Πέρασε άνετα από το Λουξεμβούργο η Πορτογαλία, πρώτη νίκη για την Ιταλία

Κυριακή, 26/3/2023 - 23:45

Με τον Ρονάλντο ξανά σε μεγάλα κέφια η Πορτογαλία έδειξε τα δόντια της στο αδύναμο Λουξεμβούργο, το οποίο και ισοπέδωσε με 6-0 για να παραμείνει στην κορυφή. Πρώτη νίκη για την Ιταλία που απέτυχε να ενθουσιάσει.

3ος όμιλος

Δεν εντυπωσίασε αλλά έκανε σεφτέ η Ιταλία

Με... σβηστές τις μηχανές αλλά χωρίς να θέλξει μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro η Ιταλία, η οποία ανέκαμψε από την ήττα κόντρα στην Αγγλία και επικράτησε με 2-0 της Μάλτας εκτός έδρας. Οι Μαλτέζοι λίγο έλειψαν να βάλουν από νωρίς σε μπελάδες τη Σκουάντρα Ατζούρα, όμως στο 5' ο Ντοναρούμα σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Ζαταριάνο. Η... τιμωρία δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους, αφού η κεφαλιά του Ρετέγκι - που σκόραρε ξανά - στο 15' και το κοντινό τελείωμα του Πεσίνα στο 27' έδωσαν το πολύ γερό προβάδισμα στην ομάδα του Μαντσίνι. Στο 31ο λεπτό ο Γκρίφο έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-0 με το πλασέ του να κοντράρει στα σώματα. Η Μάλτα προσπάθησε, αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική, ενώ στο 69' ο Μπονέλο με τρομερή επέμβαση σταμάτησε το εντυπωσιακό ψαλίδι του Σκαμάκα. Ο χρόνος κύλησε , αλλά τίποτα δεν άλλαξε ούτε στην εικόνα του παιχνιδιού ούτε στο σκορ, με την Ιταλία να ανεβαίνει στη 2η θέση του ομίλου της.

Ψυχωμένο «διπλό» για τη Φινλανδία

Στην πρώτη της νίκη στον όμιλο κατάφερε να φτάσει και η Φινλανδία, η οποία έφυγε με το 1-0 από τη Βόρεια Ιρλανδία. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 28ο λεπτό ο Κάλμαν, σκοράροντας από την καρδιά της περιοχής. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, αλλά το γκολ του Τσαρλς στο 63' ακυρώθηκε για χέρι και από τη στιγμή που παρά την πίεσή τους δεν μπόρεσαν να βρουν τη λύση, η Φινλανδία μπόρεσε στο τέλος να πανηγυρίσει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Πορτογαλικό πάρτι με ηγέτη Κριστιάνο

Δυο ματς, δέκα γκολ για την Πορτογαλία του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ που συνεχίζει απτόητη να οδηγεί την κούρσα του 10ου ομίλου. Νέο θύμα των Ιβήρων αυτή τη φορά το Λουξεμβούργο, το οποίο απέτυχε να προβάλλει αντίσταση και τελικά διασύρθηκε με το τελικό 6-0 από την παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο επιθετικός της Αλ Νασρ μάλιστα φρόντισε ο ίδιος να ανοίξει το δρόμο της νίκης για την ομάδα του γράφοντας το 1-0 στο 9΄, με τις κεφαλιές των Ζοάο Φέλιξ (15΄) και Μπερνάρντο Σίλβα (18΄) να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο. Στο 31΄ο Κριστιάνο πήρε και πάλι το όπλο του για να γράψει το 4-0 με όμορφο τελείωμα σε τετ-α-τετ, φτάνοντας πλέον τα 11 γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις απέναντι στο Λουξεμβούργο. Αναμενόμενα στο β΄μέρος οι Πορτογάλοι κατέβασαν τις μηχανές, όμως ακόμα κι έτσι βρήκαν άλλα δυο γκολ. Αρχικά στο 77΄ο Οτάβιο έγραψε το 5-0 με καρφωτή κεφαλιά, ενώ στο 88΄ο Λεάο πήρε το αίμα του πίσω για το πέναλτι που έχασε τρία λεπτά νωρίτερα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με άψογο τελείωμα στη γωνία.

Πρώτη νίκη για Σλοβακία με υπογραφή Μακ

Η γκέλα της πρεμιέρας απέναντι στο Λουξεμβούργο ανήκει πλέον στο παρελθόν για τη Σλοβακία, η οποία επικράτησε 2-0 της Βοσνίας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου. Το δυνατό τελείωμα στη γωνία του πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, έχτισε τις βάσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους με όμορφο πλασέ του Χαρασλίν (40΄). Τίποτα δεν άλλαξε στο επόμενο 45λεπτο, με τους Σλοβάκους να σφραγίζουν το πρώτο τους τρίποντο στα προκριματικά.

Λιχτενστάιν - Ισλανδία 0-7
Λουξεμβούργο - Πορτογαλία 0-6
Σλοβακία - Βοσνία 2-0