Συμβιβασμός μεταξύ ΑΕΖ και Δόξας στο «Αμμόχωστος» (BINTEO)

Πέμπτη, 4/1/2024 - 20:56

Δεν «χ»άρηκε κανείς στο «Αμμόχωστος»!

ΑΕΖ και Δόξα έμειναν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και να ανοίγουν το σκορ με τον Σιφναίο στο 40ο λεπτό.

Το σύνολο του Πετράκη ανέβασε... στροφές μετά την ανάπαυλα και μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Ασάντε στο 69ο λεπτό.

Στην συνέχεια, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές και πίεσαν ψάχνοντας το νικητήριο τέρμα, όμως εντέλει συμβιβάστηκαν.

Έτσι η ομάδα από το Ζακάκι παρέμεινε στην δωδέκατη θέση, ανεβαίνοντας στους ισάριθμούς βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους πέντε βαθμούς, τοποθετούμενοι στον πάτο του πίνακα.

Στην επόμενη (18η) αγωνιστική, η ομάδα από το Ζακάκι φιλοξενείται την Δεύτερα (08/12, 19:00), στην «Αρένα» από την ΑΕΚ και το σύνολο του Πετράκη υποδέχεται την ίδια μέρα (08/12, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» την Πάφο.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Ντελμίρο, Ρέινολντς, Σαρφό, Σλόγκαρ (69′ Ματόνγκο – 85′ Χρίστου), Χατζηβασίλης, Ντιγκινί, Σιφνέος.

Δόξα (Γιώργος Πετράκη): Α. Αντωνίου, Τάντι, Β. Κυριάκου (85′ Σιέλης), Πούριτς, Αντωνιάδης, Αλσέους (61′ Ντζέντζε), Ναμπί, Βελκόφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς (85′ Αντουί), Σκόυγκλουντ (61′ Σαντίκ).