Ο Θρύλος της Ευρώπης και πάλι στ΄ αστέρια

Τετάρτη, 23/8/2017 - 23:42

Έκανε αυτό που χρειαζόταν και πέρασε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 0-0 με την Σλάβια Πράγας στην Τσεχία και με το υπέρ του 2-0 από τον πρώτο αγώνα πέρασε για τέταρτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές μας μπορεί να δέχθηκαν πίεση από τους Τσέχους, όμως για τρίτο συνεχόμενο Ευρωπαϊκό παιχνίδι ο εκπληκτικός Βάτερμαν δεν δέχθηκε γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ έκλεισε θέση για τους «32» του Τσάμπιονς Λιγκ και αύριο θα πάει στο Μονακό για να μάθει τους αντιπάλους του στον όμιλο.

Α΄ Ημίχρονο:

Όπως ήταν αναμενόμενο οι Τσέχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να επιβάλουν από νωρίς το παιχνίδι τους. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία θα έρθει για την Σλάβια μόλις στο 2΄ με την κεφαλιά όμως του Φρίντριχ θα διώχνει σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

Η πρώτη σημαντική φάση για τον ΑΠΟΕΛ θα καταγραφέι στο 10΄ με το σουτ του Ντε Καμάργκο μετά από πάσα του Εμπεσίλιο να καταλήγει έξω.

Σταδιακά ο γρήγορος ρυθμός που είχε ο αγώνας στα πρώτα λεπτά έπεσε, αφού κυριάρχησαν τα σκληρά φάουλ κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο 15λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Σλάβια κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας μάλιστα κλασσική ευκαιρία με τον Ντάνι στο 41΄, το σουτ όμως του Πορτογάλου μέσα από την περιοχή, ευτυχώς για τον ΑΠΟΕΛ πήγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε η Σλάβια και στο δεύτερο ημίχρονο στοχεύοντας σε ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 52΄ μάλιστα θα χαθεί από τους Τσέχους μοναδική ευκαιρία και πάλι με τον Ντάνι ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι και με τις αλλαγές του Γιώργου Δώνη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Οι αλλαγές των Φαρίας και Μπερτόλιο ήταν καθοριστικές, αφού ειδικά ο τελευταίος κράτησε μπάλα και έδωσε πολύτιμες ανάσες στους στην ομάδα του.

Μοναδική σημαντική απειλή για τον ΑΠΟΕΛ θα έρθει στο 90΄ με τον Σικόρα ο οποίος σούταρε μέσα στην περιοχή, όμως ο Βάτερμαν ήταν και πάλι παρών και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Σλάβια Πράγας: Λαστούβκα, Φρίντριχ, Γιούγκας, Μπορίλ, Ενγκατό, Σούτσεκ, Χούσμπαουερ, Ροτάν (60΄ Μεσάνοβιτς) Ντάνι (71΄ Σικόρα)  Στοχ (46΄ Ζμρχάλ) Βαν Μπιούρεν

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Καρλάο, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (82΄ Μερκής) Εφραίμ (46΄Μπερτόλιο) Αλωνεύτης (76΄ Φαριάς) Ντε Καμάργκο