Κατέρρευσε στο Μπακού και… αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 28/7/2022 - 21:55

Μπορεί να πήγε στο Μπακού έχοντας γερό προβάδισμα πρόκρισης, όμως ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νέφτσι στη μεταξύ τους ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού του Conference League.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» γνώρισε την ήττα με 3-0 και «αποχαιρέτησε» το Conference League με συνολικό σκορ 3-2. Τα γκολ για τους Αζέρους ήρθαν από τους Ντόνγιοφ (38’), Έντι (57’) και Σάιεφ (62’).

Η ομάδα του Σπιλέφσκι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη, είχε τις ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ καμία από τις φάσεις που έφτιαξε. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι κόντρα στη ροή του αγώνα πήραν προβάδισμα. Στο δεύτερο μισό, ο Άρης ήταν και πάλι καλός, όμως δέχθηκε άλλα δύο γκολ και κάπου εκεί φάνηκε να… καταρρέει.

Ο Άρης πλέον προσηλώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις τον επόμενο μήνα. Η ομάδα της Λεμεσού έχει την επόμενη επίσημη της αναμέτρηση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΛ στο ντέρμπι της πόλης το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Αυγούστου.

Κλασική ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μποντζ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ του Σλόγκαρ κατάληξε σε σώμα αμυντικού της Νέφτσι στο 14ο λεπτό. Ζήτησε πέναλτι ο ποδοσφαιριστής του Άρη, τίποτα «είπε» ο ρεφ.

Δυνατό σουτ του Μαγιαμπέλα από τα δεξιά στο 17ο λεπτό, άουτ η μπάλα. Μακρινό σουτ του Τζάμπερ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Άλβες η μπάλα στο 29ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το γύρισμα μέσα στη περιοχή και τον Μπένγκστον να κάνει το κοντινό πλασέ με τον τερματοφύλακα της Νέφτσι να «λέει» όχι με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι στο 38ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Μετά από υποδειγματική ανεπίθεση, ο Ντόνγιοφ απέφυγε τον Ντελμίρο και με υποδειγματικό πλασέ έβαλε σε θέση... οδηγού την ομάδα του.

Στο 54ο λεπτό, ο Μακχμούντοφ πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Λαβάλ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Άρη.

Οι γηπεδούχοι στο 57ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα τους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έντι έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Βανά για το 2-0 της Νέφτσι.

Η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν στο 62ο λεπτό έκανε τα τέρματα της τρία. Ο Σάιεφ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα φαλτσαριστό πλάσε έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Άλβες, για το 3-0.

Στο 77ο λεπτό, ο Καζού από πλάγια έκανε το παράλληλο επικίνδυνο γύρισμα, όμως ο τερματοφύλακας της Νέφτσι μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Στο 83ο λεπτό ο Μπράουν άφησε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Λεμεσού, ανέβηκε, πίεσε, έψαξε το γκολ, όμως μάταια. Το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Νέφτσι Μπακού (Λαουρέντιου Ρέγκεκαμπφ): Μπρκιτς, Μποντζ, Κβαρκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλάχλι, Ζάμπερ, Μαχμούντοφ, Έντι (Γιουσίφλι 81'), Λαβάλ, Σάιεφ, Ντόνγιοφ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Γιαγκό, Μπράουν, Μπένγκτσον (Γιαμπλόνσκι 67'), Σλόγκαρ (Μπαμπίκα 46'), Σοκέ, Μαγιαμπέλα, Γκομίς

Οι δηλώσεις του προπονητή του Άρη μετά τη λήξη της αναμέτρησης

Αλεξέι Σπιλέφσκι: «Είναι πολύ σκληρό να βρω λέξεις για να μιλήσω μετά από  αυτό το ματς. Χάσαμε την πρόκριση από το πρώτο ματς όχι σήμερα αυτό είπα στους ποδοσφαιριστές μου. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες στην Κύπρο. Ήταν πιο δύσκολο σήμερα αφού η Νέφτσι έπαιζε με τον κόσμο της. Δεχτήκαμε τα γκολ από χαζά λάθη. Ίσως επειδή δεν είχαμε αρκετή εμπειρία. Ακόμα και μετά την κόκκινη προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε μαθήματα από αυτό. Το άσχημο είναι ότι πρέπει να περιμένουμε ένα χρόνο τώρα για να παίξουμε ξανά στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια στη Νέφτσι και καλή συνέχεια».