Πέμπτη, 12/3/2020 - 00:33

Βρήκαν κάτοχο άλλα δύο εισιτήρια για τα προημιτελικά του Champions League, με τις Ατλέτικο και Παρί να προκρίνονται απέναντι σε Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ αντίστοιχα.

Λίβερπουλ - Ατλέτικο

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση στην παράταση μέσα στο «Άφιλντ» αφήνοντας εκτός την κάτοχο του τροπαίου.

Η Λίβερπουλ έκανε όλα όσα έπρεπε, όμως βρήκε απέναντι της ένα «τοίχος» που λέγεται Όμπλακ. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν κατά κράτος καλύτερη, κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Βαϊνάλντουμ στο 43'.

Στο β' μέρος συνέχισε την πίεση με τον Όμπλακ να λέει απανωτά «όχι», κρατώντας το 1-0 και στέλνοντας τον αγώνα σε ημίωρη παράταση. Με το «καλημέρα» η Λίβερπουλ πέτυχε και 2ο γκολ με τον Φιρμίνο στο 94' για το 2-0 και εκεί είχε την τύχη στα χέρια της.

Η απάντηση της Ατλέτικο όμως ήταν άμεση και στο 97ο λεπτό ο Γιορέντε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άντριαν, αντιστρέφοντας στην κατάσταση.

Το ολικό «σοκ» για τη Λίβερπουλ ήρθε στο 105' εκεί όπου και πάλι ο Γιορέντε τιμώρησε ξανά, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ατλέτικο έκανε την ολική ανατροπή με γκολ του Μοράτα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη πρόκριση και αφήνοντας εκτός την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (106’ Φαμπίνιο), Τσάμπερλεϊν (81’ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ (106’ Οριγκί), Μανέ, Φιρμίνο (112’ Μιναμίνο), Σαλάχ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ (91’ Βρσάλικο),Φελίπε, Σάβιτς, Λόντι, Σαούλ, Τόμας, Κόκε, Κορέα (106’ Χιμένες), Ντιέγκο Κόστα (56’ Γιορέντε), Ζοάο Φέλιξ (103’ Μοράτα)

Παρί - Ντόρτμουντ

Η Παρί επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ και ανέτρεψε την ήττα με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι και έτσι είναι αυτή που θα βρεθεί στα προημιτελικά του Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να παν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0.

Το σκορ άνοιξε στο 31' με τον Νεϊμάρ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντι Μαρία νίκησε στον Μπούρκι για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε και 2ο γκολ από τον Μπερνάτ, ο οποίος με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά την ανάπαυλα, η Ντόρτμουντ άσκησε πίεση και έψαχνε το γκολ. Αυτό δεν ήρθε ποτέ, η Παρί έκανε ιδανική διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος και είναι αυτή που παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Κερέρ, Μαρκίνιος, Κιπεμπέ, Μπερνάτ, Παρέδες, Γκεϊγέ, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Σαράμπια, Καβάνι

Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ζαγκαντού, Χακίμι, Τσαν, Βίτσελ, Γκερέιρο, Σάντσο, Αζάρ, Χάαλαντ