Πάλεψε στο Ισραήλ αλλά... αποχαιρέτησε την Ευρώπη η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 17/8/2023 - 21:53

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ στο Ισραήλ, για τον επαναληπτικό αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου του Conference League και αποκλείστηκε από την διοργάνωση.

Σε ένα ματς αρκετά ισορροπημένο και με αρκετές ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες, οι Λαρνακείς πάλεψαν με νύχια και με δόντια για την πρόκριση, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους, ενώ ήταν και άτυχοι καθώς σκόραραν δύο φορές, όμως τα γκολ τους ακυρώθηκαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί αρκετές φάσεις, όμως έδειχναν να δυσκολεύονται να τις ολοκληρώσουν, εντέλει βρήκαν το μοναδικό και «χρυσό» γκολ του αγώνα από την άσπρη βούλα, με τον Ζαχόβι να νικάει τον Πίριτς.

Πλέον το σύνολο του Όλτρα αποχαιρετάει την Ευρώπη και επικεντρώνεται εξ' ολοκλήρου στο πρωτάθλημα Cyta, του οποίου η πρεμιέρα θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

α

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο δεύτερο λεπτό για τους γηπεδούχους. Έγινε το σουτ, ο Πίριτς όμως έκανε τρομερή επέμβαση, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Νέα τεράστια φάση για την Μακάμπι στο τέταρτο λεπτό, ο Ζάχαβι τετ-α-τετ με τον Πίριτς, απέκρουσε σωτήρια ο Βόσνιος κίπερ της ΑΕΚ.

Οι Λαρνακεις έγιναν για πρώτη φορά επικίνδυνοι στο όγδοο λεπτό, με τον Φαραζ να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

1

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα από το Ισραήλ απάντησε, με τον Παρφέ να σουτάρει και τον Πίριτς να μαζεύει.

Η Μακάμπι απείλησε εκ νέου στο 25ο λεπτό με τον Ζάχαβι να δοκιμάζει το πόδι του, έξω από την περιοχή και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να μαζεύει.

Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ στο 34ο λεπτό, με τον Γκιουρτσο να κάνει το γύρισμα, με αποδέκτη τον Κάπτουμ, ο οποίος έκανε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε στην αντίπαλη άμυνα και κατέληξε κόρνερ.

1

Οι «κιτρινοπράσινοι» έχασαν νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, με τον Μιλόσεβιτς να κάνει κεφάλια-πάσα στον Πονς, ο οποίος ξανά με το κεφάλι της έδωσε πορεία προς το τέρμα, αλλά ο Πέρετς μάζεψε.

Μετά την ανάπαυλα, την πρώτη φάση σημείωσε η ΑΕΚ στο 56ο λεπτό, με τον Τόμοβιτς να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, τον Λόπες να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να ελέγχει.

Τεράστια ευκαιρία για την Μακάμπι στο 72ο λεπτό, με τον Ζάχοβι να επιχειρεί το σουτ, έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

1

Οι Λαρνακείς απάντησαν με εξίσου σημαντική φάση στο 80ο λεπτό, με τον Γκαρσία να γυρίζει στον Πονς, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Μακάμπι.

Στο 84ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, μετά από παράβαση που έκανε ο Μιλίσεβιτς στον Μίλσον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάχαβι που ευστόχησε.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Πέρετζ, Μπιτόν, Σάμποριτ, Ρεβίβο, Μασόν (84′ Πίβεν), Μπίτον (84′ Κανοτσόφσκι) , Ντ.Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ, Κόχεν (62′ Μίλσον), Παρφέ (89′ Γκολάσα), Ζάχαβι.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Σάντσες (87′ Κάσας), Λέδες (87′ Μάμας), Πονς, Καπτούμ (87′ Τρισκόφσκι), Φαράζ (64′ Γκάμα), Γκιούρτσο, Σολ (46′ Λόπες).

Οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Όλτρα

Αναλυτικά όσα είπε:

Αρχικό σχόλιο: «Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ άδικο για την πάρα πολύ καλή προσπάθεια της ομάδας. Είμαι χαρούμενος για τη συμπεριφορά της ομάδας απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Το παιχνίδι κρίθηκε από δύο αποφάσεις του διαιτητή, η πρώτη στο χέρι του αντιπάλου που δεν δόθηκε και η δεύτερη στο πέναλτι του αντιπάλου. Μόνο περηφάνεια νιώθουμε. Να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε πάρα πολύ καλή με ένταση, αντισταθμήσαμε την ποιότητα της Μακάμπι, είμαι πολύ ικανοποιημένος όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο».

Για το τι έλειψε σήμερα παρά τη βελιτωμένη εμφάνιση: «Διέφερε αρκετά το παιχνίδι μας, ήμασταν 100% διαφορετικοί, παίξαμε με έναν περισσότερο μέσο για να μην έχουμε πολλές απώλειες της μπάλας και να μην αφήσουμε χώρους σε μια ποιοτική ομάδα. Είχαμε όση ένταση έπρεπε, όταν παίρναμε τη μπάλα βγάλαμε προσωπικότητα, κάτι που μας έλειψε στο πρώτο παιχνίδι. Μας έλειψε λίγο η τύχη και με όλο το σεβασμό θα θέλαμε σήμερα να είχαμε έναν πιο ποιοτικο διαιτητή, θα ήθελα να δω ξανά τις φάσεις, όμως είμαι περήφανος για τους παίκτες μου και όταν παίζεις έτσι μόνο μπράβο μπορώ να τους πω. Πρέπει να σκεφτούμε και να συγκεντρωθούμε στο πρωτάθλημα, να κερδίσουμε κάθε παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Μακάμπι της εύχομαι να φτάσει και στους ομίλους γιατί είναι μια πάρα πολύ ωραία ομάδα».