Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει το 27% των βαθμών του στο τελευταίο 20λεπτο

Πέμπτη, 10/11/2022 - 09:45

Το «τριφύλλι» επικράτησε την Τετάρτη (09/11) με 1-0 στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, αλλά χρειάστηκε να φτάσει μέχρι το 78ο λεπτό και την «χρυσή» αλλαγή του Φώτη Ιωαννίδη για να βρει την λύση. Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός έφτασε να μπει στο τελευταίο 20λεπτο ενός αγώνα φέτος για να βρει ένα γκολ που του έδωσε βαθμό ή βαθμούς, με τις περιπτώσεις κόντρα σε Ολυμπιακό και Άρη να δεσπόζουν.

Η αλήθεια είναι πως αυτό δεν συνέβαινε τις πρώτες αγωνιστικές όπου οι «πράσινοι» σκόραραν από το πρώτο κιόλας μέρος των αγώνων και πήγαιναν έχοντας το προβάδισμα στα αποδυτήρια και φυσικά με μεγαλύτερη ηρεμία.

Από την 6η αγωνιστική και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην «Τούμπα», όμως, και τα άλλα έξι παιχνίδια που ακολούθησαν αυτού, ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει συνολικά εννιά βαθμούς με γκολ που έχει πετύχει στο τελευταίο 20λεπτο των αγώνων του.

Αν εξαιρέσουμε δηλαδή τους αγώνες με την Λαμία και τον Βόλο, στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια του διαστήματος που εξετάζουμε, έχει σκοράρει πέντε τέρματα από το 70' και μετά κι έχει κερδίσει εννιά βαθμούς, ήτοι περίπου το 27% της συνολικής τους συγκομιδής στο φετινό πρωτάθλημα.

Μάλιστα αυτό το έχει καταφέρει τόσο σε ματς υψηλής δυσκολίας όπως είναι με τον ΠΑΟΚ, τον Άρη και τον Ολυμπιακό, όσο και σε πιο εύκολα, όπως με τον Αστέρα Τρίπολής και τον Παναιτωλικό.

Την λύση στα δύο πρώτα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα είχε δώσει ο Αϊτόρ στο 73' και το 80' αντίστοιχα με γκολ στην κανονική ροή στην πρώτη περίπτωση και με πέναλτι στην δεύτερη χαρίζοντας τη νίκη και τις δύο φορές.

Μετά τον τραυματισμό του Ισπανού ανέλαβε δράση ο Σπόραρ, που «χτύπησε» στο 90+2' με τον Άρη οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στη νίκη και στο 90+13' με τον Ολυμπιακό με το «τριφύλλι» να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά ήταν η σειρά του Φώτη Ιωαννίδη να πετύχει το πρώτο του φετινό τέρμα στο 78ο λεπτό κόντρα στον Παναιτωλικό λυτρώνοντας τους «πράσινους» και φέρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός δείχνει κάθε φορά που χρειάζεται να βρίσκει τον τρόπο και να αποφεύγει το μοιραίο. Αυτοί είναι οι εννιά βαθμοί που έχει συλλέξει είναι πραγματικό «χρυσάφι» ενώ ταυτόχρονα η διατήρηση του αήττητου, με μόνο μία ισοπαλία, που έχει καταφέρει αποτελεί μεγάλη ώθηση τόσο για την ψυχολογία όσο και για την αυτοπεποίθηση της ομάδας.