Οι Σανς λύγισαν με 123-109 τους Κλίπερς στο Game 2

Τετάρτη, 19/4/2023 - 08:05

Οι Σανς ήταν απελπισμένοι για την νίκη στο Game 2 της σειράς με τους Κλίπερς στο Φοίνιξ. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο μέρος, όπου παίζοντας με ενέργεια και βάζοντας μεγάλα σουτ πήραν την νίκη με 123-109 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 38 πόντους (25 εκ των οποίων στο δεύτερο μέρος) και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο στο Φοίνιξ, με τον Κέβιν Ντουράντ (25 πόντοι) και τον Τόρι Κρεγκ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα) να ακολουθούν και τον Κρις Πολ (16 πόντοι, 8 ασίστ) να βάζει μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο για να "κλειδώσει" το ματς όταν οι Σανς ξέφυγαν με 12 πόντους.

Για τους Κλίπερς, που έμειναν από δυνάμεις στην 4η περίοδο, ο Κουάι Λέοναρντ είχε 31 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 28 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-29, 59-59, 92-87, 123-109

Οι Καβαλίερς διέσυραν με 107-90 τους Νικς

Οι Καβαλίερς έβγαλαν αντίδραση. Λίγες ημέρες μετά την ήττα τους από τους Νικς στο Game 1, οι Καβς θύμισαν την ομάδα που θαύμασαν όλοι στην κανονική περίοδο, επικράτησαν εύκολα με 107-90 των Νεοϋορκέζων στο Game 2 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Ο Ντάριους Γκάρλαντ με 32 πόντους με 6/10 τρίποντα και 7 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους Καβς, σημειώνοντας 26 πόντους στο πρώτο μέρος, όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 59-39 στο φινάλε της 2ης περιόδου, καθαρίζοντας το ματς.

Ο Καρίς ΛεΒέρτ με 24 πόντους, ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 17 πόντους και 13 ασίστ και ο Ίβαν Μόμπλι με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ ακολούθησαν τον Γκάρλαντ σε απόδοση, για ένα Κλίβελαντ που έφτασε να προηγείται ακόμα και με 29 πόντους διαφορά.

Για τους Νικς - που με την σειρά να μεταφέρεται στην Νέα Υόρκη εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι - ο Τζούλιους Ραντλ είχε 22 πόντους (αλλά 8/20 σουτ), ο Τζέιλεν Μπράνσον 20 πόντους (αλλά 5/17 σουτ) και ο Αρ Τζέι Μπάρετ 14 πόντους (αλλά 4/13 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 59-39, 82-60, 107-90

Άνετοι οι Σέλτικς, νίκησαν με 119-106 τους Χοκς

Οι Σέλτικς συνεχίζουν να κάνουν... αυτά που πρέπει σε άμυνα και επίθεση κόντρα στους Χοκς. Αυτό έκαναν και στο Game 2, περιόρισαν - ξανά - τον Τρέι Γιανγκ και τον σημάδεψαν στην άλλη πλευρά του παρκέ, για να πάρουν την νίκη με 119-106 και να κάνουν το 2-0 στην σειρά.

Ο Τζέισον Τείτουμ με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Ντέρικ Γουάιτ να προσθέτει 26 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράουν 18 πόντους, για μία Βοστώνη που έφτασε ακόμα και στο +22 στην 3η περίοδο και όταν η Ατλάντα κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο έβγαλε τις άμυνες που έπρεπε για να φτάσει στην νίκη.

Για τους Χοκς, ο Ντεζούντε Μάρι είχε 29 πόντους με 7/13 τρίποντα, ο Τρέι Γιανγκ 24 πόντους (αλλά 9/22 σουτ και 5 λάθη) και οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και ΝτιΆντρ Χάντερ από 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 61-49, 90-81, 119-106