Επική ανατροπή με τη Δόξα για την... κακή Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/9/2021 - 20:55

Ούτε και ο πιο αισιόδοξος...

Μια τραγική Ομόνοια για 90 λεπτά, κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή στις καθυστερήσεις και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, απέναντι στην καλύτερη της Δόξα.

Σε ένα παιχνίδι όπου είχε τρία γκολ, δύο ακυρωθέν και δύο αποβολές, η ομάδα του Μπεργκ πήρε το τρίποντο σε ένα ματς όπου και ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος δεν θα το περίμενε.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τέλος «λύγισαν» με τους «πράσινους» να παίρνουν μια τεράστια νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

Το σκορ άνοιξε ο Εμπραλίτζε στο 72ο λεπτό, ενώ προηγουμένως είχαν ακυρωθεί άλλα δύο τέρματα για την ομάδα της Κατωκοπιάς, με Σαντίκ (17') και Αντενόν (63').

Στο 85' εκεί όπου τα πράγματα φαινόταν να δυσκολεύουν για την ομάδα με την αποβολή του Γκόμεθ, τελικά όλα άλλαξαν στα επόμενα λεπτά.

Ένα λάθος του Σισκόφσκι ήταν η αφορμή για την ανατροπή, αφού ο ίδιος έσπρωξε τον Κακουλλή δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα και δίνοντας την ευκαιρία στο Ντούρις να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τελικά, στο 90+8' ο Λέτσιακς με πλασέ στην περιοχή κατάφερε να σκοράρει για την επική ανατροπή και την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις επί εποχής Χένινγκ Μπεργκ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα και την επόμενη (3η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (26/9, 21:00) την Πάφο στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, η Δόξα έμεινε στους 4 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (24/9, 19:00) φιλοξενεί τον Εθνικό στο «Μακάρειο».

Στο 8' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ομόνοιας. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Τσέποβιτς έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Λέτσιακς τη δεύτερη και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 17ο λεπτό η Δόξα σκόραρε με τον Σαντίκ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Στο ξεκίνημα της φάσης, ο Μέσκα ήταν σε θέση οφσάιντ και παρεμπόδισε τον Λέτσιακς στο να μαρκάει τον Στυλιανού που έδωσε την ασίστ και έτσι το τέρμα δεν μέτρησε.

0

Πέντε λεπτά μετά, ο Ασαμόα με ατομική προσπάθεια βγήκε μπροστά και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 27' ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει δύσκολα για νέο κόρνερ.

Στη νέα εκτέλεση του Ζαχαρίου, ο Γιούστε έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 32ο λεπτό, ο Εμπραλίτζε έκανε το γύρισμα για τον Σαντίκ, αυτός έκανε την κοντινή προβολή, ο Χούμποτσαν δεν έδιωξε καλά, με τη μπάλα πάνω στη γραμμή να βρίσκει στο δοκάρι και να απομακρύνεται. Από πλευράς Δόξας διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε, ωστόσο με την υπόδειξη του VAR ο Φελλάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', ο Τσέποβιτς δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ από κοντινό σημείο, με τον Σισκόφσκι να μαζεύει σταθερά.

Στο 49ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Σαντίκ στην περιοχή να στρώνει έξω για τον Μέσκα, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 63' η Δόξα κατάφερε σκοράρει με κεφαλιά του Αντενόν, μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο και αυτό το τέρμα ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

0

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Εμπραλίτζε εκτέλεσε μακρινό φάουλ, με τον Σαντίκ να πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή και τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 73' και αυτή τη φορά μέτρησε κανονικά. Η Δόξα βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Σαντί να βρίσκει με μακρινή μπαλιά τον Εμπραλίτζε, ο οποίος πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και στην πλάτη του Φαμπιάνο και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

0

Στο 81ο λεπτό, ο Αντάμοβιτς δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Τέσσερα λεπτά μετά, τα πράγματα για την Ομόνοια έγιναν ακόμη χειρότερα, με τον Γκόμεθ να δέχεται την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Καραμανώλη.

0

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, με τον Σισκόφσκι να κάνει λάθος και να σπρώχνει τον Κακουλλή στην περιοχή και δέχθηκε μάλιστα και δεύτερη κίτρινη κάρτα.

0

Στην εκτέλεση ήταν ο Ντούρις και κατάφερε να σκοράρει, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

0

Στο 90+6', ο Σαντίκ δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Τελικά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Ο Σέχου έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Λέτσιακς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Μπασιρού, Γκόμεθ, Ζαχαρίου (62′ Τζιωνής), Ατιέμγουεν (61′ Κακουλλής), Τσέποβιτς (82′ Τσέποβιτς).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (60′ Χ. Κυριάκου), Εμπραλίτζε, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (82′ Σάσι),  Αντάμοβιτς, Μέσκα, Σαντίκ.

0

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια):

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε. Τα συναισθήματα είναι πολύ καλά που κερδίσαμε με αυτόν τον τρόπο και αφού παίζαμε με δέκα παίκτες. Δεν τα βάλαμε κάτω, πιέσαμε, παλέψαμε και τα καταφέραμε να κερδίσουμε. Μπορούσαμε να τα πάμε και καλύτερα, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ήταν πολύ δραματικό, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Είναι πολύ ωραίο που κερδίσαμε. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Ντούρις για το κουράγιο του, ήταν πολύ κρίσιμο το γκολ που πέτυχε. Είχε την ποιότητα και την αποφασιστικότητα να σκοράρει, ήταν ένα καθοριστικό γκολ για μας. Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτόν και το άξιζε πάρα πολύ. Ο Λέτσγιακς σκόραρε το νικητήριο γκολ. Είμαστε πολύ χαρούμενοι, αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Όταν το θέλεις, όταν το πιστεύεις και παλεύεις, γίνεται. Δεν ήταν εύκολο για μας, μετά το παιχνίδι της Πέμπτης, φέραμε «Χ» εκτός έδρας, τώρα πήραμε τη νίκη. Θα ξεκουραστούμε και πάμε για τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι».

Για την απόδοση της Ομόνοιας στάθηκε στο ότι από το ταξίδι και το παιχνίδι με την Καϊράτ είναι τέσσερις ημέρες: «Νομίζω η Δόξα κέρδισε την Ανόρθωση την περασμένη εβδομάδα και ήρθε ισοπαλία με την ΑΕΚ που μας κέρδισε. Δεν μπορείς να την υποτιμάς. Συμφωνώ πως δεν ήμασταν όπως θα έπρεπε και τώρα που έχουμε χρόνο για αποκατάσταση και ελπίζουμε πως θα είμαστε καλύτεροι την επόμενη εβδομάδα, αλλά ακόμη και αυτό δεν εγγυάται τη νίκη. Αυτό που κρατάω είναι πως επιστρέψαμε, παλέψαμε και κερδίσαμε. Ο κόσμος μας βοήθησε πολύ. Η φάση του Κακουλλή ήταν τοπ ποιότητας που κέρδισε τη μπάλα εκεί. Το πέναλτι που σκόραρε ο Ντούρις δεν ήταν εύκολο. Είχε μεγάλη πίεση και δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του. Στη συνέχεια πιέσαμε για τη νίκη γιατί δεν ήμασταν ευχαριστημένοι με την ισοπαλία και το τέλος του παιχνιδιού ήταν πολύ ωραίο που απόλαυσαν όλοι όσοι αγαπούν την Ομόνοια».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Ήμασταν πολύ καλύτεροι στο παιχνίδι. Πετύχαμε δυο γκολ που ακυρώθηκαν και μόνο το VAR ξέρει γιατί. Παίζαμε εκτός έδρας, κάναμε εξαιρετική άμυνα και πολύ καλές αντεπιθέσεις. Οι παίκτες μου ήταν πολύ συγκεντρωμένοι. Μόνο περήφανος μπορώ να νιώθω για τους ποδοσφαιριστές μου. Στο τέλος της μέρας το παιχνίδι το χάσαμε από μόνοι μας γιατί το παιχνίδι είναι λεπτομέρεια. Αξίζαμε πολύ περισσότερα αλλά τελικά δεν πήραμε κάτι. Βλέπουμε τη συνέχεια, έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Παρασκευή. Με τέτοιους ποδοσφαιριστές δεν μπορώ να φοβάμαι κάτι. Σήμερα χάσαμε το παιχνίδι γιατί δεν ήμασταν τυχεροί και δεν προσέξαμε την λεπτομέρεια. Συγχαρητήρια στην Ομόνοια, βλέπουμε μπροστά. Εύχομαι ο παίκτης μας να μην έχει κάτι σοβαρό».

Γιαν Λέτσιακς (Ομόνοια): «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο και δυνατό παιχνίδι. Μετά το γκολ που δεχτήκαμε πιέσαμε για σκοράρουμε. Καταφέραμε να σκοράρουμε το πέναλτι. Στα τελευταία λεπτά πιέσαμε πιο πολύ και καταφέραμε να βάλουμε το δεύτερο γκολ».

Για το γκολ του: «Δεν έχει σημασία ποιος σκοράρει, το ζητούμενο είναι να παίρνουμε τους τρεις βαθμούς».

Για το παιχνίδι με την Πάφο: «Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και πρέπει να προετοιμαστούμε σωστά για τη νίκη».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Το γεγονός ότι καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς είναι πάρα πολύ σημαντικό για μας. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, μείναμε με 10 παίκτες. Το γεγονός ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς είναι σπουδαίο. Τώρα έχουμε μπροστά μας κάποιες μέρες για να προετοιμαστούμε. Ευχόμαστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι. Θεωρούμε ότι ο χρόνος θα βοηθήσει την ομάδα να δέσει σιγά σιγά».

Για την παρουσία του κόσμου: «Ο κόσμος στα τελευταία λεπτά έσπρωχνε την ομάδα και κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Είχε μεγάλη συμβολή ο κόσμος που καταφέραμε και ανατρέψαμε το αποτέλεσμα».

Νίκος Κωνσταντίνου (Δόξα): «Μας αφήνει μια πικρή γεύση το σημερινό παιχνίδι. Το αποτέλεσμα μας αδικεί καταφορά. Παρακολουθήσαμε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Η Δόξα έβαλε τρία εγκυρότατα τέρματα, η Ομόνοια δυο και βρεθήκαμε ηττημένοι. Δεν ξέρω τι άλλο να πως για τις αποφάσεις της διαιτησίας. Μόνοι οι ίδιοι γνωρίζουν πως και τι αποφασίζουν. Θα δούμε πως θα κινηθούμε για το θέμα της διαιτησίας».