Ωραίο παιχνίδι, χωρίς όμως νικητή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/11/2017 - 20:58

Ανόρθωση και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο μεγάλο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου. Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός στο πρώτο μέρος όπου μπήκαν και τα δυο γκολ. Ο Αμπτνουλάγιεφ άνοιξε το σκορ για την «Κυρία», ισοφάρισε ο Λαφράνς για την ΑΕΛ.

Η Ανόρθωση παρέμενε στην πρώτη θέση, όμως η ΑΕΚ πλέον έχει την ευκαιρία με δική της νίκη επί της Πάφου να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή. Η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει από μια δύσκολη έδρα χωρίς να χάσει.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα.

Στην πρώτη της σημαντική ευκαιρία η Ανόρθωση θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Αμπτνουλάγιεφ στο 12΄. Μετά από κάθετη μπαλιά του Καμαρά ο Αζέρος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Βοζίνια.

Έξι λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση όμως η κεφαλιά του Λαφράνς μετά από εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ δεν θα βρει στόχο.

Τελικώς ο αμυντικός από την Αϊτή λίγα λεπτά αργότερα στο 24΄ θα βρει στόχο και θα ισοφαρίσει για τους «γαλαζοκιτρίνους». Ο Λεάντρο Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι με τον Λαφράνς να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και να νικάει τον Αρούς.

Η Ανόρθωση θα απαντήσει με δυο ευκαιρίες σε ένα τρίλεπτο στο 26΄ και στο 29΄, τα σουτ όμως των Πράνιτς και Παλάνγκα έδιωξε σε κόρνερ ο Βοζίνια.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους οι δυο ομάδες θα ψάξουν με ένταση ένα δεύτερο γκολ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Μάλιστα στο 42΄ σωστά ακυρώθηκε γκολ για την «Κυρία» ως οφ σάιτ.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Ράγιος θα πιάσει το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Βοζίνια θα διώξει εκπληκτικά σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Καμιά σχέση μεταξύ του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Οι δυο ομάδες (ειδικά η ΑΕΛ) προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα νότα τους παρά να δημιουργήσουν προοπτικές για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 65΄ σωστά θα ακυρωθεί εκ νέου γκολ για την Ανόρθωση ως οφ σάιτ, ενώ και στο 78΄ νέο γκολ θα ακυρωθεί ορθά ως οφ-σάιτ.

Η ΑΕΛ θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 85΄ . Ο Γουίλερ πλάσαρε ,η μπάλα κόντραρε στον Σιβού και πήγε σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Καμαρά θα σουτάρει, η μπάλα όμως πήγε πάνω από τα δοκάρια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Σιβού, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Παλάνκα (77΄ Άλβες) Αράζ (67΄Καλό) Καμαρά

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουίλερ, Λαφράνς, Μιτρέα, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα (67΄ Ρεζέντε) Αβραάμ, Μπενίτεθ (87΄ Μέσκα) Αρουαμπαρένα (73΄ Σασί)