Παιχνίδι για γερά νεύρα στην «Αρένα» και νέες απώλειες για την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/1/2019 - 19:56

Ούτε σήμερα κόντρα στον Ερμή κατάφερε η ΑΕΚ να πάρει την νίκη, αφού έμεινε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την ουραγό ομάδα της Αραδίππου.

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς στον αγώνα ο Χέφελ για λογαριασμό της ΑΕΚ, ενώ ο Ταραλίδης με δυο γκολ γύρισε το παιχνίδι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ΑΕΚ πίεσε αρκετά, κατάφερε να ισοφαρίση με πέναλτι του Τολεμές.

Οι Λαρνακείς έχασαν σωρεία ευκαιριών όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη με αποτέλεσμα να βαθαίνει ακόμη περισσότερο η κρίση στις τάξεις της ομάδας, αφού αγνοεί την νίκη από την 24η Νοεμβρίου όταν και κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ.

Α΄ ημίχρονο:

H AEK κατάφερε να μπει από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ μόλις στ 11΄ με τον Χέφελ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ερμή και με σουτ νίκησε τον Φιρινίδη.

Στο 16΄ οι γηπεδούχοι θα χάσουν κλασσική ευκαιρία με τον σκόρερ τους. Ο Χέφελ ξέφυγε και πάλι από την επιτήρηση των αμυντικών του Ερμή, όμως το σουτ του έφυγε μακριά πάνω από τα δοκάρια του Ερμή.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ερμής θα καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Ταραλίδη στο 29΄. Ο Ελλαδίτης κατάφερε να ισοφαρίσει με τον προσφιλή του τρόπο, με απευθείας φάουλ. Με ένα εξαιρετικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Τόνιο.

Στο 30΄ ο νεοαποκτηθέντας Σάστρε τραυματίστηκε, την θέση του πήρε ο Αναστασίου.

Στο 37΄ ο Ερμής θα απειλήσει με σουτ του Μακρίεφ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Τόνιο.

Στο 40΄ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα έχουν και δοκάρι με τον Μαλόν, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 45΄ ο Ερμής θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Κατσιατή από τον Αναστασίου. Ο Ταραλίδης ευστόχησε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Β΄ ημίχρονο:

Όπως αναμενόταν η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους πίεσε αρκετά θέλοντας να φτάσει άμεσα στην ισοφάριση.

Παρόλα αυτά δεν μπορούσε να δημιουργήσει σημαντικές φάσεις μπροστά από την εστία του Φιρινίδη.

Στο 64΄ ο Χέφελ έκανε την σέντρα, ο Καταλά πήρε την κεφαλιά όμως ο Φιρινίδης έδιωξε δύσκολα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τέτε θα δώσει στον Τολεμές, ο Γάλλος από δύσκολη θέση θα κάνει το σουτ όμως και πάλι ο Φιρινίδης είπε «όχι».

Στο 75΄ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν πέναλτι. Μετά από λάθος υπολογισμό του Νγκάγκα ο οποίος έκανε χέρι.

Ο Τολεμές εκτέλεσε εύστοχα, όμως δόθηκε επανάληψη αφού ο Τέτε μπήκε νωρίς στην περιοχή. Ο Τολεμές τελικά εκτέλεσε και την δεύτερη φορά εύστοχα και ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση προσπάθησαν να πετύχουν και ένα τρίτο γκολ το οποίο θα τους έδινε την νίκη.

Στο 94΄ ο Κουατσίκα ανέτρεψε τον Τολεμές αντικανονικά εντός περιοχής, όμως ο Αναστασίου έδειξε να συνεχίστεί ο αγώνας.

Στο 96΄ η ΑΕΚ θα φτάσει κοντά στην ανατροπή όμως ο Φιρινίδης έδιωξε το απευθείας φάουλ του Λαρένα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (66'Γκαρσία), Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Χέφελ, Κάσες (60'Ρουσιάς), Γκονζάλεθ, Ασούμπρε, Σάστρε (30'Κ. Αναστασίου), Τολεμές.

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Πουτζιουρής (58'Λαγός), Ταραλίδης, Κατσιατής (67'Ψάλτης), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα, Μακρίεφ, Μαλόν, Κουατσίκα, Νγκάγκα, Μπανούσης.