Ο Μέσι «έσπασε» την κατάρα και η Μπαρσελόνα έχει το προβάδισμα

Τρίτη, 20/2/2018 - 23:43

Η Μπαρσελόνα έμεινε όρθια  μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» πήρε ισοπαλία 1-1 από την Τσέλσι και μαζί και το προβάδισμα για την πρόκριση. Έσπασε την κατάρα ο Μέσι που σκόραρε για πρώτη φορά κόντρα στην Τσέλσι.

Στο 5ο λεπτό ο Αζάρ βρήκε λίγο χώρο εκτός περιοχής κι έπιασε φοβερό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 16’ ο Μέσι έβγαλε φοβερή μπαλιά για τον Παουλίνιο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο. Η Μπαρσελόνα είχε την καθολική υπεροχή αλλά στο 34’ η Τσέλσι ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ. Ο Γουίλιαν έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Τερ Στέγκεν που είχε μείνει άγαλμα και μάλιστα στο 41’ ο Βραζιλιάνος βρήκε χώρο ξανά έξω από την περιοχή κι έπιασε φοβερό σουτ αλλά πάλι η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αζάρ  έπιασε γυριστό από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 53 ο Σουάρες μπήκε από αριστερά αλλά το πλασέ του κόπηκε από τον Κουρτουά και στο 62’ ο Γουίλιαν πήρε το αίμα του πίσω. Ο Βραζιλιάνος έκανε νέο συρτό σουτ εκτός περιοχής και αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κόντε. Και στο 75’ από το πουθενά η Μπαρσελόνα πέτυχε το γκολ. Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της Τσέλσι, ο Ινιέστα έκλεψε και γύρισε από αριστερά στον Μέσι που από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-1

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Μόουζες, Αλόνσο, Σεσκ Φάμπρεγας (84’ Ντρινκγουότερ), Καντέ, Γουίλιαν, Αζάρ, Πέδρο  (83’ Μοράτα)

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Ινιέστα (90+1’ Γκόμες), Παουλίνιο (63’ Αλέις Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες