Έσωσε την... παρτίδα στο 92' και κράτησε τον πρώτο λόγο για Ευρώπη η ΑΕΚ

Κυριακή, 21/5/2023 - 20:57

Παρέμεινε στο... τιμόνι για Ευρώπη!

Με τον Τρισκόφσκι να σκοράρει στο 92ο λεπτό, η ΑΕΚ έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 εναντίον της Πάφου, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και διατήρησε την τρίτη θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε ένα ματς με σκληρές μονομαχίες και αρκετές φάσεις, οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα, πίεσαν και σημείωσαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να τις μεταφράσουν σε γκολ.

Το σύνολο του Σαλγκάδο ακολούθησε ένα πιο αμυντικό πλάνο και χρειάστηκε μόνο μια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με το γυριστό σουτ του Κβίντα στο 38ο λεπτό. Στην συνέχεια διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα και το ματς όδευε προς το... διπλό.

Όμως ο 36χρονος επιθετικός είχε άλλη άποψη και έκανε το 1-1 δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, χαρίζοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του, κρατώντας την στο... κόλπο για το Conference League.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε στους 63 βαθμούς τοποθετούμενη στην 3η θέση, ενώ οι «γαλάζιοι» πήγαν στους 60 βαθμούς και είδαν τον Απόλλωνα που νίκησε τον ΑΠΟΕΛ, να τους ρίχνει από την τέταρτη θέση.

Στην επόμενη (10η) και τελευταία αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (28/05, 19:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται την ίδια μέρα (28/05, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε με το... καλημέρα μεγάλη ευκαιρία στο 7ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ στην κίνηση, μέσα από την μικρή περιοχή, υποχρεώνοντας τον Ίβουσιτς σε δύσκολη απόκρουση. Οι Λαρνακείς συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν ξανά στο 13ο λεπτό, με τον Λέδες να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο της Πάφου.

1

Οι «γαλάζιοι» επέλεξαν να ακολουθήσουν ένα πιο αμυντικό πλάνο και δυσκολεύτηκαν τόσο να κρατήσουν μπάλα, όσο και να γίνουν επικίνδυνοι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την κυριαρχία τους στο γήπεδο και να σημειώνουν νέα ευκαιρία στο 27ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να εκτελεί απευθείας φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Ίβουσιτς χωρίς δυσκολία να μαζεύει. Παρά την εικόνα του ματς, το σύνολο του Σαλγκάδο θα είναι αυτό που θα ανοίξει το σκορ στο 38ο λεπτό, με τον Κβίντα να κάνει ωραίο γυριστό σουτ, νικώντας τον Πίριτς.

1

Στα εναπομείναντα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, με το ματς να γίνεται σκληρό και με πολλές μονομαχίες. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα, να μείνουν οι φιλοξενούμενοι με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τάνκοβιτς στο 42ο λεπτό, για σκληρό φάουλ πάνω στον Γιάκολις.

1

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την Πάφο να οπισθοχωρεί εξαιτίας και του αριθμητικού της μειονεκτήματος. Έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» θα χάσουν τεράστια φάση στο 58ο λεπτό, με τον Λόπες να επιχειρεί να κρεμάσει τον Ίβουσιτς, μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα εντέλει να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1

Το σύνολο του Όλτρα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε ξανά στο 66ο λεπτό, με τον Ροσάλες να κάνει την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά, όμως ήταν άστοχο. Δύο λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς έχασαν νέα ευκαιρία με τον Λέδες να κάνει το σουτ και τον Ίβουσιτς να ελέγχει, παίρνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του.

1

Το ματς έδειχνε να οδεύει προς το... διπλό, καθώς οι φιλοξενούμενοι διαχειρίζονταν πολύ καλά το προβάδισμα που είχαν με σωστή άμυνα, όμως οι «κιτρινοπράσινοι» εντέλει βρήκαν την λύση με τον Τρισκόφσκι να κάνει το 1-1 με κεφαλιά από την μικρή στο 92ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο και να χαρίζει ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.

1

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Λέδες, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γιάκολις (64′ Γκρόμοφ), Γκιούρτσο, Μάμας (46′ Τρισκόφσκι)

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ικόκο, Αμπντουραχίμι (70′ Μπρούνο), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (56′ Πελάτζιο), Μπάιριτς (70′ Ντράγκομιρ)

1

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Νομίζω κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Η Πάφος αναγκάστηκε να αλλάξει το σχέδιο της. Είχαμε τον έλεγχο, δεν είχαμε πολλές ευκαιρίες. Δεχτήκαμε το γκολ. Έγινε δύσκολο για μας να αντιστρέψουμε την κατάσταση. Στο 2ο μέρος είχαμε τον πλήρη έλεγχο χωρίς τις ξεκάθαρες ευκαιρίες. Στο τέλος πετύχαμε ένα γκολ και μας άξιζε. Πρέπει να κερδίσουμε το τελευταίο παιχνίδι με την Ομόνοια. Συγχαρητήρια στον Άρη και τον Σπιλέφσκι για το πρωτάθλημα».

«Είχαμε περισσότερη ένταση σήμερα. Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι είχαμε 6-7 παίκτες εκτός. Μπορούμε για ακόμα περισσότερο. Δεν είμαστε στο καλύτερο επίπεδο και δεν έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα. Σήμερα μας άξιζε τουλάχιστον η ισοπαλία. Πρέπει να πάρουμε τις καλύτερες αποφάσεις για την νέα σεζόν».

Μίτσελ Σαλγκάδο (Πάφος): «Είμαι περήφανος για την ομάδα μου και τους παίκτες, είναι λίγο απογοητευτικό ότι έχουμε δεχθεί γκολ στο 90ο λετπό ενώ έχουμε προσπαθήσει πάρα πολύ. Έχουμε μάθει να παλεύουμε απέναντι σε όλους. Δεν είναι τυχαίο που μείναμε με 10 παίκτες και με τον Απόλλωνα και το ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ. Δεν ξέρω αν είναι δικαιολογίες, όμως σίγουρα σε κάποιους δεν αρέσει που είμαστε εκεί που βρισκόμαστε».