Έφερε... τούμπα την Ομόνοια και βλέπει Ευρώπη ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/5/2023 - 20:55

«Άλωσε» το ΓΣΠ!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των play-off του πρώτο γκρουπ, για το πρωτάθλημα Cyta και παρέμεινε... ζωντανός στο κόλπο της Ευρώπης.

Σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες και καλό ρυθμό, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν μια σημαντική νίκη που τους δίνει την δυνατότητα ακόμα να ελπίζουν για την απόκτηση του πολυπόθητου εισιτηρίου.

Η αδιάφορη βαθμολογικά ομάδα της Λευκωσίας, πραγματοποίησε εξίσου καλή εμφάνιση, σημειώνοντας αρκετές ευκαιρίες, όμως... πλήρωσαν την δυστοκία τους και εντέλει γνώρισαν την ήττα.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι, Κακκουλής (41'), Ουάρντα (57') και Πίττα (81').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι περσινοί πρωταθλητές ανέβηκαν στους 59 βαθμούς βρισκόμενοι σε ισοβαθμία με την Πάφο και μείωσαν στο -3 από την τρίτη ΑΕΚ, ενώ το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 6η θέση και στους 46 βαθμούς.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται το Σάββατο (13/05, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και ο Απόλλωνας την Κυριακή (14/05, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Άρη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισορροπημένα, με αμφότερες τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να απειλήσου. Ο Απόλλωνας σημείωσε την πρώτη τελική μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Χάμπο να εκτελεί απευθείας φάουλ από καλή θέση, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να διώξει με τις γροθιές του. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια απάντησε με τον Λέζιακς να επιχειρεί την σέντρα-σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

1

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους δύο αντιπάλους να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν καλές φάσεις, με απώτερο σκοπό το γκολ. Στο 38ο λεπτό όμως οι «κυανόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Βα να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά με αποδέκτη τον Ουάρτνα, ο οποίος στην προσπάθεια του να κάνει σουτ από καλή, στραβοπάτησε και βρέθηκε στο έδαφος.

1

Η ομάδα της Λευκωσίας δεν έχασε χρόνο και στο 42ο λεπτό όχι μόνο αντέδρασε αλλά άνοιξε και το σκορ, με τον Λοΐζου να φεύγει στην κόντρα, να περνάει τον Εκπολό και να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Κακκουλή, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν σημειώθηκε άλλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το «τριφύλλι» να προηγείται.

1

Στο δεύτερο μέρος, οι περσινοί πρωταθλητές μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο ψάχνοντας για το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι απείλησαν στο 50ο λεπτό, με τον Ντόνιο να δοκιμάζει ένα σουτ, μακριά από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ύστερα διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς επτά λεπτά αργότερα, με τον Ουάρντα να συγκλίνει από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή και αφού ελευθερώνεται από τον Γιούστε να κάνει το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

1

Μετά το τέρμα ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου στο 68ο λεπτό, με τον Γιόστεν να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Κίτσο να βάζει την προβολή και να στέλνει σε κόρερ την μπάλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ της ισοφάρισης και ανέβασαν και αυτοί «στροφές», χάνοντας τεράστια φάση τρία λεπτά αργότερα, με τον Ανσαριφάρντ να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει σωτήρια.

1

Ο Ιρανός επιθετικός κατέγραψε νέα τελική στο 72ο λεπτό, με μακρινό δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα της Λεμεσού μπόρεσε να βρει τις δυνάμεις να ισορροπήσει ξανά τον αγώνα και στην πρώτη ευκαιρία μετά από ώρα έκανε την ολική ανατροπή, με τον Χουσαΐν να κάνει την παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή και τον Πίττα με προβολή να κάνει το 2-1 στο 81ο λεπτό.

​​ ​​​​1

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Λέζιακς, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (72′ Κασάμα), Λοΐζου (80′ Σάββα), Ζαχαρίου (62′ Μπεσεντίν), Κακουλλής (62′ Σράντι), Ανσαριφάρντ (72′ Μπέζους).

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου, Κολ (76′ Χουσαΐν), Ντόνιο (63΄Γιόστεν), Βα (76′ Σαχάρ), Ουάρντα (90+2′ Ντιγκινί), Πίττας.

1

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Συνεχίζουμε τη προετοιμασία μας για τον αγώνα της 24ης Μαίου. Υπήρχαν θετικά και αρνητικά. Ξεκινήσαμε καλά και ελέγχαμε το παιχνίδι. Μας προβλημάτισε το 2ο ημίχρονο. Όταν έρθει μια χαλάρωση έρχονται και τα λάθη. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσουμε πολλά πράγματα από το παιχνίδι. Πρέπει να είναι έτοιμοι όλοι οι ποδοσφαιριστές. Είτε 10, είτε 20 για να βοηθήσουν τους υπόλοιπους. Δεν έχει πολλά λόγια, ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Για τον τελικό να πω ότι δεν υπάρχει φαβορί. Δεν έχουμε κάνει τίποτα. Είναι ξεκάθαρο. Πρέπει να συνεχίσουμε στις 24 του μήνα. Όταν χαλαρώσεις έρχονται προβλήματα».

1

Μάρκο Μπαρούν (Απόλλωνας): «Είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα, φάνηκε η πίεση των παικτών. Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλάξαμε όμως στο δεύτερο και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Μας βοήθησαν πολύ οι οπαδοί μας, ευτυχήσαμε να πετύχουμε δύο γκολ και να νικήσουμε. Πλέον έχουμε πλησιάσει περισσότερο το στόχο μας που είναι να εξασφαλίσουμε μια θέση στην Ευρώπη. Ευχαριστώ τους παίκτες για την αντίδρασή τους, βοήθησαν οι αλλαγές στο να γυρίσουμε το σκορ. Είμαστε οι περσινοί πρωταθλητές, οι παίκτες έχουν ποιότητα κι έπρεπε να βρούμε αυτό που βρήκαμε για να το αλλάξουμε. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε».

Για τα παιχνίδια που ακολουθούν: «Έχουμε ακόμη τρία παιχνίδια. Επικεντρωνόμαστε μονάχα στον αγώνα με τον Άρη. Διαθέτει πολύ καλούς παίκτες, θα απουσιάσουν κάποιοι μεν αλλά είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας».

1

Έκτορ Γιούστε (Ομόνοια):  «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πιο καλοί σκοράραμε. Στο δεύτερο όμως δεν παίξαμε, κάναμε λάθη και δεχθήκαμε τα γκολ. Θα αναλύσουμε τι έγινε στο παιχνίδι. Σίγουρα στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτεροι μας. Ο στόχος μας είναι το κύπελλο. Περάσαμε κόντρα σε καλές ομάδες, όπως η Πάφος και ο ΑΠΟΕΛ. Μπορούμε να το κάνουμε όπως πέρσι».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Κάνουμε μια τιτάνια προσπάθεια. Η ομάδα δείχνει ότι έχει το μέταλλο του νικητή, μετά από 4 χρόνια νικήσαμε στο ΓΣΠ την Ομόνοια. Πλέον οι πιθανότητες για την Ευρώπη είναι πιο ρεαλιστικές. Είμαστε στο -3 από την ΑΕΚ, είναι στα πόδια μας να παλέψουμε για έναν μεγάλο τελικό κόντρα στον Άρη που διεκδικεί τον τίτλο του πρωταθλητή».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε ενέργεια, μπήκαμε κάπως κοιμησμένοι, ωστόσο, στη συνέχεια δείξαμε ότι ο Απόλλωνας είναι σπουδαία ομάδα. Δώσαμε τα πάντα, δεν είναι εύκολο να γυρίζεις παιχνίδι κόντρα στην Ομόνοια. Αδικούμε τους εαυτούς μας με τη θέση που βρισκόμαστε ως ομάδα».

Για την ανατροπή: «Έγινε αυτοκριτική. Ήμασταν προβληματισμένοι και φάνηκε στη συνέχεια μέσα στο γήπεδο όπου ήρθε η ανατροπή. Κοντέψαμε στις ομάδες, διεκδικούμε Ευρώπη, κάτι που πριν δύο μήνες ήταν δύσκολο να συμβεί για την ομάδα. Στα δικά μας πόδια πλέον η έξοδος στην Ευρώπη».

Για την απόδοση του: «Στοχεύω ψηλότερα και συνεχίζω τη δουλειά μου».