Αγχώθηκε στο τέλος αλλά πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 1/11/2023 - 18:54

Αγχώθηκε αλλά πήρε την πρόκριση!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Ονήσιλου στην «Αρένα» και πέρασε στην Β' φάση του Κυπέλλου Coca-Cola.

Το σύνολο του Όλτρα, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και όντας το φαβορί, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ άνοιξε μόλις στο έβδομο λεπτό ο Τρισκόφσκι και το διπλασίασε στο 44ο ο Λόπες.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να γίνουν πιο επιθετικοί και μετά την ανάπαυλα μείωσαν το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Θωμά.

Ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας είχε άμεση απάντηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκιούρτσο έκανε το 3-1.

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έτσι ο Ονήσιλος κατάφερε να μειώσει σε 2-3 με τον Καϊσερλίδη, αγχώνοντας τους αντιπάλους του, που εντέλει πήραν τη νίκη.

Στην επόμενη φάση βρίσκονται ήδη ο Άρης, η Ομόνοια, η ΑΕΛ, ο ΑΠΟΕΛ και ο Ολυμπιακός.

• Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Ερερίν, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες (73′ Λέδες), Μιλίτσεβιτς, Πονς, Σάντος (46′ Λαός), Σάντσες (46′ Γκάμα), Καψής, Γκιούρτσο (73′ Φαράζ), Μάμας

ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος (Ντάνιελ Πράνιτς): Τζούτριτς, Ν. Κωνσταντίνου, Παναγίδης (59′ Λεμέσιος), Σεμέδο, Νίνσεβιτς, Καισερλίδης, Θεοδοσίου (46′ Θωμά), Νικολάου (46′ Αφόνσο), Χατζηκωνσταντή, Κούτσακος (59′ Γιάκος), Παπαγεωργίου (59′ Κουσιάππας)