Άχαρος ΑΠΟΕΛ, προβλημάτισε ξανά και... πέταξε άλλους δύο βαθμούς (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/10/2020 - 22:20

Συνέχισε την προβληματική του εικόνα ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε στο 0-0 με τον Ερμή στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για την αναμέτρηση της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν για άλλο ένα παιχνίδι πολύ κακοί και δεν έδειξαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πως μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ καλά αμυντικά, δημιούργησαν τις δικές τις ευκαιρίες αλλά τίποτα περισσότερο επιθετικά.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 8 βαθμούς και έμεινε... καθηλωμένος στην 8η θέση της βαθμολογίας, με παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι «φτεροπόδαροι» έφτασε τους 4 βαθμούς και παρέμεινε στα χαμηλά.

Την ερχόμενη αγωνιστική μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Πάφο ενώ ο Ερμής πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ερμή στο 16ο λεπτό με τον Ρουσιά ο οποίος μετά από λάθος του Σιέλη έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Εντονγκαλά έστρωσε στον Ζεράλδες στην περιοχή στο 20ο λεπτό αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν πολύ κακό και πέρασε ψηλά έξω.

Μπήκε στην περιοχή ο Αντζίλι και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι αντιπάλου στο 33ο λεπτό.

Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Ατζίλι έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γένσεν έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 50ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Ο Ρουσιάς ανέλαβε την εκτέλεση όμως η μπάλα πήγε πάνω στο τείχος των παικτών του ΑΠΟΕΛ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση ο Παραγκούλγκοφ έπιασε το σουτ όμως ήταν πέρα για πέρα άστοχος.

Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 78ο λεπτό. Ο Γένσεν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε μόλις έξω.

Εκτέλεση φάουλ για τον Ερμή από πλάγια στο 82ο λεπτό, ο Φούφλια έπιασε την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Πολύ καλό σουτ του Ντε Βινσέντι από το ύψος της περιοχής στο 85ο λεπτό όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Ερμής (Νίκος Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (Παπαθανασίου 81'), Αλαμπρίτης (Παντελή 61'), Ντίας, Σάντο, Χολντ, Κυριακίδης, Παραγκούλοφ (Σιντιμπέ 68'), Πέδρο

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Αντζίλι (Ζαχίντ 62'), Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά (Εφραίμ 62'), Κλωναρίδης (Κατσαντώνης 72'), Μπεν Σαχάρ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νίκος Ανδρονίκου (Ερμής): «Σίγουρα η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο ήταν ο ΑΠΟΕΛ. Είχε περισσότερη κατοχή, πιο ποιοτική ομάδα από εμάς. Βάση των ευκαιριών όμως είχαμε εμείς τις μεγάλες ευκαιρίες. Θεωρώ ότι κρατήσαμε καλά στο γήπεδο, βγάλαμε αντεπιθέσεις, Εκεί που τα χαλάσαμε ήταν στα τελευταία λεπτά που δώσαμε χώρους πολύ και δεχτήκαμε πίεση χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, Είναι πολύ σημαντική η ισοπαλία κυρίως για τη ψυχολογία. Έχουμε διακοπή και θα προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με την Καρμιώτισσα που πρέπει να κερδίσουμε. Θεωρώ πως ο ΑΠΟΕΛ άδικα αποκλείστηκε από την Ευρώπη».

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε απογοητευμένοι. Είμαι δυσαρεστημένος από την εικόνα μας κατά διαστήματα και κυρίως από κάποια παιδιά που θεώρησα πως είχαν περισσότερη ενέργεια. Όταν ο αντίπαλος παίζει άμυνα θες ενέργεια και φρεσκάδα. Από την εικόνα που έδειξαν κάποιοι παίκτες που περιμέναμε το κάτι παραπάνω, όχι μόνο δεν μας το έδωσαν αλλά ήταν απογοητευτικοί. Κάποιοι πρέπει να καταλάβουνε πως ο ΑΠΟΕΛ είναι μεγάλη ομάδα και δεν μπορεί να δέχεται όχι τέτοια αποτελέσματα αλλά και τέτοια εικόνα».

Χρίστος Σιέλης (ΑΠΟΕΛ): «Ξέραμε από την αρχή πως θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Ήρθαμε από ένα ταξίδι και θέλαμε ένα θετικό αποτέλεσμα για να πάμε στην Εθνική με καλή ψυχολογία. Δεν τα καταφέραμε. Ξέραμε πως ο Ερμής θα ήταν καλά κλεισμένος πίσω. Δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε να δουλεύουμε για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Ξέραμε πως δε θα είχαμε πολλές ευκαιρίες και πως έπρεπε να κάνουμε τις ευκαιρίες μας σε γκολ, ήμασταν καλοί με τη μπάλα, πρέπει να δουλέψουμε για να επανέλθουμε».

Βασίλης Καραγκούνης (Ερμής): «Συγχαρητήρια σε όλο το τιμ της ομάδας. Από το πρώτο λεπτό δουλέψαμε για αυτό το παιχνίδι. Δώσαμε τη ψυχή μας για το καλό αποτέλεσμα. Ξέραμε πως παίζαμε με ποιον παίζαμε, είχαμε προετοιμαστεί καλά για το θετικό αποτέλεσμα. Όταν μια ομάδα έχει παιχνίδια μεσοβδόμαδα σίγουρα επηρεάζεται η ομάδα αλλά θεωρώ πως ο ΑΠΟΕΛ έχει το βάθος για να κάνει αλλαγές με την ίδια ποιότητα. Εμείς είχαμε δουλέψει κατάλληλα και διαβάσαμε τον αντίπαλο για να πάρουμε το βαθμό. Το επίπεδο στην Κύπρο είναι πολύ καλό. Ελλάδα και Κύπρος δεν έχουν διαφορά. Προσωπικά μπήκα στην ομάδα κατευθείαν. Η ομάδα με υποδέχτηκε με τον καλύτερο τρόπο από το πρώτο λεπτό».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Νομίζω ότι δεν παρουσιάσαμε αυτά που έπρεπε για να κερδίσουμε. Νομίζω ότι τα πάντα κρίνονται στον αγωνιστικό χώρο, εκεί πρέπει να βρούμε τις λύσεις για να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Με τέτοια αποτελέσματα κάνουμε ακόμη περισσότερη η προσπάθεια μας για την κατάκτηση του πρωταθλήμτος. Θέλουμε να βρούμε τις λύσεις σε αυτά που δεν έχουμε για να επανέλθουμε. Εκνευρισμό προκαλεί ότι δεν εμφανιζόμαστε στον αγωνιστικό χώρο όπως θέλουμε. Όλοι πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Όλες οι ομάδες δυσκολεύονται, εμείς πρέπει να κυνηγήσουμε τους βαθμούς και να δείξουμε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο».