Πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ» και σπουδαία πρόκριση η Νιούκασλ

Πέμπτη, 2/11/2023 - 07:53

Έστησε πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ» με καλεσμένη τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Νιούκασλ!

Οι «καρακάξες» επικράτησαν 3-0 των κόκκινων διαβόλων, που παραπαίουν, και πήραν μια σπουδαία πρόκριση για τα προημιτελικά του Carabao Cup, πετώντας εκτός την περσινή κάτοχο, παίρνοντας παράλληλα και ρεβάνς για τον χαμένο τελικό!
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λιβραμέντο έκλεψε την μπάλα και με μία εντυπωσιακή κούρσα βρήκε τον Αλμιρόν στην περιοχή, ο οποίος με όμορφο τελείωμα, νίκησε τον Ονάνα για το 0-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Χάου. Μετά από κακή απομάκρυνση του Μαγκουάιρ, η μπάλα στρώθηκε στον Χολ, ο οποίος με πανέμορφο σουτ εν κινήσει, την έστειλε στο πλαϊνό δίχτυ για το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο 60', η Νιούκασλ κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματά της. Ο Γουίλσον έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, και αφού έκανε ωραία κίνηση, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα για το 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην μπορεί να αντιδράσει.