Champions League: Ρεάλ και Σίτι συμπλήρωσαν το «καρέ» των ημιτελικών (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 14/4/2021 - 23:53

Με δύο σπουδαίες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν τα προημιτελικά του Champions League, με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι να συμπληρώνουν το «καρέ» των ημιτελικών της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός συνέχειας τις Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ αντίστοιχα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι, με την πρώτη αναμέτρηση εντός έδρας (27/04 - 22:00) και τη ρεβάνς εκτός (04/05 - 22:00). Από την άλλη, οι «πολίτες» θα βρεθούν απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, αρχικά εκτός έδρας (27/04 - 22:00) και μετά εντός έδρας (04/05 - 22:00).

Λίβερπουλ - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-0 (1-3)

Με το… καλημέρα στην αναμέτρηση στο δεύτερο λεπτό ο Σαλάχ απέναντι από τον Κουρτουά έχασε μοναδική στιγμή αφού δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Λάθος του Άρνολντ, ο Μπενζεμά έφυγε μόνος του, πάτησε περιοχή αλλά βρήκε το δοκάρι του Άλισον μετά από κόντρα στον Καμπάκ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κάπως, η Λίβερπουλ είχε την έλεγχο όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα τη Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα χωρίς όμως ιδιαίτερη επιτυχία.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα και την πρόκριση σε... ισπανικά χέρια ελέω και τους 3-1 της πρώτης αναμέτρησης.

Η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 47ο λεπτό ο Φιρμίνο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όμως ο Κουρτουά έσωσε την ομάδα του. Στο 65ο λεπτό μεγάλη μπαλιά του Βαλβέρδε στον Βινίσιους, «διάβασε» όμως τη φάση ο Άλισον και έσωσε την ομάδα του.

Λίβερπουλ (Γιούρκεν Κλοπ): Άλισον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (Τιάγκο 60'), Φιρμίνο (Σακίρι 82'), Μανέ (Τσάμπερλεϊν 82'), Σαλάχ, Καμπάκ (Ζότα 60'), Ρόμπερτσον, Φίλιπς, Άνρολντ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Μιλιτάο, Νάτσο, Κρόος (Οντριοθόλα 72'), Μπενζεμά, Μόντριτς, Ασένσιο (Ίσκο 82'), Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Βινίσιους (Ροντρίγκο 72'), Μεντί

Ντόρτμουντ - Μάντσεστερ Σίτι: 1-2 (2-4)

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν στο σκορ στο 15ο λεπτό με τον Μπέλινγχαμ. Σε ηλικία 17 ετών και 289 ημερών, ο Τζουντ Μπέλινγχαμ έγινε ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στα νοκ άουτ του θεσμού μετά τον Μπόγιαν Κρκιτς (17 και 217).

Οι «πολίτες» στη συνέχεια ανέβασαν… ταχύτητα και στο 25ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ντε Μπρόινε ο οποίος με φοβερό σουτ επιχείρησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 32ο λεπτό η Σίτι απείλησε ξανά όμως ο Μπέλινγχαμ κατάφερε την τελευταία στιγμή με προβολή να σταματήσει το πλασέ του Μάχρεζ ο οποίος ετοιμαζόταν να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα.

Στο 55ο λεπτό οι «πολίτες» κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μάχρεζ ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δε λάθεψε. Μάλιστα, στο 58ο λεπτό η αγγλική ομάδα είχε δοκάρι. Στο 69ο λεπτό η Ντόρτμουντ λίγο έλειψε να πάρει εκ νέου προβάδισμα όμως η κεφαλιά του Χούμελς πέρασε έξω.

Στο 75ο λεπτό ο Φόντεν με τρομερό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και ουσιαστικά έριξε «τίτλους τέλους» στην υπόθεση πρόκρισης.

Ντόρμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Χιτζ, Μόρει (Τίγκερς 81'), Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Μπέλινγχαμ (Μπραντ 81'), Νταχούντ (Αζάρ 75'), Κνουφ (Ρέινα 68'), Ρόις, Χάαλντ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ζιτσένκο, Ντίας, Στόουνς, Γουόλκερ, Ρόντρι, Γουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Μάχρεζ (Στέρλινγκ 88'), Σίλβα