Πάλι γκολ ο Πιέρος, ασίστ ο Γκόγκιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 4/9/2023 - 11:26

Η πρώτη διακοπή στη σεζόν λόγω υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων ήρθε και πλέον το ενδιαφέρον συγκεντρώνεται στα προκριματικά του Euro 2024.

Λίγο πριν αρχίσει προπονήσεις με την Εθνική ομάδα της Κύπρου, ο Πιέρος Σωτηρίου επιβεβαίωσε για ακόμη ένα παιχνίδι ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ο 30χρονος επιθετικός πέτυχε το 4ο φετινό τέρμα του με τη φανέλα της Σανφρέτσε Χιροσίμα στην 15η φετινή του συμμετοχή. Μόλις στο 3ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού κόντρα στη Σαγκάν Τόσου, ο Κύπριος επιθετικός πλάσαρε από κοντινή απόσταση, ανοίγοντας το σκορ. Εντέλει, η ομάδα του πήρε τη νίκη με 2-0.

Δείτε το τέρμα στο 0:19.

Από εκεί και πέρα, ο Άλεξ Γκόγκιτς «έσωσε» την Σεντ Μίρεν από την ήττα στην έδρα της Λίβινγκστον. Ο διεθνής αμυντικός έβγαλε ασίστ με κεφαλιά στον Σταβ Ναχμάνι, ο οποίος ισοφάρισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Δείτε το γκολ στο 3:49.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Πόρτσμουθ (7 συμμ./2 γκολ).

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Στίβενεϊτζ (7 συμμ./2 γκολ).

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στο εκτός έδρας 3-3 κόντρα στη Στόκπορτ (6 συμμ./1 γκολ).

Μίκι Δημητρίου (Κρου Αλεξάντρα): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της ΜΚ Ντονς (8 συμμ./3 γκολ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Λέτσε. Αντικαταστάθηκε στο 62' (4 συμμ.).

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σπέτσια (4 συμμ./1 γκολ).

Ισπανία

Ηλίας Κωστής (Ατλέτικο Μαδρίτης): Ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι κόντρα στη Σεβίλλη, ωστόσο το ματς αναβλήθηκε εξαιτίας κόκκινης προειδοποίησης για έντονα καιρικά φαινόμενα στην ισπανική πρωτεύουσα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γκρόιτερ Φιρτ (3 συμμ.).

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός βρίσκεται σε αναζήτηση του επόμενου σταθμού της καριέρας του.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν (5 συμμ./1 γκολ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπράγκα (3 συμμ.).

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την ΑΕΚ (3 συμμ./1 γκολ).

Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ.

Ανδρέας Καρώ (ΟΦΗ): Βασικός στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟΚ. Αντικαταστάθηκε στο 81' (3 συμμ.).

Κώστας Πηλέας (Πανσερραϊκός): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στο 1-1 κόντρα στον Παναιτωλικό στο γήπεδο της Τούμπας (3 συμμ./1 ασίστ).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν βασικός, καταγράφοντας ασίστ στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Λίβινγκστον (9 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Χάμαρμπι (6 συμμ./4 γκολ).

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντουνάισκα Στρέντα (1 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Σανφρέτσε με 2-0 επί της Σαγκάν Τόσου εκτός έδρας, σκοράροντας στο 3ο λεπτό (15 συμμ./4 γκολ).

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεντ Λούις Σίτι (22 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Τζακ Παναγιώτου (Νιου Ίνγλαντ Ρεβολούσιον): Πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάντσβιλ Σίτι, για το πρωτάθλημα Νέων του MLS (22 συμμ./5 γκολ/2 ασίστ).

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 20 Οκτωβρίου.

*Πηγή φωτογραφίας: Sanfrecce Hiroshima (Official Facebook page)