Πάει στο ΓΣΠ για... all-in ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 9/3/2020 - 09:10

Μπορεί ο Απόλλωνας να έλεγξε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του όμως εν τέλει δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην πρεμιέρα των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο 1-1 με τους «γαλαζοκίτρινους» και πλέον βλέπει την κορυφή με 7 βαθμούς διαφορά.

Οι «γαλάζιοι» μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και στο 13ο μόλις λεπτό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ενσούε ο οποίος νίκησε Μερκή και Μπέλετς στον αέρα για να κάνει το 1-0. Μετά το γκολ ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει ψηλά όμως δε δημιούργησε σημαντικούς κίνδυνους στην εστία του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ένα λάθος του τερματοφύλακα της ομάδας ήταν αρκετό για να δώσει στον ΑΠΟΕΛ το γκολ της ισοφάρισης το οποίο με άλλο τρόπο δε θα ερχόταν ποτέ έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Ο νεαρός Δημητρίου στο 61ο λεπτό εκτίμησε λάθος τη φάση, ανέτρεψε (σε αχρείαστο σημείο) τον Τάμαρι εντός περιοχής και έδωσε το πέναλτι στον ΑΠΟΕΛ.

Ο νεαρός τερματοφύλακας λίγο έλειψε να εξιλεωθεί αποκρούοντας την εκτέλεση, στάθηκε όμως άτυχος αφού η μπάλα πήγε κατευθείαν πάνω στον Γένσεν που πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία και έφερε το ματς στα ίσα.

Πλέον, τα πράγματα για την ομάδα της Λεμεσού σε ότι αφορά την περίπτωση του τίτλου έχουν γίνει ιδιαίτερα δύσκολα αφού η διαφορά είναι στους εφτά βαθμούς από την κορυφή. Την ερχόμενη αγωνιστική υπάρχει ο τελικός με την Ομόνοια στο ΓΣΠ και πιθανό άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης είναι... ταφόπλακα στα όνειρα τίτλου.