Νέες απώλειες για τον Απόλλωνα και ο τίτλος... απομακρύνεται (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/4/2019 - 19:53

Απόλλωνας και Νέα Σαλαμίνα έμειναν ισόπαλες 1-1 στο Τσίρειο με τον Απόλλωνα να μην μπορεί για ακόμη ένα παιχνίδι να κερδίσει με αποτέλεσμα να μένει πλέον τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή και ενώ απομένουν πέντε αγώνες μέχρι το τέλος.

Και τα δυο γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε η Νέα Σαλαμίνα με τον Τιάγκο με τον Γιούστε να ισοφαρίζει λίγο αργότερα.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για τον Απόλλωνα στο 9΄. Ο Σαρδινέρο σέντραρε, ο Ζελάγια όμως δεν πρόλαβε την μπάλα.

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ στο 11΄ με τον Τιάγκο. Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα ο Βραζιλιάνος από κοντά έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους».

Δεκαεπτά λεπτά κράτησε το προβάδισμα της Νέας Σαλαμίνας. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιούστε με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ για την φετινή σεζόν.

Στο 33΄ ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά όμως ο Λύτρα έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 37΄ ο Ρομπέρζ αντικαταστάθηκε από τον Ουεντραόγκο λόγω τραυματισμού.

Στο 42΄ μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ελουντού έπιασε το σουτ, απέκρουσε ο Βάλε, στην επαναφορά προσπάθησε ο Κίνγκσλει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα αλλά τον πρόλαβε ο Σελίμοβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας πλησιάσε σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Ζοάο Πέδρο έκανε το συρτό σουτ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο στο 50΄. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ ο Γιούστερ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 55΄ το σουτ του Μάρκοβιτς απέκρουσε ο Λύτρας.

Στο 58΄ η Νέα Σαλαμίνα είχε την πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος. Ο Τιάγκο όμως ανενόχλητος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα Μάρκοβιτς και Ζελάγια συνδυάστηκαν όμως με τον Σέρβο να κάνει το σουτ χωρίς όμως να απειλήσει τον Λύτρα.

Τεράστια ευκαιρία στο 70΄ για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Ο Απόλλωνας σταδιακά ανέβασε ρυθμούς επιδιώκοντας το δεύτερο γκολ που θα του έδινε προβάδισμα νίκης.

Στο 75΄ η Νέα Σαλαμίνα θα απειλήσει στην αντεπίθεση το πλασέ όμως του Τιάγκο πέρασε έξω.

Στο 88΄ οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν μοναδική ευκαιρία με τον Τινστέλ να αστοχή σε τετ-α-τετ.

Στο 93΄ η Νέα Σαλαμίνα θα χάσει νέα τεράστια ευκαιρία. Με τον Βάλε από κοντά να σταματάει σίγουρο γκολ από πλασέ του Κίνγκσλεϊ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σελίμοβιτς (67΄Φαουπάλα) Σακέτι (75΄Μπρου) Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Ρομπέρζ (36΄Ντίλαν) Σκέμπρι, Γιούστε, Σαρδινέρο, Βασιλείου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Λύτρας, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κίνγκ, Τζαίλσον, Ρέινολτς, Χριστοφόρου (72΄Κωστή) Μαργκάσα, Τιάγκο, Κορέια, Ελουντου (84΄ Τινστέλ)