Αδιόρθωτη ΑΕΚ, συμβιβάστηκε με τη Νέα Σαλαμίνα και «πέταξε» δύο βαθμούς (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/9/2023 - 20:04

Δεν μπορεί να... σηκώσει κεφάλι η ΑΕΚ!

Μετά την ήττα από την ΑΕΖ, οι Λαρνακείς γνώρισαν νέα απώλεια βαθμών μένοντας στην ισοπαλία με τη Νέα Σαλαμίνα (1-1), στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς που το σύνολο του Όλτρα ήταν καλύτερο και έχει καθ' όλη την διάρκεια την πρωτοβουλία των κινήσεων, μπόρεσε να προηγηθεί από νωρίς με τον Ντίμερς (3'), όμως για ακόμα μια φορά δεν κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Ντιακιτέ (30').

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λάρνακας πίεσε ακόμη παραπάνω για να πάρει την πολυπόθητη νίκη και σημείωσε πολλές σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο «πλήρωσε» την δυστοκία της και... αδίκησε για άλλη μια φορά τον εαυτό της, συμβιβαζόμενη εντέλει με τον βαθμό.

Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, δηλαδή να εκμεταλλεύεται τις στημένες φάσεις και στην συνέχεια μπόρεσε να αντέξει την «πολιορκία» του αντιπάλου της, φεύγοντας με βαθμολογικό κέρδος από μια δύσκολη έδρα.

Έτσι οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους οκτώ βαθμούς και στην 7η θέση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους έξι βαθμούς, τοποθετούμενοι δύο θέσεις πιο κάτω (9η).

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται το Σάββατο (07/10, 19:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Παρασκευή (06/10, 19:00) στο «Αμμόχωστος» την Καρμιώτισσα.

Γκολ με το... καλημέρα για την ΑΕΚ στο τρίτο λεπτό, με τον Ντίμερς να εκτελεί άμεσα το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Μελίσσα.

Διπλή ευκαιρία για τους Λαρνακείς στο 12ο λεπτό, με τον Τόνκια να δοκιμάζει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Σολ προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, όμως ο κίπερ των «ερυθρόλευκων» μάζεψε.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν στα ίσα το ματς στο 30ο λεπτό, με τον Νάρσινγκ να εκτελεί το κόρνερ και τον Ντιακιτέ να παίρνει την κεφαλιά, νικώντας τον Πίριτς.

Καλή προϋπόθεση για τους «κιτρινοπράσινους» στο 40ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Σολ να μην προλαβαίνει την μπάλα, στην προσπάθεια του να την στείλει στα δίχτυα.

Πρώτη φάση μετά την ανάπαυλα για την ΑΕΚ στο 57ο λεπτό, με τον Γκαρσία να μπαίνει στην μικρή περιοχή και να κάνει το πλάγιο σουτ, υποχρεώνοντας τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση.

Νέα τεράστια ευκαιρία στο 62ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Τόνκια να ελευθερώνεται και να μπαίνει στην περιοχή μετά από ατομική ενέργεια και στην συνέχεια να κάνει το πλασέ, με τον πορτιέρο της Νέας Σαλαμίνας να του λέει «όχι».

Το σύνολο του Όλτρα συνέχισε να πιέζει και απείλησε ξανά στο 79ο λεπτό, με τον Γκαρσία να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Πονς, ο οποίος έκανε την κεφαλιά μπροστά σε κενή εστία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα άουτ, μέσα από την «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής.

1

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (75′ Κατελάρης), Μιλίτσεβιτς (46′ Τόμοβιτς), Γκαρσία, Καπτούμ (83′ Τρισκόφσκι), Πονς Ντίμερς, Φαράζ (75′ Σάντος), Τόνγκια, Σολ (90+9′ Λόπες)

Νέα Σαλαμίνα (Χρίστος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς (85′ Βίκτωρος), Σεργίου, Μπεχαράνο (72′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (46′ Μιγκελίτο), Νάρσινγκ (65′ Κονέ), Ντουρμισάι (72′ Φερνάντες), Ντορεγκαράι

1

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι θυμωμένος από το αποτέλεσμα και όχι από την εικόνα της ομάδας μου. Ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μας. Αξίζαμε περισσότερα. Δεν θέλω να πω κάτι περισότερρο που ίσως παρεξηγηθεί Αντιμετωπίσαμε μια πολύ οργανωμένη ομάδα αλλά σήμερα η μόνη ομάδα που ήθελε τη νίκη ήταν η δική μας. Τελειώναμε φάσεις και είναι απίστευτο το ότι δεν νικήσαμε το ματς. Επίσης είναι απίστευτο που δεχθήκαμε γκολ χωρίς να μας κάνει σουτ στην εστία ο αντίπαλος. Δεχθήκαμε το γκολ από κόρνερ. Ήμασταν δυνατοί και στις μονομαχίες και στις φάσεις. Μόνο εμείς δημιουργούσαμε ευκαιρίες. Είχαμε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να βάλουμε και δεύτερο γκολ. Ήταν το δοκάρι, το σουτ του Άνχελ και η κεφαλιά του Πονς. Κάναμε ένα μικρό βήμα προς το καλύτερο και για την εικόνα που θέλω να βλέπω. Σε μια άλλη στιγμή, με περισσότερη αυτοπεποίθηση θα νικούσαμε. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση αλλά όχι από το αποτέλεσμα».

1

Χριστόδουλος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Ήρθαμε για να κάνουμε το παιχνίδι μας. Ήμασταν αρκετά καλοί στο α’ μέρος. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το ρυθμό και να βγούμε μπροστά. Στο β’ μέρος προσπαθήσαμε να φρεσκάρουμε την ομάδα. Ξέραμε πως όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ θα μας πίεζε. Αναγκαστικά αμυνθήκαμε. Μας ανάγκασε η ΑΕΚ. Είναι μέρος του παιχνιδιού. Παίζαμε με μια μεγάλη ομάδα στην έδρα της. Κάθε βαθμός είναι σημαντικός. Ουσιαστικά παίζαμε με 10 γιατί κάναμε την 5η αλλαγή και ποδοσφαιριστής μας ήταν τραυματίας. Συγχαίρω τους παίκτες μου για την πειθαρχεία τους στο γήπεδο για πάνω από 100 λεπτά. Έχουμε δύσκολη συνέχεια. Ευχαριστούμε τον κόσμο, τον θέλουμε κοντά μας, θέλουμε την Παρασκευή να κατακλύσει το γήπεδο».

Για το αν είναι ευχαριστημένος με τη μέχρι στιγμής συγκομιδή της ομάδας: «Παίξαμε πέντε αγώνες και όχι έξι και αντιμετωπίσαμε ομάδες που έχουν στόχο το πρωτάθλημα. Στα προηγούμενα ματς ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Κάθε ματς είναι διαφορετικό και προσαρμόζουμε ανάλογα το πλάνο μας. Έχω εμπιστοσύνη και είμαι ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές μου. Δουλεύουν σκληρά και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε».