Παιχνιδάρα στην Πάφο και νέες απώλειες βαθμών για τον Απόλλωνα

Σάββατο, 22/12/2018 - 18:52

Απόλλωνας και Πάφος έμεινα στην ισοπαλία 1-1 στον αγώνα στο "Στέλιος Κυριακίδης". Οι δυο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν την νίκη χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ο Απόλλωνας για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε εμφανή προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία.

Από την άλλη πλευρά η Πάφος για ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε πως είναι αρκετά καλή ομάδα και θα προκαλέσει πολλά προβλήματα σε όλους στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα θα είναι για την Πάφο μόλις στο 5΄, το απευθείας όμως φάουλ του Λοράν έφυγε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας «απαντά» στις ευκαιρίες με τον Παπουλή, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο έξω.

Στο 12΄ ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου. Μετά από πάσα του Παπουλή, ο Σκέμπρι εντός μικρής περιοχής και από δεξιά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 17΄ ήταν η σειρά της Πάφου να απειλήσει, το δυνατό όμως σουτ του Νέμετς μέσα στην περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρου, όμως ο Μολ βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 22΄ η Πάφος θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία και πάλι με τον Νέμετς, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Βάλε.

Στο 31΄ ο Απόλλωνας θα καταφέρει να προηγηθεί με τον Μάρκοβιτς. Μετά από τραγικό λάθος ο Ζίβουλιτς, ο Μάρκοβιτς μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μολ γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Όμως άμεση ήταν η απάντηση για την Πάφο η οποία τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Νέμετς. Ο Ζίβουλιτς έκανε την κάθετη μπαλιά στον Φιλιώτη ο οποίος έδωσε  στον Τσέχο, ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Βάλε.

Στο 44΄ η Πάφος θα χάσει μοναδική ευκαιρία να πάρει προβάδισμα με τον Νέμετς, ο οποίος από κοντά δεν έκανε σωστή προβολή και έστειλε την μπάλα έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας προχώρησε σε διπλή αλλαγή. Στην θέση των Μπρου και Σκέμπρι πήρε οι Ουεντραόγκο και Περέιρα

Στο 49΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Χάμπο το σουτ του οποίου πήγε μόλις έξω.

Στο 51΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει εκ νέου με τον Παπουλή, το πλασέ όμως του Ελλαδίτη δεν βρήκε στόχο.

Στο 59΄ η Πάφος θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Φιλιώτη μετά από ωραία συνεργασία των Ανγκούλο και Νέμετς, ο Φιλιώτης θα κάνει το σουτ όμως ο Βάλε θα αποκρούσει.

Στο 61΄ ο Παπουλής θα απειλήσει και πάλι χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ανγκούλο από καλό σημείο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 80΄ ο Απόλλωνας θα πλησιάσει στο γκολ, το σουτ όμως του Χάμπου θα περάσει λίγο έξω.

Στο 82΄ ο Ζαχαρίου θα απαντήσει στην ευκαιρία του Απόλλωνα, το σουτ όμως ο κύπριου μέσου πήγε κόρνερ μετά από κόντρα σε αμυντικό του Απόλλωνα.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαρδινέρο με κεφαλιά έφτασε κοντά στο 2-1 όμως ο Μολ με εκπληκτική απόκρουση κράτησε την ισοπαλία.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

Πάφος: Μολ, Χολτ, Λοράν (80΄ Λουλίνια), Σιρόκ, Παναγιώτου, Κουλς, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν (58΄ Ζαχαρίου), Ανγκούλο, Νέμετς

Απόλλωνας:  Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Μπρου (46΄ Ουεντραόγκο), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (46΄ Περέιρα), Παπουλής (65΄ Ζελάγια), Μάγκλιτσα