Πήρε το βαθμό στη Γαλλία και... βλέπει με χαμόγελο τα νοκ-άουτ η ΑΕΚ

Πέμπτη, 3/11/2022 - 23:54

Προχωράει με... χαμόγελο η ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς κατάφεραν να μείνουν ισόπαλοι με 1-1 εναντίον της Ρεν, στο πλαίσιο της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής του Europa League, στρέφοντας το βλέμμα τους, στην συνέχεια της ευρωπαϊκής τους πορείας.

Οι «κιτρινοπράσινοι» πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό, εκμεταλλευόμενοι το αμυντικό λάθος των αντιπάλων τους, με τον Αμπλίν.

Η Γαλλική ομάδα συνέχισε να πιέζει για να βρει και άλλο τέρμα, με την ΑΕΚ να κάνει αρκετά μεσοαμυντικά λάθη.

Στα τελευταία λεπτά, οι Λαρνακείς κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά με την ομάδα της Λευκωσίας να είναι καλύτερη και τη Ρεν να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί, αντιμετωπίζοντας μεσοεπιθετικά προβλήματα.

Έτσι στο 76ο λεπτό οι Λαρνακείς ,θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν το σκορ, με τον Λόπες τρία λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι, ως αλλαγή. Τα εναπομείναντα λεπτά, οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν καλή διαχείριση του αγώνα και πήραν τον βαθμό.

Πλέον η ΑΕΚ αφήνει πίσω της, τους ομίλους του Europa League και πάει με... χαμόγελο και ψυχολογία, στη νοκ-άουτ φάση του Conference League.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό.

Όμως η Ρεν είναι εκείνη που θα ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Αμπλίν να παίρνει την μπάλα, μετά από λάθος στην άμυνα των «κιτρινοπράσινων», να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και την μπάλα να φεύγει κάτω από τα χέρια του Πίριτς, μπαίνοντας στα δίχτυα.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και πίεσαν για να βρουν και άλλα τέρματα, με τους Λαρνακείς να κάνουν αρκετά μεσοαμυντικά λάθη και να δυσκολεύονται να αντιδράσουν. Έτσι στο 32ο λεπτό η Γαλλική ομάδα. θα βγει στην αντεπίθεση με τον Μουϊνγκά, μετά από λάθος του Μάμα, ο πρώτος προσπάθησε να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε και ο Πίριτς μάζεψε σταθερά.

Η ΑΕΚ θα απαντήσει δύο λεπτά αργότερα, με τον Γκιούρτσο να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα τα τελευταία λεπτά, κράτησαν μπάλα και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης.

Εντέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Οι Λαρνακείς έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν πρώτοι στο 58o λεπτό, με τον Γκιούρτσο να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Πονς να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει αουτ.

Η Ρεν δυσκολευόταν να αναπτυχθεί και αντιμετώπιζε μεσοεπιθετικά προβλήματα, με την ΑΕΚ να απειλεί ξανά στο 62ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να ελευθερώνεται και να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Οι Λαρνακείς θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν το σκορ στο 76ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή, τον Αλμεντάρ να αποκρούει και τον Λόπες σε δεύτερο χρόνο, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με κοντινό πλασέ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι ξανά στο σκορ και απείλησαν στο 93ο λεπτό, με τον Ντοκού να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Λόπες να διώχνει μετά από άστοχη έξοδο του Πίριτς.

Το παιχνίδι τελικά θα λήξει ισόπαλο.

2

Οι ενδεκάδες

Ρεν (Μπρουνό Ζενεσιό): Αλεμντάρ, Ασινιόν, Ροντόν, Μπελοσιάν, Μέλινγκ, Μπουριγκό (64′ Ντουέ), Τάιτ, Μάγερ (64′ Ογκουτσοκού), Τεριέ (56′ Γκιουρί), Καλιμοντό-Μουίνγκα (71′ Τρουφέ), Αμπλίν (56′ Ντοκού)

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς, Μάμας (74′ Λόπες), Λουΐς Γκουστάβο (87′ Γκονζάλεθ), Ροσάλες, Γκιούρτσο (87′ Εγγλέζου), Ολατούντζι (90+2′).

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ):  «Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση και την απίστευτη δουλειά που έκαναν οι παίκτες μου. Δείξαμε πόσο οργανωμένη ομάδα είμαστε. Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και έναν πολύ καλό προπονητή, βρεθήκαμε άδικα πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος. Η εικόνα μας ήταν πολύ καλή. Και στο πρώτο μέρος ήμασταν γενναίοι, πήραμε ρίσκα, δεν ήμασταν μόνο στο αμυντικό μας τρίτο.

Ένας βαθμός μετά από πάρα που καλή εικόνα. Φέραμε ισοπαλία με την 3η ομάδα στην Γαλλία και αυτό λέει πολλά. Μας άξιζε ο βαθμός, αλλά ήμασταν κοντά και στη νίκη

Σήμερα ήταν πάρα πολύ σημαντικό για μένα. Παίζαμε για το γόητρο, το πρεστίζ, το οικονομικό, την ομάδα και τον κόσμο. Είμαι χαρούμενος γιατί η προσπάθεια που είχαμε, είχε και αποτέλεσμα. Με την Ρεν σε δύο παιχνίδια αξίζαμε την ισοπαλία, την περασμένη αγωνιστική έπρεπε να κερδίσουμε την Ντιναμό».

Για το αν είναι δύσκολη η προσαρμογή και η… προσγείωση στο πρωτάθλημα, που περιμένει ο Ακρίτας: «Είναι αρκετά δύσκολο, αν δεν παίξουμε στο μάξιμουμ, θα είναι αδύνατο να κερδίσουμε, ο Ακρίτας άξιζε περισσότερα, δεν θα έπρεπε να είναι στην τελευταία θέση. Για εμάς είναι πιο σημαντικό αγωνιστικά το παιχνίδι που ακολουθεί στο πρωτάθλημα. Στα τελευταία παιχνίδια, μετά τα Ευρωπαϊκά δείξαμε ότι μπορούμε να επιστρέφουμε».