Παρέμεινε σε τροχιά κορυφής με «πεντάρα» επί της Βαλένθια η Ρεάλ Μαδρίτης

Κυριακή, 12/11/2023 - 00:03

Διέλυσε τη Βαλένθια στο «Μπερναμπέου» με επιβλητική πεντάρα «made in Brazil» η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η «βασίλισσα» κυριάρχησε και τελικά έφτασε με περίσσεια άνεση στον θρίαμβο με 5-1, έχοντας για μεγάλους της πρωταγωνιστές του Βινίσιους και Ροντρίγκο, οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ. Ο Καρβαχάλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αντσελότι στο 3ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, πριν ο Βινίσιους κάνει το 2-0 σκοράροντας με το στήθος του, μετά από σέντρα του Ροντρίγκο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης «κλείδωσε» το τρίποντο με δύο ακόμα γκολ της στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Βινίσιους να στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα στο 49', αυτή τη φορά με όμορφο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ροντρίγκο έκλεψε μια λανθασμένη πάσα του Μαμαρντασβίλι, πλασάροντας εύστοχα για το 4-0. Στο 84' διαμορφώθηκε με τον Ροντρίγκο να σκοράρει και εκείνος το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην βραδιά, πριν η Βαλένθια πετύχει το γκολ της τιμής στο 88', με προβολή του Ντούρο.

Έτσι η Ρεάλ μείωσε ξανά στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπότο Τζιρόνα, ξεφεύγοντας παράλληλα στο +5 από την 3η Μπαρτσελόνα, η οποία παίζει την Κυριακή (12/12, 17:15) με την Αλαβές.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ «απέδρασε» δύσκολα και χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις (3-1) από την έδρα της Αλμερία, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας. Ο Ογιαρθάμπαλ έδωσε το προβάδισμα στους Βάσκους, πριν ο Αρίμπας ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 76'. Ωστόσο, στο 90'+1' ο Φερνάντεθ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι για το 2-1, πριν ο Θουμπιμέντι διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 90'+5'.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Οσασούνα και Λας Πάλμας στην έδρα της πρώτης, με τον Μολέιρο να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 70', πριν ο Μπούντιμιρ ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα, ενώ ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της Γρανάδα με την Χετάφε. Ο Μαγιοράλ άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους στο 2ο κιόλας λεπτό, με τον Βιγιάρ να ισοφαρίζει για το τελικό 1-1 στο 45'+4'.