Το... πάλεψε όμως ηττήθηκε από την Κροατία η Εθνική μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 8/10/2021 - 23:37

Είδε την Κροατία στα… μάτια όμως ηττήθηκε η Εθνική μας ομάδα!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τους Κροάτες με 3-0 στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Πέρισιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Γκβαρτιόλ στο 80ο λεπτό, με τον Λιβάγια να κάνει το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο 54ο λεπτό ο Νεόφυτος Μιχαήλ είπε «όχι» στον Λούκα Μόντριτς σε εκτέλεση πέναλτι.

Με τη νίκη αυτή, η Κροατία έφτασε τους 16 βαθμούς και συνεχίζει να προπορεύεται στον όγδοο όμιλο. Από την άλλη, η ομάδα μας έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και στον πάτο του ομίλου. Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για την όγδοη αγωνιστική η Μάλτα στο «ΑΕΚ Αρένα» (11/10 - 19:00).

To παιχνίδι

Καλή στιγμή για την Κροατία, πρώτη στο ματς στο 12ο λεπτό, με τον Κράματις από καλή θέση να αστοχεί.

Μετά από ωραία πάσα του Μόντριτς, ο Πέρισιτς έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλάγια θέση στην περιοχή και τη γύρισε στον Κράμαριτς που έκανε το κοντρόλ και από κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση για οφσάιντ στον Πέρισιτς, και εν τέλει δε μέτρηση το γκολ στο 23ο λεπτό.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από εξαιρετική πάσα του Μόντριτς, ο Πέρισιτς πλάσαρε τον Μιχαήλ για το 1-0.

Στο 52ο λεπτό, η Κροατία σε μαρκάρισμα του Σωτηρίου στον Κράμαριτς στην περιοχή κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μόντριτς, όμως ο Μιχαήλ του είπε «όχι».

Το 2-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε με τον Γκβαρτιόλ στο 80ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σόσα, η μπάλα κόντρα στον Ανδρέου και κατέληξε στον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενουμένων που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος. Από κοντά δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση και το ματς.

Στις καθυστερήσεις, οι Κροάτες κατάφεραν να βρουν και τρίτο γκολ με τον Μάρκο Λιβάγια από κοντινή απόσταση να μη δυσκολεύεται να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ανδρέου, Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης, Αρτυματάς (Χάμπος 69'), Κάστανος, Αβραάμ (Αντωνιάδης 61'), Πίττας (Τζιωνής 46'), Παπουλής (Λοΐζου 69'), Πιέρος (Κακουλλής 85')

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκβαρτιόλ, Σόσα, Στάνισιτς, Μπρόζοβιτς (Γιάκιτς 84'), Μόντριτς (Ιβανούτσεκ 84'), Κόβασιτς, Βλάσιτς (Μπρέκαλο 69'), Πέρισιτς, Κράμαριτς (Λιβάγια 69')