Ονειρεμένη Λιθουανία, σόκαρε τις ΗΠΑ και πέρασε ως πρώτη και αήττητη στους «8»

Κυριακή, 3/9/2023 - 17:48

Απίθανη, ασύλληπτη Λιθουανία!

Η «λιέτουβα» έκανε μία ονειρεμένη εμφάνιση κόντρα στις ΗΠΑ, τις νίκησε με σκορ 110-104 και πέρασε ως πρώτη και αήττητη στη φάση των «8», αφήνοντας δεύτερη την Team USA. Με αυτόν τον τρόπο, η Λιθουανία θα συγκρουστεί στα προημιτελικά με την Ιταλία , ενώ οι Αμερικανοί θα παίξουν με τη Σερβία.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις ξεκίνησε τον αγώνα όσο απίστευτα τον ολοκλήρωσε. Στην πρώτη περίοδο, έκανε ένα επιμέρους 31-12, υποχρεώνοντας τις ΗΠΑ σε ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα στην ιστορία τους. Το «πάρτι» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη Λιθουανία να έχει σε ένα σημείο 9/9 τρίποντα και να κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ της 54-37.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Team USA έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση και επέστρεψαν στο ματς, μειώνοντας στους 4 τη διαφορά (52-56) και δείχνοντας έτοιμες για την ανατροπή. Παρόλα αυτά η «λιέτουβα» με απρόσμενους ήρωες τους Σεντεκέρσκις, Μπένζιους και Καρινιάουσκας, κατόρθωσαν να αντέξουν στην πίεση και πήραν τελικά μία ιστορική νίκη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους.

Οι νικητές ήταν η επιτομή της ομαδικότητας, με 7 διψήφιους παίκτες. Ο Βάιντας Καρινιάουσκας έκανε το ματς της ζωής του με 15 πόντους (2/2 τρίποντα), ενώ ο Βαλαντσιούνας είχε 12, ο Κουζμίνσκας 14, οι Σεντεκέρσκις, Ντίμσα, Μπραζντέικις από 11 και ο Μπένζιους 10.

Από πλευράς των ΗΠΑ, τα πράγματα ήταν πιο... μονοδιάστατα, αφού ο Άντονι Έντουαρντς έβαλε 35 πόντους, όμως δεν βρήκε ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με τον Μπρίτζις να έχει 14 και τον Μπράνσον άλλους τόσους με 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110

Τρομακτική Σερβία διέλυσε τη Δομινικανή Δημοκρατία για την πρόκριση στους «8»

Με περίπατο στους «8» η Σερβία!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν καταιγιστική απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία και τη συνέτριψε 112-79, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Βαλκάνιοι τερμάτισαν δεύτεροι με 4-1 στον ένατο όμιλο, ενώ η ομάδα από την Αμερική με ρεκόρ 3-2.

Έξι παίκτες της Σερβίας τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Βάνια Μαρίνκοβιτς με 16π. ο καθένας. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 35-56, 53-87, 79-112

«Αλύγιστος» Καναδάς γονάτισε την Ισπανία και προκρίθηκε στα προημιτελικά

Με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ο Καναδάς νίκησε 88-85 την Ισπανίακαι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία.

Καλύτερη για 30 λεπτά η «φούρια ρόχα», η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (73-61). Ωστόσο, στην τέταρτη η ομάδα από τη Βόρεια Αμερική είδε τον γκαρντ των Θάντερ να την παίρνει από το… χέρι για το comeback και τη μεγάλη πρόκριση.

Ο κορυφαίος των Καναδών, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Άλλους 22π. πρόσθεσε ο Ντίλον Μπρουκς και 16π. ο Αρ Τζέι Μπάρετ.

Από την Ισπανία, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Σαντιάγκο Αλντάμα με 25π. και 20π. αντίστοιχα. Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 12:51’’, έχοντας 4 πόντους και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-38, 73-61, 85-88