Φιλική ήττα στη Ριζούπολη από την Ελλάδα για την Εθνική μας (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 11/11/2020 - 18:34

Φιλική ήττα για την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου από την αντίστοιχη της Ελλάδος με 2-1 στη Ριζούπολη.

Η Ελλάδα προηγήθηκε στην αναμέτρηση με γκολ Τζόλη (8’) και Γιακουμάκη (17’). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε στο σκορ με τον Μάριο Ηλία στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστη και προβλημάτισε με την εικόνα της. Στο δεύτερο μέρος ανέβασε κάπως «στροφές» όμως πέρα από το γκολ δεν κατάφερε να γίνει ξανά απειλητική για την εστία του Μπάργκα.

Η αποστολή της Εθνικής μας θα επιστρέψει στην Κύπρο απόψε και από την Πέμπτη (12/11), θα μπει σε ρυθμούς προετοιμασίας για τον αγώνα του Σαββάτου (14/11) με το Λουξεμβούργο για την 5η αγωνιστική του Nations League. Ο αγώνας θα γίνει στις 19:00 στο ΓΣΠ.

Ευκαιρία για την Ελλάδα στο τέταρτο λεπτό όταν ο Τσιμίκας πάτησε περιοχή μετά από πάσα του Φορτούνη αλλά έδιωξε ο Δημητρίου.

Γύρισμα στην περιοχή στο όγδοο λεπτό, ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ αλλά έδιωξε αρχικά ο Δημητρίου όμως ο Τζόλης πήρε το… ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Εξαιρετική σέντρα από τον Τσιμίκα στο κεφάλι του Γιακουμάκη, ο επιθετικός της Φένλο έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να κτυπά στο σώμα του Σιέλη και να καταλήγει στα χέρια του Δημητρίου στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το 2-0 για την Ελλάδα ήρθε στο 17ο λεπτό. Μπαλιά στην περιοχή, ο Γιακουμάκης έβαλε δυνατά το σώμα, κέρδισε τις μάχες από Κατελάρη και Νικόλα Ιωάννου και τέλειωσε ιδανικά τη φάση.

Στο 20ο λεπτό ο Πίττας επιχείρησε το σουτ όμως ήταν απελπιστικά άστοχο και δεν απείλησε την εστία της Ελλάδος.

Γκολ για την Εθνική Κύπρου στο 58ο λεπτό. Σουτ του Μηνά Αντωνίου, ο Μάριος Ηλία μπήκε στη φάση σταμάτησε την πορεία της μπάλας και με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 2-1.

Δοκάρι για την Εθνική Ελλάδας στο 67ο λεπτό. Ο Κουρμπέλης πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου που βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη, σε κόρνερ με δυσκολία ο Δημητρίου στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νέο σου για την Ελλάδα στο 78ο λεπτό από τον Λημνιό όμως ο Δημητρίου απέκρουσε τη μπάλα.

Τετ-α-τετ Χατζιγιοβάννη- Δημητρίου στο 85ο λεπτό όμως ο Κύπριος τερματοφύλακας πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα

Ελλάδα (Φαν Σιπ): Μπάρκας, Μαυρίας (Ρότα 68'), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (Τσιμίκας 46'), Ζέκα (Λαμπρόπουλος 46'), Μπακασέτας (Πέλκας 46'), Φορτούνης (Μπουχαλάκης 46'), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (Λημνιός 46'), Γιακουμάκης

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Χάρης Κυριάκου, Σιέλης (Παπαφώτης 75), Κατελάρης (Κάστανος 46'), Ιωάννου (Θ. Ιωάννου 61'), Μ. Αντωνίου, Χάμπος Κυριάκου (Κούσουλος 61'), Γκόγκιτς (Καρώ 46'), Αρτυματάς, Πίττας, Μ.Ηλία (Τζιωνής 86')