«Τούμπαρε» την Γερμανία και μπήκε με το... δεξί στο Μουντιάλ η Ιαπωνία

Τετάρτη, 23/11/2022 - 17:00

«Αναστήθηκε» μέσα σε 6 λεπτά η Ιαπωνία!

Οι «σαμουράι» έφεραν τα... πάνω-κάτω και επικράτησαν με 2-1 εναντίον της Γερμανίας, στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα «πάντσερ» είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποιώντας 12 τελικές προσπάθειες, ενώ άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Γκιντογκάν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, από την άσπρη βούλα.

Από την άλλη, οι Ιάπωνες αν και προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί, ώστε να φέρουν στα ίσα τον αγώνα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με τους τυπικά γηπεδούχους να δημιουργούν ευκαιρίες και τους «σαμουράι» να προσπαθούν να αντιδράσουν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ, στο 75ο λεπτό με τον Μιτόμα και στο 83ο λεπτό «σόκαραν» την Γερμανία, με τον Ασάνο να φέρνει... τούμπα την αναμέτρηση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ιαπωνία θα βρεθεί στην πρώτη θέση του ομίλου με 3 βαθμούς, ενώ τα «πάντσερ» θα παραμείνουν με μηδέν.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Ιαπωνία αντιμετωπίζει την Κόστα Ρίκα (27/11, 12:00) και η Γερμανία την Ισπανία (27/11, 21:00).

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Σλότεμπεργκ, Ζίλε, Κίμιχ, Γκιντογκάν, Χάβερτζ, Γκνάμπρι, Μίλερ, Μουσιάλα

Ιαπωνία (Χάτζιμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Χ. Σακάι (75' Μιναμίνο), Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57' Ασάνο), Εντο, Τανάκα (71' Ντοαν), Γ. Ίτο, Καμάντα, Κούμπο (46’ Τομιγιάσου), Μαέντα (57' Μιτόμα).