Πάτησε το γκάζι και γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός κόντρα στο αξιόμαχο Μαρούσι

Κυριακή, 11/2/2024 - 22:19

Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στην εντός έδρας αναμέτρησή του με το Μαρούσι για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-87 ο Ολυμπιακός!

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί τιμωρώντας την αμυντική νωχελικότητα των γηπεδούχων, είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και επέστρεψαν από το -16 (72-56) στην τέταρτη περίοδο, πριν οι «ερυθρόλευκοι» βρουν τις λύσεις στο φινάλε, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 16-2, πριν ριχτούν στη μάχη του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από την άλλη, το Μαρούσι έπεσε στο 5-13 και θα συνεχίσει τη μάχη για του για την παραμονή.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γουίλιαμς-Γκος (16π), Πετρούσεφ (15π), Μήτρου-Λονγκ (13π) και Λαρεντζάκης (13π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Χιλ (25π), Ραντούλιτσα (16π, 7 ριμπ) και Γιαννόπουλος (14π).