«Πάτησε» την Ουαλία και πέρασε στα προημιτελικά του Euro η Δανία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/6/2021 - 20:54

Η πρώτη ομάδα που πέρασε στα προημιτελικά του Euro 2020 έγινε η Δανία, η οποία επικράτησε με εμφαντικό τρόπο της Ουαλίας με 4-0.

Πρωταγωνιστής για τη Δανία ο Ντόλμπεργκ ο οποίος σκόραρε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του στο 27ο και 48ο λεπτό. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μέλε στο 88ο λεπτό και ο Μπρέιθγουεϊτ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Να αναφέρουμε πως η Ουαλία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Γουίλσον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις. Απόφαση η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί αρκετά αυστηρή από το διαιτητή της αναμέτρησης.

Στους «8» οι Δανοί θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού (27/06 - 19:00) ανάμεσα στην Ολλανδία και την Τσεχία. Η αναμέτρηση των προημιτελικών είναι ορισμένη για το Σάββατο 3 Ιουλίου στις 19:00 (ώρα Κύπρου) στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού στο Αζερμπαϊτζάν.

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

Δυναμικά μπήκε η Ουαλία στο παιχνίδι, με την καλύτερη φάση να γίνεται στο 10ο λεπτό με σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ, με την μπάλα ωστόσο να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας. Ο 31χρονος συνέχιζε να παίζει… μόνος του, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι αφού δεν είχε και τη συμπαράσταση των συμπαικτών του. Η Δανία ανέβασε ρυθμούς από εκεί και έπειτα, με το γκολ να έρχεται στο 27’ με τρομερό σουτ του Ντόλμπεργκ, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γουόρντ.

Στο 32’ ο Ντάμσγκααρντ έκανε το γύρισμα, ο Ντολμπεργκ πήγε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά ο Γουόρντ το έβγαλε εξ επαφής με μεγάλη επέμβαση για να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Οι Δανοί είχαν την κυριαρχία μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Μέλε να σουτάρει στο 45’+1’ και τον Γουόρντ να διώχνει σε κόρνερ και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος για τη Δανία.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιούλμαντ, όταν στο 47’ ξανά ο Ντόλμπεργκ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την τραγική αντίδραση της άμυνας των Ουαλών και με κοντινό σουτ νίκησε ξανά τον Γουόρντ για το 2-0. Οι Δανοί συνέχιζαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ, που παραλίγο να το βρουν, όταν στο 64’ ο Γιάνσεν με σέντρα-σουτ είδε την μπάλα να γλύφει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γουόρντ.

Η Ουαλία τα είχε… χαμένα και δεν ήξερε τι να κάνει για να αντιδράσει και κάπως έτσι ήρθε και το 3ο γκολ για τη Δανία στο 89’ όταν ο Μέλε άδειασε τον αντίπαλό του και έκανε το 3-0. Στο 90’ οι Ουαλοί έμειναν με 10 παίκτες, αφού ο Γουίλσον αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Μέλε.

Η ομάδα του Κάσπερ Xιούλμαντ δεν… μπορούσε να σταματήσει και στο 90’+6’ διαμορφώθηκε το τελικό 4-0, όταν ο Μπρέιθγουεϊτ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γουόρντ και «κλείδωσε» μια μεγάλη νίκη, αφού η Δανία έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στα προημιτελικά του Euro.

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς (Γουίλιαμς 40'), Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Μόρελ (Γουίλσον 60'), Άλεν, Μπέιλ, Ράμσεϊ, Τζέιμς (Μπρουκς 78'), Μουρ (Ρόμπερτς 78')

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βέστεργκααρντ, Κγιάερ (Άντερσεν 77'), Κρίστενσεν, Μέλε, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (Γένσεν 60'), Στρίγκερ (Μπόιλεσεν 77'), Ντάμσγκααρντ (Νόεργκαρντ 60'), Ντόλμπεργκ (Κορνέλιους 69'), Μπρέιθγουεϊτ