Τεράστια εκτός έδρας νίκη για την «αρμάδα» του Τιμούρ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/11/2019 - 19:53

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για την Ανόρθωση εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕΚ με δυο πανέμορφα σε εκτέλεση γκολ από τους Καλτσά και Οκριασβίλι, ένα σε κάθε ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Τρισκόφσκι στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΚ μπορεί να έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν απόλυτα ουσιαστικοί και πήρε ακόμη μια σπουδαία νίκη που την έφερε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους γηπεδούχους να κρατούν περισσότερο μπάλα χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου.

Η πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα θα έρθει στο 16΄ και θα είναι για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από διαγώνια δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 25΄ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Γιάννου. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Μοϊσόφ ο Ελλαδίτης σούταρε στην κίνηση από κοντά όμως η μπάλα πήγε έξω.

Χαρακτηριστικό του αγώνα η ένταση και το πάθος από τους 22 ποδοσφαιριστές.

Στο 34΄ η Ανόρθωση θα καταφέρει να προηγηθεί από στατική φάση. Ο Ράγιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τόνιο απομάκρυνε και ο Καλτσάς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 47΄ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Βργκοτς, αρκετά δύσκολη η φάση για τον διαιτητή.

Β΄ ημίχρονο:

Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση θα καταφέρει να πετύχει και δεύτερο γκολ (54΄) με τον Οκριασβίλι.  Ο Γεωργιανός σούταρε, μπάλα κόντραρε με τον ίδιο να παίρνει εκ νέου και αφού ντρίμπλαρε έκανε το φαλτσαριστό σουτ νικώντας τον Τόνιο.

Στο 59΄ η ΑΕΚ θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να μειώσει. Ο Τρισκόφσκι πλάσαρε από κοντά και ο Βργκοτς έσωσε βέβαιο γκολ με τάκλιν.

Στο 70΄ οι γηπεδούχοι θα χάσουν ακόμη μια ευκαιρία με τον Φλοριάν ο οποίος σούταρε από πλάγια όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 73΄ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε εκ νέου για πέναλτι του Σελίν στο Τρισκόφσκι, ακόμη μια δύσκολη φάση για τον διαιτητή.

Η Ανόρθωση μετά από ώρα στο 84΄ έχασε σημαντική ευκαιρία,  ο Αναστασίου όμως την τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Μανθάτη.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αρτυματάς λίγο έλειψε με κεφαλιά να κάνει το 3-0, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

H ΑΕΚ κατάφερε να μειώσεις στις καθυστερήσεις με τον  Τρισκόφσκι ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (83' Αναστασίου), Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες (58' Φλοριάν), Χέφελ, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου (79' Κίβενι)

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος (78' Ιωάννου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς (63' Μαργκάσα), Ντούρις (68' Μανθάτης)

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Τιμούρ Κετπσάγια: Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, πολύ μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που ήταν πολύ σημαντικό γι' αυτή το παιχνίδι. Για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς χρειάστηκε πολύ μεγάλη προσπάθεια, να είμαστε οργανωμένοι και να δουλέψουμε πολύ σκληρά χωρίς τη μπάλα. Ευτυχώς οι παίκτες μου ανταποκρίθηκαν. Βάλαμε γκολ για highlights... Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Παίξαμε με μια ομάδα που ήθελε πάρα πολύ τους βαθμούς και αυτό κάνει ακόμα σημαντικότερη τη νίκη μας. Βλέπουμε τη συνέχεια που θα είναι ακόμα πιο δύσκολη.

Για τα πειθαρχικά Λόρια και Κατσιαράβα: Δεν έκαναν κάτι τρομερό, αλλά αναγκάστηκα να αλλάξω την 11άδα στα αποδυτήρια. Ήταν βασικοί και οι δύο.

Ιμανόλ Ιδιακέθ: Ευχαριστώ τον Τιμούρ για τα καλά του λόγια. Ειλικρινά σήμερα το ποδόσφαιρο  για μας ήταν άδικο.  Δεχθήκαμε γκολ ουσιαστικά που γίνονται μία στις εκατό.  Απίστευτα γκολ χωρίς να πεις περισσότερα πράγματα. Σήμερα δεχθήκαμε δύο από αυτά. Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας κάνει επικίνδυνες καταστάσεις στις αντεπιθέσεις. Ενώ είχαμε τον έλεγχο δεν μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε τις φάσεις που βρήκαμε''.

Σίγουρα θέλω να δω ξανά την φάση με τον Τέτε και τον Παπαδόπουλο. Επίσης θέλω να δω τη φάση στο τέλος του ημιχρόνου. Ήταν μια φάση που θα μπορούσε ν’ αλλάξει το παιχνίδι .

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά δεχθήκαμε ένα γκολ κάπως βιαστικά. Δεν ενεργήσαμε σωστά σε εκείνη την φάση. Από κει και πέρα είναι φυσιολογικό να γεμίσουμε με άγχος. Είχαμε εκείνη την κλασική ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι που θα μπορούσε να μας ξαναβάλει στο παιχνίδι όμως δεν καταφέραμε. Δεν μπορώ να πω κάτι για τους ποδοσφαιριστές μου ότι δεν προσπάθησαν. Έδωσαν τα πάντα. Το αποτέλεσμα είναι εντελώς άδικο. Ξέρουμε ότι κατάσταση δεν είναι καλή για μας με τις δύο σερί ήττες. Είμαι σίγουρος όμως ότι θα επιστρέψουμε. Ευχαριστώ του φιλάθλους που μας στήριξαν και θα προσπαθήσουμε να τους δώσουμε χαρά στα επόμενα παιχνίδια.