Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Φενέρμπαχτσε στο Φάληρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 2/2/2018 - 09:13

Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και στην πιο κατάλληλη στιγμή έδειξε τον καλύτερό του πρόσωπο. Διέλυσε την Φενέρμπαχτσε του Ζελιμιρ Ομπράντοβιτς με τον εμφατικό 95-70 και επέστρεψε όπως ακριβώς ονειρευόταν στις νίκες. Εν μέσω αποθέωσης από τους χιλιάδες οπαδούς του, πέτυχε 13 στα 17 τρίποντα και έκανε σκόνη και θρύψαλα την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο σπουδαίος Βασίλης Σπανούλης που έθεσε τις βάσεις του θριάμβου, όμως το ακόμα πιο σημαντικό είναι ότι ακριβώς στο ίδιο ματς, ήταν σπουδαίος και ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Και οι δύο είχαν από 19 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι μιας ομάδα που έπαιξε συνολικά εξαιρετικά. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ακριβώς έπρεπε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ήταν μεταορφωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και δικαίως κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου.

Το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακό. Πέτυχε 34 πόντους, βρέθηκε ακόμα και στο +19 (34-15), λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της περιόδου. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν είχε αντίπαλο, το ίδιο και ο Γιώργος Πρίντεζης, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκαναν όλες τις δουλειές. Η άμυνα των ερυθρολεύκων ήταν εξαιρεική και κάπως έτσι ήρθε το 34-18 στο 10'.

Στη δεύτερη περίοδο όμως το σκηνικό διαφοροποιήθηκε. Η Φενέρ έπαιζε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, οι αλλαγές στα σκριν εγκλώβισαν τον Ολυμπιακό και κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην επίθεση. Μπήκε και ο Ντίξον για τους Τούρκους και πέτυχε μεγάλα σουτ και στο ημίχρονο το σκορ έγινε 45-36.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στον αρχικό σχήμα στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους και έγινε πάλι κυρίαρχος του παιχνιδιού. Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν και πάλι και κάπως έτσι ήρθε το 71-54. Πολύ καλός σε αυτό το διάστημα ήταν και ο Στρέλνιεκς, ο οποίος ανταποκρίθηκε άριστα στο ρόλο του αυτή τη φορά και έδωσε πολύτιμες επιθετικές λύσεις. Οσο για την Φενέρ, τα περίμενε όλα από τον Ντίξον, αλλά ήταν αδύνατο να αντιμετωπίσει μόνος του τον Ολυμπιακό.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, ο ΜακΛιν και ο Ρόμπερτς έβαλαν κι αυτοί την σφραγίδα τους στο παιχνίδι, ο Στρέλνιεκς και οι υπόλοιποι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το τελικό 95-70.