Το πάλεψε αλλά δεν λύγισε την αντίσταση της "Αθάνατης" (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/9/2017 - 20:01

Ομόνοια και Αλκή εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο ΓΣΠ. Η Αλκή προηγήθηκε δυο φορές με τον Φαμπρίτσιο, η Ομόνοια όμως ισοφάρισε με Χριστοφή και Φαμπίτσιο Σίλβα. Παρά την πίεση η Ομόνοια δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ χάνοντας και πάλι βαθμούς από νεοφώτιστη ομάδα (έχει προηγηθεί η ήττα από την Πάφο).

Ά Ημίχρονο:

Η πρώτη φάση για του αγώνα θα έρθει μόλις στο 4΄ για την Ομόνοια. Οι αμυντικοί της Αλκής δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα, ο Ντάρμπισαϊαρ από πλάγια θέση να επιχειρεί το σουτ το οποίο όμως δεν βρίσκει στόχο. Ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Χριστοφή. Ο Τζαρζίνιο σέντραρε στην περιοχή όμως ο Πάρντο απέκρουσε κοντινό σουτ του κύπριου ακραίου επιθετικού.

Στο 29ο λεπτό η Αλκή άνοιξε το σκορ με τον Φαμπρίτσιο. Ο επιθετικός της Αλκής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα ο Άλεξ Σοάρες έπιασε ωραίο σουτ για την Ομόνοια όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 37ο λεπτό η Ομόνοια ισοφάρισε το σκορ με τον Χριστοφή. O Μαργκάσα σέντραρε όμορφα και ο κύπριος διεθνής με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η Αλκή παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ.Ο Φαμπρίσιο άδειασε την αμυνα της Ομόνοιας και με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναγή.

Ομόνοια: Παναγή, Τζαΐλσον, Γουίλιαμ, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Άλεξ, Κατελάρης, Κανού, Χριστοφή, Ζαρσίνιο, Ντάρμπισαϊαρ

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβέντρου, Γουίλι, Τιγκρούτζια, Λοϊζίδης, Πιεράτσι, Σάντρο Σιμόες, Μπιλάλ, Ντιακιτέ

Β΄ Ημίχρονο:

Όπως ήταν αναμενόμενο η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να ισοφαρίσει γρήγορα τον αγώνα.

Όμως ήταν η Αλκή που βρήκε την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναγή όμως απέκρουσε το σουτ του Ντουβεντρόυ.

Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια με τον Ράφα Λόπες έφτασε κοντά στο 2-2 όμως το σουτ του Πορτογάλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 61ο λεπτό η Ομόνοια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με τον Ντάρμπισαϊαρ όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το γκολ του Άγγλου λανθασμένα ακυρώθηκε από τον επόπτη αφού ο επιθετικός της Ομόνοιας καλυπτόταν από ποδοσφαιριστή της Αλκής

Η Ομόνοια σταδιακά ανέβασε ρυθμό όμως ούτε ο Μαργκάσα στο 77΄, ούτε ο Ντάρμπισαϊαρ λίγο αργότερα κατάφερα να νικήσουν το Πάρντο.

Στο 85΄ η Ομόνοια θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Φαμπρίτσιο από τον Ντιακιτέ. Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τους «πρασίνους».

Ομόνοια: Παναγή, Τζαΐλσον, Γουίλιαμ, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Άλεξ, Κατελάρης (56΄ Λόπες) Κανού, Χριστοφή, Ζαρσίνιο (73΄ Γκονζάλες) Ντάρμπισαϊαρ

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβέντρου, Γουίλι (79΄ Ντριμπό) Τιγκρούτζια, Λοϊζίδης, Πιεράτσι, Σάντρο Σιμόες, Μπιλάλ, Ντιακιτέ