στις καθυστερήσεις του ματς. Ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδωσε κόκκινη κάρτα Πιατκόφσκι για φάουλ στον Πακετά στα όρια της περιοχής και έλεγξε το VAR για πιθανότητα πέναλτι, ωστόσο μετά από τον έλεγχο πήρε πίσω την παράβαση.