Ο Σαχάρ «λύτρωσε» τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 4/4/2021 - 18:52

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ έφυγε νικητής από το «Αμμόχωστος Επιστροφή» κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα με 2-1 για την αναμέτρηση της πέμπτης αγωνιστικής των play-off.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Τζο Γκάρνερ μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης όμως η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 73ο λεπτό με τον Βάγκνερ. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε από τον Μπεν Σαχάρ στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 94ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το τρίτο τρίποντο στα play-off και έφτασε τους 43 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε καθηλωμένη στους 32 βαθμούς και απέχει μόλις ένα βαθμό από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας μάλιστα παιχνίδι περισσότερο.

Την ερχόμενη (6η) αγωνιστική των play-off, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ την Ένωση (10/04 - 17:00), ενώ η Νέα Σαλαμίνα με τη σειρά της πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (09/04 - 17:00).

Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ήρθε στο τέταρτο λεπτό. Καλό πλασέ από τον Ζαχίντ, μετά από όμορφη ενέργεια, η μπάλα άουτ.

Στο πέμπτο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Γκάρνερ. Η φάση του γκολ άρχισε με μπαλιά του Ζαχίντ από αριστερά, λίγο μπροστά στη γραμμή του κόρνερ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ (!), με αποδέκτη τον Ενσούε, ο οποίος βρήκε τον Εντονγκαλά και αυτός έβγαλε συρτή μπαλιά-ασίστ στον Άγγλο επιθετικό.

Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό. Ο Βάγκνερ έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σεργίου και έστειλε την μπάλα άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ουζόχο.

Μεγάλη ευκαιρία που χάθηκε με σουτ του Μουστιβάρ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Προηγουμένως, ζητήθηκε πέναλτι όταν έπεσε ο Σεργίου μετά από διεκδίκηση με τον Κατσαντώνη. Ο Σεργίου πάντως σηκώθηκε και έδωσε πάσα στον Μουστιβάρ.

Ο Ζαχίντ πέρασε την μπάλα μέσα από την... κλειδαρότρυπα, έβγαλε φάτσα με τον Βεσελόφσκι τον Εντονγκαλά, ο οποίος όμως άνοιξε πολύ την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία στο 28ο λεπτό.

Αντεπίθεση με τον Ζαχίντ για τον ΑΠΟΕΛ στο 43ο λεπτό, ο οποίος σούταρε συρτά λίγο εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελεσόφσκι.

Αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας στο 52ο λεπτό, ο Βάγκνερ σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε έξω.

Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με καλή ομαδική προσπάθεια, αλλά το τελείωμα του Εντονγκαλά δεν ήταν καλό και ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε την μπάλα στο 57ο λεπτό.

Ο Κλωναρίδης επιχείρησε να απειλήσει με συρτό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Νέα Σαλαμίνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 73ο λεπτό. Ο Νικολάου σέντραρε και ο Βάγκνερ σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίκτυα.

Στο 89ο λεπτό, μετά από γέμισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από τον Πική, ο Κρεάν έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ουζόχο έπεσε στη γωνία του και έσωσε με υπερένταση την ομάδα του.

Ο Μπεν Σαχάρ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ.

Νέα Σαλαμίνα (Χρύσης Μιχαήλ): Βεσελόφσκι, Μπεσαμά, Σεργίου, Κύπρος, Κμοβς, Μουστιβάρ (Πικής 63'), Κονφέ, Μπρένο (Κρεάν 63'), Ντουβεντρού, Σιαθάς (Νικολάου 46'), Βάγκνερ

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε (Σιέλης 39'), Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ανουάρ, Λουντέμο (Ντε Βινσέντι 76'), Ζαχίντ, Κατσαντώνης (Κλωναρίδης 46'), Εντονγκαλά (Σαχάρ 87'), Γκάρνερ

Χρύσης Μιχαήλ (Νέα Σαλαμίνα): «Ήταν ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν θέλαμε σε ένα παιχνίδι με έναν αντίπαλο που μόνο από το όνομα καταλαβαίνουμε με τη ομάδα είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Δεν πήγαμε καλά σήμερα γιατί είναι όλοι τελικοί για μας δεν πρέπει να χάνουμε κανένα παιχνίδι. Βρεθήκαμε πίσω νωρίς, βάλαμε κάποιες πιέσεις, με τις αλλαγές γίναμε πιο επιθετικοί και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Μετά την ισοφάριση είχαμε καλές ευκαιρίες για να προηγηθούμε, αντιθέτως όμως καταφέραμε να δεχτούμε ένα γκολ και να χάσουμε το παιχνίδι. Το παιχνίδι αυτό τελείωσε και σε πέντε ημέρες έχουμε νέο παιχνίδι. Κρατάω το πάθος και τη θέληση που έδειξαν τα παιδιά μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά. Θέλω να πιστεύω ότι θα επιστρέψουν και κάποια παιδιά για να έχουμε περισσότερες λύσεις στο επόμενο παιχνίδι. Καλή συνέχεια στο ΑΠΟΕΛ και καλή επιτυχία στο θεσμό του κυπέλλου».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Μετά από τη διακοπή μπορώ να πως ότι είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που ξεκινήσαμε στα πρώτα λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί. Έτσι ξεκινήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να πετύχουμε το δεύτερο τέρμα. Ο Βάγκνερ δεν συγχωρεί το παραμικρό. Σταθήκαμε στο τέλος τυχεροί και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα τελευταία λεπτά. Θέλω να ευχηθώ να ξεφύγει γρήγορα από αυτή τη θέση η Νέα Σαλαμίνα και πρέπει να καταλάβουν κάποιοι ότι είμαι επαγγελματίας και θέλω να πάντα να κερδίζω. Εύχομαι να τελειώσει τη χρονιά ιδανικά η Νέα Σαλαμίνα».

Για τον Ενσούε: «Νοιώθει μια αμυδρή ενόχληση και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε τίποτα».

Aν θα κάνει rotation στο ματς με την ΕΝΠ: «Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω στο επόμενο παιχνίδι».

Φράνσις Ουζόχο (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς αλλά καταφέραμε να νικήσουμε. Όταν έρχεσαι πίσω από τη διακοπή λόγω των Εθνικών είναι κάπως περίεργο και χρειάζεσαι λίγα παιχνίδια για να επιστρέψεις στην κανονικότητα. Θα πρέπει να παλέψουμε για τους τρεις βαθμούς ενάντια στην ΕΝΠ. Θα μάθουμε από τα λάθη μας σήμερα και θα προσπαθήσουμε να συνεχίσουμε νικηφόρα».

Για τα παιχνίδια με την Ανόρθωση: «Δεν έχω άποψη για τα παιχνίδια. Πρέπει να δούμε τους εαυτούς μας. Αν κάνουμε αυτά που θα μας πει ο προπονητής μας θα κερδίσουμε».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Κρίνοντας γενικά την εικόνα του παιχνιδιού, σήμερα η Νέα Σαλαμίνα αδικείται κατάφωρα από το αποτέλεσμα. Το πρώτο ημίχρονο κάναμε κάποιες προϋποθέσεις, το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε επιθετικά, ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε. Από την ισοφάριση και μετά η Νέα Σαλαμίνα διεκδικούσε να πετύχει το γκολ της νίκης. Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το γκολ του ΑΠΟΕΛ. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Κρατάμε την προσπάθεια. Μένουν αρκετές αγωνιστικές. Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη θέση. Κάναμε την δική μας προσπάθεια. Κρατάμε το πάθος, την θέληση. Θα διεκδικήσουμε τους βαθμούς που μας αναλογούν γιατί η ομάδα αξίζει να μείνει στην πρώτη κατηγορία. Οι λιγοστοί οπαδοί είδα να χειροκροτούν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας, απογοήτευση υπάρχει για το αποτέλεσμα, όχι για την εμφάνιση, όχι για το αποτέλεσμα. Είναι εννέα παιχνίδια θα δώσουμε την μάχη μας».