Ξετύλιξε το «δώρο» του Άρη και ανέβηκε κορυφή ο Απόλλωνας (BINTEO)

Κυριακή, 8/10/2023 - 21:09

Έπιασε κορυφή!

Ο Απόλλωνας εκμεταλλευόμενος το «διπλό» του Άρη κόντρα στην Ανόρθωση, επικράτησε με 4-0 της Δόξας στο «Άλφαμεγα Stadium», για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στον αντίπαλο τους, πήραν το πολυπόθητο τρίποντο, με τον Εκπολό (6') να ανοίγει το σκορ και τον Μάρκες (71', 81, 89) με χατ-τρικ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η ομάδα της Κατωκοπιάς δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει αντίδραση και έπεσε... θύμα των ορεξέων των γηπεδούχων και γνώρισε άλλη μια ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Λεμεσιανοί ανέβηκαν στους 15 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Σεργίδη παρέμεινε στον πάτο με μηδέν βαθμούς.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, μετά την διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Κυριακή (22/10, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από την ΑΕΖ και η Δόξα υποδέχεται την ίδια μέρα (22/10, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» την Ανόρθωση

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα μόλις στο τέταρτο λεπτό, με τον Εκπολό να παίρνει κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Σισκόφσκι να διώχνει.

Ένα λεπτό αργότερα οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά, με ίδιο τρόπο και πρόσωπο, όμως πάλι ο πορτιέρο της Δόξας είπε «όχι».

Το γκολ για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο έκτο λεπτό, με τον Νιγηριανό επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό, με τους Μάρκες και Κοστάκε να συνδυάζονται καταπληκτικά και τον πρώτο να δοκιμάζει το σουτ, υποχρεώνοντας τον Σισκόφσκι σε δύσκολη απόκρουση.

Μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Μιλόγεβιτς στο 33ο λεπτό, με τον Μάρκες να περνάει τρεις παίκτες, να βγαίνει μπροστά στον Σισκόφσκι και να κάνει το πλασέ, όμως ο δεύτερος είπε «όχι».

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει και σημείωσε νέα ευκαιρία μετά από επτά λεπτά, με τον Αμπντουραχίμι να ανεβαίνει από τα δεξιά και να κάνει το γύρισμα, με αποδέκτη τον Κοστάκε, που έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Μετά την ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο 49ο λεπτό, με τον Αμπντουραχίμι να κάνει την σέντρα και τον Μάρκες να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους στο 65ο λεπτό, με τον Ασάντες να φεύγει στην αντεπίθεση, να κάνει την μπαλιά με στόχο τον Φοφανά, όμως ο Κοστάκε πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Πορτογάλος επιθετικός θα ξανά βρει δίχτυα στο 81ο λεπτό, μετά από ριμπάουντ που πήρε από το σουτ του Κοστάκε, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκόρ.

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Νταρικβά, Πεϊμπέρνς, Εκπολό (85′ Άδωνη), Γιούρτσεβιτς, Χάμπος (85′ Σπόλιαριτς), Κολ, Βαλμπουενά (66′ Πέρετζ), Αμπντουραχίμι (66′ Βάργκα), Κοστάκε (82′ Τέκιε), Μάρκες

Δόξα (Μάκης Σεργίδης): Σισκόφσκι, Πούριτς Πάντιτς, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Βελκόφσκι (46′ Ντζέντζε), Φοφανά, Αλτσέους, Τρούγιτς (46′ Σαντίκ), Ασάντε, Κλεόφιλο

Βλάνταν Μιλόγεβις (Απόλλωνας): «Συγχαρητήρια στην Δόξα, μια ομάδα που ψάχνεται ακόμη. Έχει καλές μονάδες αλλά ψάχνεται, θα επανέλθει. Από κει και πέρα εμείς, είδα κάτι που μου άρεσε. Ήθελα να δω τον χαρακτήρα τους. Το ντέρμπι είναι ντέρμπι αλλά απέναντι σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να είσαι πολύ καλός. Θέλαμε υπομονή στο παιχνίδι, ζήτησα κάποια πράγματα στην προπόνηση. Μπήκαμε στο παιχνίδι αποφασισμένοι. Βρήκαμε το 2ο γκολ και αποφύγαμε κάποια στραβή. Ακόμη μια φορά συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στον υπέροχο κόσμο του Απόλλωνα. Μας βοήθησε πάρα πολύ. Έχουμε διακοπή δυο εβδομάδες, να ξεκουραστούμε και έχουμε πάρα πολύ δουλειά να κάνουμε. Θα μας βοηθήσει αυτή η διακοπή και μένα και τους παίκτες μου. Θα δώσουμε και περιθώριο στον Σαγκάλ να δουμε που βρίσκεται. Εγώ είμαι δουλευταράς, μου αρέσει η δουλειά».

Μάκης Σεργίδης (Δόξα): «Δίκαια η νίκη του Απόλλωνα. Εξαιρετική ομάδα με έναν προπονητή που μπορεί να καθοδηγήσει. Ένα κοινό που μπορεί να σε κάνει να διεκδικήσεις όλους τους στόχους. Έχουμε θέμα στην ψυχολογία. Μείναμε ζωντανοί μέχρι το 2-0 που εκεί σκότωσε το παιχνίδι. Μετά απογοητεύτηκαν οι ποδοσφαιριστές και κατέρρευσαν. Θα δουλέψουμε στην διακοπή και θα βελτιωθούμε. Αν νιώσω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω ή αν η διοίκηση νιώσει ότι δεν μπορώ να βοηθήσω θα το συζητήσουμε. Θα διεκδικήσουμε βαθμούς με πιο βατούς αντιπάλους».