Τσεχία «αγκαλιά» με πρόκριση, ζόρια για Κροατία (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 18/6/2021 - 20:55

Στο 1-1 έμειναν Κροατία και Τσεχία, στον μεταξύ τους αγώνα για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Euro 2020 - αποτέλεσμα που βολεύει τους Κροάτες, αφού είναι στους 4 βαθμούς και δύσκολα θα μείνουν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Ο Σικ άνοιξε το σκορ για την Τσεχία από το σημείο του πέναλτι στο 37', ο Πέρισιτς ισοφάρισε με ωραίο σουτ στο 47'.

Το ματς

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Τσουφάλ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Βίντα έσωσε με προβολή ενώ στο 4’ μετά από κόρνερ ο Σούτσεκ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 18’ ο Τσουφάλ έκανε το γύρισμα ξανά από τα δεξιά αλλά το πλασέ του Σικ ήταν κακό και ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε.

Στο 21ο λεπτό ο Μπορίλ έκανε επικίνδυνο γύρισμα προς τον Βάτσλικ, ο Ρέμπιτς πίεσε στο διώξιμο του Τσέχου και βρήκε την μπάλα, η οποία όμως έφυγε άουτ και στο 23’ ο Πέρισιτς έκανε το συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Βάτσλικ μπλόκαρε.

Και στο 34’ σε μια ανύποπτη φάση ο Λόβρεν βρήκε στον αέρα τον Σικ με τον αγκώνα. Η φάση δεν έγινε αντιληπτή από τον Ντελ Θέρο Γκράντε αλλά ο VAR ενημέρωσε και δόθηκε το πέναλτι. Ο Σικ το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-1.

Σχεδόν με τη σέντρα, ο Μπρέκαλο έβγαλε όμορφα στον Ρέμπιτς που μόνος με τον Βάτσλικ, σούταρε άστοχα.

Στην επανάληψη η Κροατία μπήκε δυνατά και στο 47ο λεπτό ο Πέρισιτς συνέκλινε από τα αριστερά και με φοβερό σουτ με το δεξί έγραψε το 1-1.

1

Στο 52’ ο Σούτσεκ έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω και στο 73’ ο Βλάσιτς γύρισε πανέμορφα από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βάτσλικ. Στο 89ο λεπτό ο Πέτκοβιτς έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Κάλας έσωσε με προβολή.

Οι ενδεκάδες

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς,Βρσάλικο, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Βίντα, Κόβατσιτς (88’ Μπρόζοβιτς), Πέρισιτς, Μόντριτς, Ρέμπιτς (46’ Πέτκοβιτς), Μπρέκαλο (46’ Ιβάνουσετς), Κράμαριτς

ΤΣΕΧΙΑ (Γιάροσλαβ Σιλχαβί): Βάτσλικ, Τσελούστκα, Τσουφάλ, Κάλας, Ντάριντα (87’ Μπαράκ), Χόλες (63’ Κραλ), Μάσοπουστ (63’ Χλόζεκ), Σούτσεκ, Μπορίλ, Γιάνκτο (74’ Σέβτσικ), Σικ (74’ Κρμέντσικ)