Νέο «στραβοπάτημα» για την Ομόνοια, τρίτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (BINTEO)

Κυριακή, 8/11/2020 - 21:54

Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα που η Ομόνοια μένει μακριά από το τρίποντο. Η ομάδα της Λευκωσίας στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 10η αγωνιστική έμεινε στο 0-0 με τη Δόξα στο ΓΣΠ.

Το «τριφύλλι» αν και μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, έχασε μεγάλες ευκαιρίες όμως στη συνέχεια έριξε το ρυθμό της και μοιραία έμεινε άλλη μια φορά χωρίς γκολ. Η Δόξα σε γενικές γραμμές με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο είχε ένα άνετο βράδυ.

Με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια έφτασε τους 16 βαθμούς μαζί με ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Η Δόξα με την ισοπαλία αυτή πήγε στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος η Ομόνοια την 11η αγωνιστική πάει στη Λάρνακα και πιο συγκεκριμένα στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα (22/11 – 16:00). Από την πλευρά της η ομάδα της Δόξας φιλοξενεί τον Ερμή στο Μακάρειο (21/11 – 16:00).

Πρώτη στιγμή για την Ομόνοια στο τρίτο λεπτό όμως  ο Παπουλής από πλάγια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι.

Μετά ο σέντρα του Σέχου από δεξιά, ο Κούσουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντούρις μόνος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι. Πολύ μεγάλη φάση για την Ομόνοια στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Η πρώτη φάση για τη Δόξα ήρθε στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

Σουτ του Τζιωνή από πλάγια, μάζεψε εύκολα ο τερματοφύλακας της Δόξας στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ του Κίκας εκτός περιοχής στο 47ο λεπτό, ο Φαμπιάνο μάζεψε εύκολα τη μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Μετά από ωραία πάσα του Τζιωνή, ο Ντούρις δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα κι ο Μποτεάκ ακολούθως που ερχόταν από πίσω, ούτε αυτός τα κατάφερε αφού μπήκε στη φάση ο Μουκτάρης κι έδιωξε στο 56ο λεπτό.

Μακρινό σουτ του Τζιωνή στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σισκόφσκι έπεσε και μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Δόξα κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή με τον Ολιβέιρα να επιχειρεί απευθείας να νικήσει τον Φαμπιάνο όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας μάζεψε τη μπάλα.

Στο 90ο λεπτό σε μία ανύποπτη φάση ο Ασαμόα δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή, Λούκα Σωτηρίου. Ο παίκτης της Δόξας είχε φραστικό επεισόδιο με το βοηθό διαιτητή.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κούσουλος, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Σέχου, Γκόμεθ, Τζιωνής (Σενέ 79'), Παπουλής (Ασάντε 68'), Μποτεάκ, Ντούρις (Κακουλλής 69')

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφκσι, Πάντιτς, Μπόλιεβιτς (Χριστοφή 89'), Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Ασαμόα, Φιρμίνο (Κωμοδίκης 67'), Μέσκα, Μιντίκκης, Κίκας (Λουίς Κάρλος 75')

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε δυσαρεστημένοι αλλά δε χάσαμε. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες για το γκολ, ειδικά στο πρώτο μέρος τα πήγαμε πολύ καλά. Κάναμε αρκετά καλό ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος δεν ήμασταν τόσο καλοί. Στο τέλος ειδικά χάσαμε λίγο το ρυθμό μας και τη συνεργασία μας. Δε μπορούσαμε να βρούμε ευκαιρίες που θα έπρεπε απέναντι στον αντίπαλο. Ήταν απογοητευτικός ο τρόπος που τελειώσαμε το παιχνίδι. Πρέπει να βελτιωθούμε στο σκοράρισμα γιατί πρέπει να βάζουμε γκολ για τις νίκες.

Ξεκινήσαμε με την καλύτερη πιθανή ενδεκάδα. Ο Τόμας έμεινε στον πάγκο γιατί έπαιξε 90 λεπτά με τη Γρανάδα. Ο Σέχου ήταν καλός σήμερα και ανταποκρίθηκε. Είναι καλό να έχουμε παίκτες που αγωνίζονται σε άλλες θέσεις. Υπάρχει ανταγωνισμός στην ομάδα.

Είναι νωρίς να μιλάμε από τώρα για τον Ιανουάριο. Το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν για την αστοχία στο σκοράρισμα αλλά δεν είναι μόνο η επίθεση. Πρέπει να σκοράρουμε περισσότερο. Είναι γενικώς στην ομάδα, πρέπει να σκοράρουμε γενικώς σαν ομάδα.

Υπάρχουν διαφορές σε σχέση με το παιχνίδι με το Παραλίμνι. Με την Ένωση δεν είχαμε φάσεις, σήμερα είχαμε. Έπρεπε να αξιοποιήσουμε καλύτερα. Ακόμη και με τον Ολυμπιακό είχαμε ευκαιρίες όμως σήμερα έπρεπε να αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες μας».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Έχοντας μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο σε δύσκολη έδρα και με σημαντικές απουσίες σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι, πήραμε ένα πολύτιμο βαθμό. Είναι σημαντικό για εμάς που δεν δεχθήκαμε γκολ. Μπορούσαμε ακόμα να πάρουμε και τη νίκη. Ήταν δύσκολο για εμάς τα πρώτα 30’, όμως στη συνέχεια μπορούσαμε να σκοράρουμε. Σημαντικός βαθμός για την ψυχολογία της ομάδας. Έχουμε καλή ομάδα και όταν επιστρέψουν όλοι θα δείτε μια καλύτερη Δόξα στη συνέχεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες είμαι περήφανος που τους έχω και δουλεύω καθημερινά μαζί τους. Καλή συνέχεια στην Ομόνοια».

Γιώργος Οικονομίδης (Δόξα): «Είχαμε κάποιες απουσίες. Στην αρχή αργήσαμε να προσαρμοστούμε για αυτό η Ομόνοια έκανε ευκαιρίες. Κάναμε κάποιες ευκαιρίες και μπορούσαμε να σκοράρουμε. Ξέραμε ότι είχαν δύσκολη προσπάθεια την Πέμπτη. Ήθελε πολλά τρεξίματα όπως μας είπε ο προπονητής και να πιέζουμε για να βγούμε στην κόντρα. Νομίζω τα καταφέραμε και πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα. Δύσκολο το πρωτάθλημα φέτος. Όλοι παίρνουν πόντους από όλους. Ιδιαίτερο πρωτάθλημα και κάτι καινούριο. Από την προετοιμασία ξέραμε ότι δύσκολα θα μας κέρδιζαν οι αντίπαλοι. Θέλουμε να παίζουμε κάθε παιχνίδι για τη νίκη. Νομίζω οι πέντε αλλαγές θα χρειαστούν είναι μεγάλη η αποχή και θα βοηθήσει.

Νίκος Κωνσταντίνου (Δόξα): «Κλείσαμε χώρους. Αυτοί που έπαιξαν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες μας. Βρήκαμε μια Ομόνοια παθιασμένη για γκολ. Αφού τα καταφέραμε το πρώτο ημίχρονο έπαιξε ρόλο η κούραση μετά για την Ομόνοια. Το 0-0 είναι δίκαιο και μη ξεχνάμε πως η Ομόνοια είναι μια από τις πιο οργανωμένες του πρωταθλήματος. Κι εμένα με εκπλήσσουν κάποιες ομάδες φέτος. Οι ομάδες οι μεγάλες άργησαν και δεν σταθεροποίησαν απόδοση. Οι μικρές βρήκαν παίκτες και τους... ξελασπώνουν. Βλέπουμε την Καρμιώτισσα με ένα εξαιρετικό παίχτη να κερδίζει τον Απόλλωνα. Θα συνεχίσουμε να έχουμε εκπλήξεις. Χρειάζεται προσοχή γιατί σε όλες τις ομάδες θα παρουσιαστεί το πρόβλημα. Εμείς το περάσαμε στις αρχές της σεζόν. Είναι δύσκολα τα πράγματα με το ποδόσφαιρο. Ίσως είναι και η πιο δύσκολη πληθυσμιακή ομάδα».

Αμπντουλάχι Σέχου (Ομόνοια): «Είμαστε δυσαρεστημένοι με το αποτέλεσμα. Όταν κάνεις ευκαιρίες και δεν το κάνεις πράξη και δίνεις δικαιώματα είσαι απογοητευμένες. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να συνεχίσουμε μαχόμαστε. Κάναμε πολλές ευκαιρίες απλά πρέπει να σκοράρουμε. Το σημαντικό είναι οι βαθμοί. Ακόμη και ένα γκολ είναι εντάξει. Έχουμε τη διακοπή και είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να αδειάσουμε το μυαλό μας. Θα επανέλθουμε καλύτεροι και πιο ανανεωμένοι. Για εμένα δεν παίζει ρόλο που αγωνίζομαι. Ακόμη και στην Ευρώπη έπαιξα αλλού, το σημαντικό είναι η ομάδα. Είμαι έτοιμος να παίξω παντού. Το πιο σημαντικό στο παιχνίδι είναι να κάνεις τις ευκαιρίες στου γκολ. Κάνουμε φάσεις και ελέγχουμε τα παιχνίδια μας αλλά πρέπει να ξεκλειδώσουμε τους αντιπάλους. Πρέπει να συνεχίσουμε να πιστεύουμε και να μαχόμαστε. Η Ομόνοια είναι μεγάλος σύλλογος. Ο κόσμος με κάνει να νιώθω σαν το σπίτι μου όπως ήμουν και στην Ανόρθωση. Δεν έχω θέμα με το πρωτάθλημα, τα ξέρω από την περασμένη φορά. Ξέρω ότι όλοι θέλουν να κερδίζουν, τα ήξερα από πριν αυτά».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Δεν φανταζόμασταν αυτά τα αποτελέσματα όταν ξέραμε τη σειρά αγώνων. Στο ποδόσφαιρο δε μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί τη νίκη. Πήραμε μόνο δύο βαθμούς και αυτά είναι τα δεδομένα. Αν και είναι κάτι που μας στεναχωρεί εντούτοις δε μπορούμε να κλαίμε τη μοίρα μας .Θα βρούμε τους τρόπους για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε και να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Και ο κόσμος ήθελε καλύτερα αποτελέσματα. Όμως η ομάδα μας χρειάζεται όλους κοντά της και την κατανόηση όλων για να ξεπεράσουμε αυτά τα αποτελέσματα. Είμαστε πίσω έξι βαθμούς όμως όπως είπε και ο προπονητής θέλαμε να είμαστε πιο κοντά. Δεν είναι διαφορά που δε μπορεί να καλυφθεί. Τώρα στη διακοπή πρέπει να δουλέψουμε για να μπορέσουμε σιγά σιγά να κερδίζουμε, να σκοράρουμε. Να δώσουμε ξανά στον κόσμο την ικανοποίηση να βλέπει την ομάδα. Αυτό πρέπει να δει ο κόσμος, ψυχραιμία και ισορροπία και θα βρούμε το δρόμο μας. Ο κόσμος μας λείπει σε όλους. Ο ρυθμός, όλα. Είναι τεράστια απώλεια, χάσαμε τον καλύτερο μας παίκτη. Είναι δεδομένο όμως και πρέπει να βρούμε τις λύσεις. Είμαστε μεγάλη ομάδα και έχουμε ικανούς ανθρώπους να διαχειρίζονται καταστάσεις. Να ευχαριστήσουμε ξανά τον κόσμο μας που έχουμε καθημερινή επαφή και μας κάνει να νιώθουμε πως είμαστε μεγάλη ομάδα. Συνεχίζουμε κανονικά για την πορεία μας».