Συμβιβάστηκαν στη... νέα «ματσάρα» Πάφος και Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 12/3/2023 - 19:01

«Χορταστική» ισοπαλία στο «Στέλιος Κυριακίδης»!

Πάφος και Άρης όπως και στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους, συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 2-2, στο πλαίσιο της πρώτη αγωνιστικής των play-off του πρώτου γκρουπ και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις, η «ελαφριά ταξιαρχία» έκανε ιδανικό ξεκίνημα και άνοιξε το σκορ με τον Κακόριν (15').

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έβγαλε αντίδραση και μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Βαλακάρι (25'), όμως όντας καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Μπένγκτσον (45').

1

Μετά την ανάπαυλα οι «γαλάζιοι» μπήκαν... φουριόζοι, ψάχνοντας το γκολ και έχασαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες.

Η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε τον αγώνα μετά το 65ο λεπτό και διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα που είχε

Όμως με τον Βαλακάρι (81') να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ η, Πάφος κατάφερε να φέρει στα ίσα τον αγώνα και να πάρει έστω έναν βαθμό.

1

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γαλάζιοι «παρέμειναν» στην τέταρτη θέση με 51 βαθμούς και ο Άρης στην τρίτη με 54 βαθμούς.

Στην δεύτερη αγωνιστική των play-off, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενείται την Παρασκευή (17/03, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και η «ελαφριά ταξιαρχία» υποδέχεται την Κυριακή (19/03, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΚ.

Καλή προϋπόθεση για τον Άρη στο 4ο λεπτό, με τον Μπένγκτσον να πατά περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη πασά, δίχως όμως να βρει συμπαίκτη του.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ 16ο λεπτό, με τον Κακόριν να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος απάντησε, με τον Ζάιρο να επιχειρεί το σουτ, από το ύψος της περιοχής και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο 22ο λεπτό, με τον Ικόκο να παράλληλη μπαλιά με αποδέκτη τον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βανά.

1

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

Τεράστια φάση για την «ελαφριά ταξιαρχία» στο 27ο λεπτό, με τον Μπαμπίκα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ίβουσιτς, να κάνει το πλασέ, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να του λέει «όχι».

Νέα ευκαιρία για τον Άρη στο 42ο λεπτό, με τον Μπαμπίκα να κάνει το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά της περιοχής και τον Ίβουσιτς να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Λεμεσού πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, με τον Στρούσκι να κάνει εξαιρετική σέντρα, με αποδέκτη τον Μπένγκτσον στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, από κοντά.

1

Τεράστια φάση για την Πάφο στο 56ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να σπάζει την μπάλα στα δεξιά στον Ικόκο, και τον τελευταίο να κάνει το δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανά.

Δύο λεπτά αργότερα, απειλεί ξανά η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να βρίσκει στον Μπρορσόν και να αλλάζει πορεία αιφνιδιάζοντας τον πορτιέρο του Άρη, που στην συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 61ο λεπτό,  με το διαγώνιο πλασέ του Μπένγκτσον από τα αριστερά να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς

Η ισοφάριση ήρθε στο 81ο λεπτό, με τον Χέσταντ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Βαλακάρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

1

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Ικόκο, Κανέ, Πελάτζιο (70′ Χέσταντ), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (70′ Αμπντουραχίμι), Βαλακάρι, Ζάιρο.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι):  Βανά Άλβες, Μουσούντα (46′ Μπρόρσον), Μποακί, Γιαγκό, Πηλέας (84′ Στεπίνσκι), Στρούσκι (46′ Γιαμπλόνσκι), Σόκε, Μπένγκτσον (76′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα, Γκομίς (67′ Ντελμίρο), Κακόριν.

1

Ο απόηχος από το «Στέλιος Κυριακίδης»

Χένινγκ Μπεργκ (Πάφος): «Είμαστε απογοητευμένοι με την ισοπαλία στην έδρα μας. Ήταν παρόμοιο με το προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη. Νομίζω φτιάξαμε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράραμε περισσότερα γκολ. Υπήρχαν κάποια πέναλτι. Ίσως ήταν πέναλτι για χέρι στην τελευταία φάση. Δεν ξέρω γιατί δεν το έδωσε. Όμως αυτά συμβαίνουν. Είναι απογοητευτικό που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ δύο φορές όμως είναι καλό για τους παίκτες που ισοφάρισαν 1-1 και 2-2. Ήταν ευχάριστο να δω τον Βαλακάρι να παίζει έτσι, ίσως το καλύτερο του παιχνίδι στη σεζόν. Στα πέναλτι ξέρουμε πως είναι καλός εκτελεστής, επίσης σκόραρε το δεύτερο με κεφαλιά, ήταν κάτι πολύ ωραίο που το είδα. Φυσικά ο Άρης είναι καλή ομάδα, έχει καλούς παίκτες, έφτιαξε επίσης ευκαιρίες. Είμαστε λίγο απογοητευμένοι με το πρώτο γκολ από πέναλτι, ήταν εύκολο πέναλτι, απογοητευτικό. Ο Ίβουσιτς έκανε τη δουλειά του, έκανε αποκρούσεις, προτιμούμε να μην χρειάζεται να κάνει».

Για την τρίτη ισοπαλία κι αν ο Άρης είναι κακός δαίμονας για την Πάφο: «Δεν ξέρω. Είναι καλή ομάδα. Φυσικά θα θέλαμε να τον κερδίσουμε. Νομίζω σε κάθε παιχνίδι που παίξαμε βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Πάντα κυνηγούσαμε αντί να πάρουμε το προβάδισμα. Έχουμε πολλές ισοπαλίες, δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό, πρέπει να βρούμε τον τρόπο να παίρνουμε τις νίκες για να πάμε εκεί που θέλουμε».

Για τον Βαλακάρι που έπαιξε βασικός μετά από καιρό κι έκανε εξαιρετικό παιχνίδι: «Ναι έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, ήταν πολύ καλός σε πολλά πράγματα. Ήταν καλό. Έπαιξε πολύ πιο παλιά στη σεζόν. Έχουμε ανταγωνισμό στην ομάδα, ίσως μπορούσε να παίξει περισσότερο ίσως όχι, είναι μικρές οι διαφορές στους παίκτες, προσπαθούμε να βρίσκουμε τους καλύτερους, όμως πάντα δουλεύει, ήταν πολύ καλό να τον δω να παίζει έτσι σήμερα».

Αν ο εφικτός στόχος στο πρωτάθλημα είναι η Ευρώπη και τι προλαβαίνει να κερδίσει: «Πρέπει να δούμε και τα άλλα αποτελέσματα, να δούμε πώς θα πάνε. Πρέπει να κάνουμε κάποιες νίκες».

Για τον Μπρούνο κι αν ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί: «Νομίζω ακόμη προσαρμόζεται. Έχουμε διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού από την Ομόνοια. Όταν κάνεις μεταγραφή στο μέσο της σεζόν δεν ξέρεις πόσο μπορεί να πάρει. Χάσαμε τον Σεμέδο δυστυχώς κι αυτό επίσης επηρεάζεται»

1

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης):  «Δεν ξέρω αν θέλω ή αν δεν θέλω να μιλήσω. Δεν θέλω να μιλήσω. Μίλησα μετά τον αγώνα με την ΑΕΚ όπου χάσαμε 4-3. Έτσι δεν θα μιλήσω. Αν μιλήσω από αθλητικής πλευράς έπρεπε να μιλήσουμε με όλο τον σεβασμό. Ελέγξαμε το παιχνίδι, οι παίκτες ήταν τοπ, ο Άρης άξιζε απολύτως να κερδίσει. Ήταν το μόνο λάθος μας που δεν εκμεταλλευτήκαμε κάποιες ευκαιρίες. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο αντίπαλος με αντίπαλο, υπάρχουν κι άλλα στοιχεία έτσι δεν θέλω να μιλήσω».

Για ποια στοιχεία κάνει λόγο κι αν καθόρισαν το αποτέλεσμα: «Δεν θέλω να πω, όλοι το είδαν. Όσοι έχουν λίγη γνώση ποδοσφαίρου το είδαν και δεν θέλω να μιλήσω. Δεν θέλω να χάσω την ενέργεια και τα νεύρα μου. Τι μπορώ να πω τώρα στα παιδιά; Έκαναν εκπληκτική δουλειά. Για αυτό, σας παρακαλώ, δεν θέλω να μιλήσω για αυτό».

Για το ποιος είναι ο στόχος του Άρη κι αν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα: «Ο στόχος δεν εξαρτάται μόνο από τον Άρη. Βλέπετε πώς παίζει ο Άρης, όποιος αγαπά το ποδόσφαιρο του αρέσει. Αλλά λέω ξανά δεν είναι μόνο αντίπαλος με αντίπαλο».

Για το ότι έκανε λόγο για ξεκάθαρη υπεροχή του Άρη ενώ το ματς ήταν μοιρασμένο: «Όλοι έχουν την άποψη τους. Οι οπαδοί κάθε ομάδας πιστεύουν πως η δική τους είναι καλύτερη. Εγώ πιστεύω πως ήμασταν καλύτεροι. Η ομάδα μου ήταν κυρίαρχη κι έπρεπε να κερδίσει. Δεν ξέρω τι παιχνίδι βλέπατε».