«Κλείδωσε» την πρόκριση στον τελικό του Champions League η Μπάγερν Μονάχου

Τετάρτη, 19/8/2020 - 23:49

Στο μεγάλο τελικό του Champions League προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Λιόν στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Τα γκολ για τους Γερμανούς ο Γκνάμπρι στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 18ο και 33ο λεπτό της αναμέτρησης με φαλτσαριστό σουτ και κοντινό πλασέ αντίστοιχα.

Το… κερασάκι στην «τούρτα» έβαλε ο Λεβαντόφσκι με καρφωτή κεφαλιά στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν ήταν αυτή που περίμεναν οι περισσότεροι. Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα.

Οι Γερμανοί στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησαν ευτύχησαν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα στη μεγάλη αναμέτρηση, ενώ διπλασίασαν τα γκολ τους χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιόν μπήκε δυναμικά και διεκδίκησε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στην αναμέτρηση όμως δεν τα κατάφερε. Από την άλλη, η Μπάγερν, έκανε συντήρηση του προβαδίσματος της παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε με τον Λεβαντοφσκι να βάζει (και) τη δική του... πινελιά στο τέλος.

Στον τελικό του Champions League η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν την Κυριακή (23/08) στις 22:00. Παιχνίδι το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του από το AlphaNews.Live.

Τεράστια ευκαιρία για τη Λιόν στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντεπάι έφυγε τετ-α-τετ με τον Νόιερ μετά το κλέψιμο του Κακρέ, αλλά το πλασέ του έφυγε για λίγο έξω.

Ο Γκορέζκα έπαιξε το ένα-δύο με τον Λεβαντόφσκι, έπιασε χλιαρά το πλασέ και ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δοκάρι για τη Λιόν στο 17ο λεπτό όταν ο Εκαμπί μετά από ντρίπλα στον Ντέιβις πλάσαρε με το αριστερό, η μπάλα όμως σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Στο 18ο λεπτό όμως η Μπάγερν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκνάμπρι ο οποίος έπιασε το φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στο 25ο λεπτό ο Γκάνμπρι μετά από λάθος των Γάλλων βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Λιόν έπεσε και έδιωξε τον κίνδυνο.

Διπλασίασε τα γκολ της Μπάγερν στο 33ο λεπτό ο Γκνάμπρι. Ο Πέρισιτς γύρισε τη μπάλα από αριστερά, ο Λεβαντόφσκι μπερδεύτηκε και ο Λόπες απόκρουσε αλλά από κοντά ο Γκνάμπρι ήρθε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

φ

Σέντρα σουτ του Γκνάμπρι στο 38ο λεπτό, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ ο Λεβαντόφσκι δεν πρόλαβε για χιλιοστά να βάλει το πόδι του.

Στην περιοχή ο Πέρισιτς στο 51ο λεπτό, έπιασε το σουτ όμως ο Λοπες κατάφερε να σώσει τη Λιόν από τρίτο γκολ.

Απειλεί η Λιόν με τον Μαρσέλο στο 55ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο κεντρικός αμυντικός των Γάλλων έπιασε την κεφαλιά όμως ο Νόιερ ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

ψ

Μεγάλη ευκαιρία για τους Γάλλους στο 56ο λεπτό με τον Εκαμπί απέναντι από τον Νόιερ να μην μπορεί να τον νικήσει μετά από παράλληλο γύρισμα του Αουάρ στο ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 78ο λεπτό ο Κουτίνιο από δεξιά στην περιοχή των Γάλλων, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω μετά από κόντρα.

Δυνατό σουτ του Αουάρ από το ύψος της περιοχής όμως ο Νόιερ ήταν και πάλι στο σωστό σημείο στο 84ο λεπτό.

Τρίτο γκολ... πρόκρισης για τη Μπάγερν στο 88ο λεπτό από τον Λεβαντόφσκι ο οποίος πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Λιόν (Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Ντενάιερ, Μαρσέλο, Αουάρ, Ντεμπάι (Ντεμπελέ 58'), Ντουμπουά (Τέτε 67'), Μαρσάλ (Σερκί 73'), Εκαμπί (Αντελαΐντ 67'), Κακιουρέ, Κορνέ, Γκιμαράρες (Μέντες 46')

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Μπόατενγκ (Ζίλε 46'), Ντέιβις, Αλάμπα, Κίμιχ, Τιάγκο (Τολισό 82'), Γκορέτζκα (Παβάρ 82'), Πέρισιτς (Κομάν 63'), Γκνάμπρι (Κουτίνιο 75'), Μίλερ, Λεβαντόφσκι