Το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν τα κατάφερε η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 29/9/2020 - 23:52

Αν και το πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις η Ομόνοια, τελικά δεν κατάφερε να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου αγώνα και αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό Πειραιώς στα play-off του Champions League.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» έπαιξαν στα ίσα και απείλησαν τους «ερυθρόλευκους». Δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, δεν ήταν όμως εύστοχοι στην τελική προσπάθεια, με χαρακτηριστική την μεγάλη φάση με την κεφαλιά του Λούφτνερ που πέρασε ελάχιστα έξω. Δεν κατάφερε να βρει στόχο και η «λευκή» ισοπαλία έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η κούραση άρχισε να δείχνει τα σημάδια της και πάρα την προσπάθεια και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η ομάδα της Λευκωσίας δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα τις έδινε ελπίδες. Η ομάδα του Πειραιά έκανε διαχείριση, έφτασε κοντά στο τέρμα, όμως ο Φαμπιάνο ήταν και πάλι εξαιρετικός, με το 0-0 να μένει τελικά μέχρι το τέλος.

Καθόλου απογοητευμένη δεν μπορεί να νιώθει η Ομόνοια, αφού είδε στα μάτια ένα ισχυρό αντίπαλο και αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά το Champions League. Έτσι κι αλλιώς κατάφερε να γράψει ήδη ιστορία με την πρόκριση σε βάρος του Ερυθρού Αστέρα και αυτό είναι που μετράει στο τέλος της ημέρας.

Η Ομόνοια πλέον περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής (2/10, 14:00) για τους ομίλους του Europa League και να μάθει τις τρεις ομάδες που θα αντιμετωπίσει. Επόμενη υποχρέωση για τους «πράσινους» την Κυριακή (4/10, 18:30) απέναντι στην ΑΕΛ στο ΓΣΠ.

Στο 3ο λεπτό η πρώτη φάση του αγώνα, με τον Βαλμπουενά από αριστερά και έξω από την περιοχή να δοκιμάζει το πλασέ, μάζεψε όμως ο Φαμπιάνο.

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έχασε μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Μπουχαλάκη να βγάζει τη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δοκίμασε με τη μια να απειλήσει, ωστόσο απέκρουσε ξανά ο Φαμπιάνο.

Στο 8' η πρώτη τελική για την Ομόνοια, με τον Παπουλή στη χαρακτηριστική του κίνηση, αριστερά έξω από την περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» απείλησαν, με τον Λούφτνερ να πιάνει την κεφαλιά από κοντά, μετά το κόρνερ του Τζιωνή και τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

1

Στο 20ο λεπτό, μετά από λάθος του Λανγκ στην άμυνα, ο Καμαρά πήρε και μπήκε περιοχή δίνοντας για τον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια «απάντησε» εκ νέου στις ευκαιρίες, με τον Τζιωνή στο 24' να πραγματοποιεί το πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 34' πήγε να δημιουργηθεί τεράστια ευκαιρία για τους «πράσινους», αφού μετά από σέντρα του Χούμποτσαν, ο Μπα έπιασε αέρα, με τον Σεμέδο να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Μποτεάκ που ολιγώρησε και δεν κατάφερε να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

5

Η επόμενη φάση ήρθε στο 44ο λεπτό, με τον Χολέμπας να ξεκινάει μια κούρσα και λίγο έξω από την περιοχή να κάνει το σουτ, απέκρουσε όμως σταθερά ο Φαμπιάνο.

Στο 48' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους και ήταν από πλευράς Ομόνοιας, με τον Μποτεάκ σε καλό σημείο να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σα.

Τρία λεπτά μετά οι «πράσινοι» απείλησαν εκ νέου, με τον Κούσουλο έξω από την περιοχή να πιάνει το δυνατό σουτ και να αναγκάζει τον Σα σε δύσκολη απόκρουση στη δεξιά του γωνία.

Στο 61ο λεπτό η πρώτη τελική του Ολυμπιακού μετά την ανάπαυλα, με τον Καμαρά να επιχείρεί ένα μακρινό πολύ καλό σουτ, με τον Φαμπιάνο να εκτινάσσεται και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 66' με τον Μπουχαλάκη να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος από κοντά επιχείρησε να το σιγουρέψει προσπαθώντας να αποφύγει τον Λανγκ, με τον αμυντικό της Ομόνοιας να βάζει την προβολή, τελικά η μπάλα κατέληξε στον Ραντζέλοβιτς που έκανε το πλασέ, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

7

Στο 77ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε νέα διπλή ευκαιρία, με τον Βαλμπουενά αρχικά να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο απέκρουσε στην αριστερή του γωνία ο Φαμπιάνο, με τον Μασούρα μετά την απόκρουση να πιάνει το σουτ σε δύσκολη θέση και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά, σε μια πανομοιότυπη φάση με το δεύτερο γκολ στον πρώτο αγώνα, ο Ελ Αραμπί έκανε ξανά το σουτ με ίδια προσπάθεια, αυτή τη φορά ήταν στο κέντρο και μάζεψε ο Φαμπιάνο.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ελ Αραμπί έδωσε έτοιμο γκολ στον Μασούρα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Φαμπιάνο και πάλι με εξαιρετική απόκρουσε έσωσε.

Στο 86' ο Εμβιλά δοκίμασε από μακριά το σουτ, με τον πορτιέρε της Ομόνοιας να λέει ξανά «όχι».

Μέχρι το φινάλε ο Ολυμπιακός δοκίμασε χωρίς αποτέλεσμα να σκοράρει και έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

6

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Τζιωνής (84' Σενέ), Γκόμες, Κούσουλος, Μποτεάκ, Παπουλής (70' Ασάντε), Ντούρις (70' Κακουλλής).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς):  Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90' Καφού), Ραντζέλοβιτς (74' Μασούρας), Βαλμπουενά (90' Φορτούνης), Ελ Αραμπί.