«Σκόνταψε» και στο Δασάκι ο ΑΠΟΕΛ, στο ντεμπούτο του ΜακΚάρθι (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Σάββατο, 7/11/2020 - 21:48

Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μεταξύ του Εθνικού Άχνας και του ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι της Άχνας, στο ντεμπούτο το Μικ ΜακΚάρθι στον «γαλαζοκίτρινο» πάγκο.

Ο ΑΠΟΕΛ «πέταξε» ένα ημίωρο στα… σκουπίδια αφού έφτιαξε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ενσούε. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, δημιούργησε κινδύνους στην εστία του Μπογκατίνοφ όμως η επιθετική δυστοκία έκανε ξανά την εμφάνιση της και δεν ήρθε το γκολ. Από την πλευρά του ο Εθνικός προσπάθησε να απειλήσει από αντεπιθέσεις.

Με αυτή την ισοπαλία ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 10 βαθμούς και βρίσκεται στη… 10η θέση (!) του βαθμολογικού πίνακα ενώ ο Εθνικός πήγε στους έξι βαθμούς και βρίσκεται δύο θέσεις πάνω από τον… πάτο της βαθμολογίας.

Μετά τη διακοπή ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται στο ΓΣΠ τον Ολυμπιακό (21/11 – 18:30) για την 11η αγωνιστική. Από την πλευρά του ο Εθνικός Άχνας πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα (23/11 – 18:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Μέχρι το πρώτο ημίωρο δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες με το ρυθμό της αναμέτρησης να είναι σε γενικές γραμμές να είναι πολύ κακός από τις δύο ομάδες.

Στο 30ο λεπτό, ημεγαλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι. Ο Νουχίου έκανε κεφαλιά πάσα στον Ενσούε, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, όμως ο Μπογκατίνοφ ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε τον Εθνικό.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες. Ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να κάνει το πλασέ όμως δεν πρόλαβε αφού ανακόπηκε από τον Ανουάρ ο οποίος έπεσε και έδιωξε τη μπάλα.

Στο 34ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε νέα καλή στιγμή με τον Ενσούε. Ο ποδοσφαιριστής των «γαλαζοκιτρίνων» μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ όμως ο Μπογκατίνοφ έσωσε ξανά τον Εθνικό.

Σέντρα του Γαβριήλ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Ενσούε έκανε απευθείας το σουτ όμως ο Μπογκατίνοφ ήταν ξανά στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Εμίλιο Ενσούε, ο οποίος με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ζαχίντ έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω στο 49ο λεπτό.

Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Εθνικό στο δεύτερο ημίχρονο, το σουτ του Παπαγεωργίου έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σίλβα στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αντεπίθεση στο 62ο λεπτό από τον ΑΠΟΕΛ με βολέ του Σίλβα, ο Εντονγκαλά έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας του Εθνικού, ο Μπογκατίνοφ έκανε έξοδο εκτός περιοχής του, όμως το σουτ του ακραίου επιθετικού των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν άστοχο.

Φάουλ του Ζαχίντ στις καθυστερήσεις, πισινή κεφαλιά του Ανουάρ, ο Εφραίμ στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να σκοράρει.

Εθνικός Άχνας (Μπόγιαν Μαρκόφσκι): Μπογκατίνοφ, Ηλία Κ. (Χαραλάμπους 86'), Μιγκελίτο (Περατικός 83'), Ηλία Μ., Παπαγεωργίου, Ντέιβινσον, Ζάκπα, Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππας (Κοστόφσκι 70'), Σάβιτς

ΑΠΟΕΛ (Μικ ΜακΚάρθι): Σίλβα, Γουίλερ, Ενσούε, Ζόρζε, Μερκής, Ανουάρ, Γένσεν, Γαβριήλ (Εφραίμ 77'), Εντονγκαλά (Αντζίλι 77'), Ζαχίντ, Νουχίου (Μπεν Σαχάρ 79')

Μπόγιαν Μαρκόφσκι (Εθνικός Άχνας): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στον Εθνικό για να γίνει αυτή ομάδα όπως είναι. Πολύ σημαντικός ο βαθμός σήμερα για τη συνέχεια. Είμαι ευχαριστημένος, τη θέληση και το πάθος από τους παίκτες μου. Το μόνο που μας λείπει είναι η πίστη σε αυτή την ομάδα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ξέραμε τι ομάδα είναι ο ΑΠΟΕΛ και το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Βλέπουμε μπροστά με αυτή τη νοοτροπία. Σεβόμαστε κάθε ομάδα. Μετά έχουμε την Καρμιώτισσα και να δώσουμε παραπάνω αν θέλουμε να έχει σημασία η ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ. Δεν αξίζει να είμαστε εκεί που είμαστε. Ξέρω τους παίκτες, έχουμε καλή συνεργασία, έχουμε καλή χημεία, γιατί όχι;».

Μικ ΜακΚάρθι (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν πολύ δύσκολος ο σημερινός αγώνας. Ο αντίπαλος μας στον οποίο να δώσουμε συγχαρητήρια ήταν σκληροτράχηλος. Ήταν το πρώτο μου παιχνίδι, δεν μπορείς σε πέντε μέρες να αλλάξεις τα πάντα. Ήρθα το Σάββατο και άρχισα δουλειά τη Δευτέρα. Σε πέντε μέρες είναι αδύνατο να κάνεις ολοκληρωτική αλλαγή. Το καλοκαίρι ήρθαν 16 παίκτες και χρειάζεται χρόνος. Είμαι ευχαριστημένος με την αφοσίωση των παικτών. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση μας, όμως ήταν καλό που διατηρήσαμε το μηδέν στην άμυνα.

Γνωρίζω πολύ καλά που πρέπει να είμαστε και που μας αξίζει να είμαστε. Αλλά, το να είσαι στις πρώτες θέσεις δεν είσαι μόνο με το όνομα. Πρέπει να το κερδίσεις. Επειδή θέλαμε και χρειαζόμασταν τους βαθμούς δεν σημαίνει ότι θα τους παίρναμε σήμερα. Για να έχεις αυτά τα αποτελέσματα και να είσαι στην κορυφή πρέπει να δουλέψεις».

Για τις πρώτες του εντυπώσεις στον ΑΠΟΕΛ και το κυπριακό ποδόσφαιρο: «Το κλαμπ είναι φανταστικό σε όλα, από το προπονητικό κέντρο και τον επαγγελματισμό, μέχρι τις ευρωπαϊκές επιτυχίες. Το μέγεθος το αντιλαμβάνεσαι. Έχω δει πολλά παιχνίδια του πρωταθλήματος. Το κυπριακό πρωτάθλημα είναι ανταγωνιστικό. Ανυπομονώ να πετύχω εδώ».

Εμίλιο Ενσούε (ΑΠΟΕΛ): «Νομίζω ότι βελτιωθήκαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Είχα τρεις ευκαιρίες αλλά δεν σκόραρα. Έχω πρόβλημα στο σκοράρισμα. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά. Η εικόνα της ομάδας ήταν καλύτερη, προσπαθήσαμε, αλλά χωρίς να σκοράρουμε πώς θα γίνει; Οι οπαδοί μας δεν το αξίζουν αυτό. Πρέπει να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι. Δεν το έχω ζήσει ποτέ αυτό. Όλοι προσπάθησαν, αλλά δεν τα καταφέραμε. Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι βελτιωθήκαμε, ξέραμε τι θέλαμε, ο προπονητής μας έδωσε αυτοπεποίθηση αλλά πρέπει να σκοράρουμε για να κερδίσουμε αγώνες».

Δημήτρης Κυπριανού (Εθνικός Άχνας): «Παίζαμε με μια μεγάλη ομάδα όπως ο ΑΠΟΕΛ. Ξέραμε πως θα δώσουν τα πάντα για τη νίκη. ήρθαμε διαβασμένοι και τα αποτελέσματα είπαμε ότι θα έρχονται. Δε θυμάμαι να κινδυνεύσαμε και ιδιαίτερα εκτός κάποια στημένα. Είχαμε 2-3 φάσεις για γκολ. Ένα θετικό αποτέλεσμα για την πορεία μας και συνεχίζουμε. Ήταν μια από τις πιο παθιασμένες μας εμφανίσεις για αυτό ήρθε το αποτέλεσμα. Ο Εθνικός από πάντα στήριζε τον Κύπριο παίκτη και όχι μόνο στα λόγια αλλά με πράξεις για αυτό έχουμε αυτό το πάθος στο γήπεδο. Πολύ σημαντικός ο βαθμός σήμερα απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, μας δίνει ώθηση να συνεχίσουμε για τον στόχο της παραμονής».