Ο Μπεζούς έγινε ο τέταρτος που σημειώνει χατ-τρικ σε ευρωπαϊκό ματς της Ομόνοιας

Σάββατο, 29/7/2023 - 10:11

Άλλη μια εξαιρετική διάκριση για τον Ρόμαν Μπεζούς!

Ο Ουκρανός επιθετικός με καταπληκτική εμφάνιση και τρία προσωπικά γκολ, οδήγησε την Ομόνοια στη νίκη με 3-2 επί της Καμπάλα, στο πλαίσιο του πρώτου ματς του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League και έγινε ο τέταρτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των «πρασίνων» που πετυχαίνει χατ-τρικ σε ευρωπαϊκό ματς της ομάδας, σύμφωνα με ενημέρωση που ανάρτησε στην επίσημη ιστοσελίδα του το «τριφύλλι».

Αναλυτικά:

«Η εξαιρετική εμφάνιση και τα τρία γκολ που πέτυχε ο Ρόμαν Μπεζούς στον αγώνα με τη Γκαμπάλα, τον έκαναν τον 4ο ποδοσφαιριστή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που πετυχαίνει χατ-τρικ σε ευρωπαϊκό αγώνα.

Την αρχή είχε κάνει ο μεγάλος Σωτήρης Καϊάφας, όταν η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπισε το 1979 την Ρεντ Μπόις Λουξεμβούργου. Η ομάδα μας είχε κερδίσει με το εμφαντικό 6-1 στο «Μακάρειο» και ο Καϊάφας σκόραρε στο 7’, στο 45’ και στο 70’ ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ. Ωστόσο, δεν έμεινε μέχρι εκεί, βάζοντας και τέταρτο γκολ ένα λεπτό αργότερα.

Από τη λίστα αυτή δεν θα μπορούσε να απουσιάζει ο Μάρκος Ράινερ Ράουφμαν. Το 1999 η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπισε τη Μπελσίνα από τη Λευκορωσία και στον επαναληπτικό του «Μακαρείου» κέρδισε 3-0 χάρη σε χατ-τρικ του Γερμανού, το οποίο μάλιστα σημείωσε μέσα σε ένα δεκάλεπτο (64’-74’).

Ένα άλλο μεγάλο «κανόνι» ακολούθησε 10 χρόνια αργότερα, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου. Το καλοκαίρι του 2009 η ομάδα μας τέθηκε αντιμέτωπη με την Τόρσχαβν από τα Νησιά Φερόε. Στο εκτός έδρας παιχνίδι ο Κύπριος επιθετικός πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στη νίκη με 1-4.

Προχθές ο Μπεζούς με τα δύο χτυπήματα φάουλ και την εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του και συνάμα, όπως προαναφέραμε, έγινε ο 4ος παίκτης της ομάδας μας που πέτυχε κάτι τέτοιο».