«Πέταξε» στα... σκουπίδια την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή η Ανόρθωση (BINTEO)

Κυριακή, 1/11/2020 - 20:24

Την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχασε η Ανόρθωση στην Πάφο κόντρα στην Καρμιώτισσα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Οι γηπεδούχοι αρχικά άνοιξαν το σκορ με τον Σάσι στο 62ο λεπτό όμως η «απάντηση» της Ανόρθωσης ήταν άμεση αφού έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μίχα στο 66ο λεπτό.

Για περίπου 20 λεπτά η Καρμιώτισσα έπαιξε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο Χατζηβασίλης όμως η Ανόρθωση δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί για να πάρει το πολύτιμο τρίποντο που έψαχνε.

Με αυτή την ισοπαλία η Ανόρθωση έμεινε στη δεύτερη θέση έχοντας 20 βαθμούς όσους και ο Απόλλωνας ο οποίος όμως έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη η Καρμιώτισσα πήγε στους 7 βαθμούς και παρέμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (10η) η Καρμιώτισσα πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (06/11 – 19:00) ενώ από την πλευρά της η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την ΑΕΚ (08/11 – 18:00). Μεσοβδόμαδα για την Ανόρθωση υπάρχει και το παιχνίδι κυπέλλου με την Πάφο για τη δεύτερη φάση.

Σουτ-βολίδα από τον Χούσμπαουερ, μόλις έξω η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εξαιρετική κίνηση από τον Μίχα στο 24ο λεπτό, μπήκε στην περιοχή, δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν οι Κβιλιτάια και Χούσμπαουερ.

Πολύ καλό σουτ του Μίχα στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης όμως ο Κυριακίδης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

Καλό σουτ του Ρομό στο 43ο λεπτό όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Τζουρ.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 45λεπτου ο Μίχα έκανε τη σέντρα στην περιοχή της Καρμιώτισσας με τον Γκαλίτσιο να πιάνει την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις ο Χριστοφή έκανε τη σέντρα με τον Χατζηβασίλη να πιάνει το βολέ όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα.

Άστοχο σουτ στην κίνηση από τον Μπαρκάν στο 57ο λεπτό. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους για να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά μόλις έξω από την εστία της Ανόρθωσης.

Tεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 59ο λεπτό μετά από σέντρα του Καλτσά ο οποίος βρήκε τον Κβιλιτάια όμως η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

Η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με τον Μομό Σασί. «Χόρεψε» την άμυνα της Ανόρθωσης ο Σασί, πέρασε τον Κορέια και με εξαιρετικό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Άμεση απάντηση από την «Κυρία» στο 66ο λεπτό. Ο Κορέια έπιασε εξαιρετικό σουτ, ο Κυριακίδης απέκρουσε ασταθώς και στο... ριμπάουντ ο Μίχα νίκησε τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα με εύστοχο δυνατό σουτ.

Η Καρμιώτισσα στο 71ο λεπτό έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Χατζηβασίλης μπήκε στην περιοχή, έπεσε και ζήτησε πέναλτι όμως αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Γύρισμα στον Νταουσβίλι έξω από την περιοχή με τον Γεωργιανό να κάνει το δυνατό σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μάζεψε τη μπάλα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση να πάρει το προβάδισμα με τον Μιχάλη Μανιά στις καθυστερήσεις. Ο Ελλαδίτης κατέβασε τη μπάλα και έκανε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Ευσταθίου, Χριστοφή (Πολύζος 80'), Παχίπης, Ρόμο, Σάσι (Σάββα 90'), Μπαρκάν (Καπαρτής 69'), Πέρεζ, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης, Ρέινολντς

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Γκαλίτσιος, Σελίν, Βργκοτς, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Μίχα, Καλτσάς (Μανιάς 75'), Χούσμπαουερ (Νταουσβίλι 69'), Ελουντού (Χριστοφή 85'), Κβιλιτάια

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο ξέραμε ποια ομάδα είχαμε απέναντι μας. Προετοιμαστήκαμε όσες μέρες είχαμε μπροστά μας γιατί είχαμε και το κύπελλο, στους χώρους που έχουμε διαθέσιμους. Η εικόνα μας ήταν καλύτερη από αυτή που περιμέναμε. Αν εξαιρέσω ένα 20λεπτο, στη συνέχεια βρήκαμε τα πατήματα μας. Πήραμε το προβάδισμα και είχαμε προϋποθέσεις για κάτι καλύτερο. Μείναμε με δέκα παίκτες. Δε θέλω να σχολιάσω τη διαιτησία αλλά δεχτήκαμε πίεση από την Ανόρθωση. Μπράβο στα παιδιά για το πάθος που έδειξαν. Ένας βαθμός ο οποίος θα μας δώσει ψυχολογία γιατί τη χάσαμε με τα τελευταία αποτελέσματα. Είναι δύσκολη η συνέχεια. Έχουμε μικρό ρόστερ και δε μπορούμε να παίζουμε Τετάρτη - Σάββατο. Είχαμε κάποιους τραυματισμούς όμως θέλω να ελπίζω ότι θα τους έχω όλους διαθέσιμους. Μπράβο ξανά στα παιδιά. Αντιλαμβανόμαστε ποιοι είμαστε, ίσως η πιο μικρή της κατηγορίας. Αν εξαιρέσω ένα παιχνίδι με την Πάφο ίσως ήμασταν καλύτεροι από τους αντιπάλους. Είμαστε μια ομάδα ψυχολογίας. Έχουμε το κίνητρο χωρίς να πρέπει να το δώσεις εσύ. Είναι πολύ σημαντικό και θα κριθεί με ομάδες κοντά με εμάς. Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτά που πετύχαμε έως τώρα».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Δε θα έλεγα πως δεν πήγαμε καλά. Πιστεύω αξίζαμε τη νίκη. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι το οποίο είναι στο κύπελλο. Η συνέχεια είναι δύσκολη και εμείς θέλουμε να συμμετέχουμε στο κύπελλο».

Κωστάκης Αρτυματάς (Ανόρθωση): «Κάναμε καλό αγώνα. Προσπαθήσαμε να βάλουμε γκολ πρώτοι, βρεθήκαμε πίσω, ισοφαρίσαμε. Πιέσαμε για την ανατροπή αλλά δεν τα καταφέραμε».

Δημήτρης Κυριακίδης (Καρμιώτισσα): «Πραγματικά πολύ δύσκολο παιχνίδι. Το ξέραμε από την αρχή. Η Ανόρθωση έχει πολύ καλούς παίκτες. Πήραμε προβάδισμα όμως ισοφαριστήκαμε, μείναμε με 10 παίκτες και δείξαμε πως είμαστε πραγματικά καλή ομάδα και πήραμε δίκαια το βαθμό. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, τα κοιτάμε διαφορετικά γιατί όλοι οι αντίπαλοι είναι καλοί. Θέλει σοβαρότητα. Θα μας βοηθήσει ψυχολογικά να συνεχίσουμε καλύτερα».

Μόμο Σάσι (Καρμιώτισσα): «Είναι πάντα δύσκολο όταν παίζει με μεγάλες ομάδες. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας και είμαστε χαρούμενοι. Είναι πάντα εύκολο με μεγάλες ομάδες γιατί έχουμε χώρο να παίξουμε και ξέρουμε πως να το κάνουμε. Μας αρέσει να παίζουμε με μεγάλους. Πρέπει να δουλέψουμε γιατί το πρωτάθλημα δεν τελείωσε. Έχουμε τον Απόλλωνα μετά και πρέπει να παλέψουμε».

Ντoρ Μίχα (Ανόρθωση): «Είμαι χαρούμενος για το γκολ αλλά όχι με το αποτέλεσμα. Είναι μια μεγάλη σεζόν δεν τελείωσε τίποτα. Κάναμε φάσεις αλλά δεν τις κάναμε γκολ».