Πέρασε με «τεσσάρα» από το «Αμμόχωστος» και πάει Μπερναμπέου (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/9/2017 - 21:53

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6΄με γκολ του Νταμάχου, όμως κατάφερε με γκολ των Σαλάι και Ντε Καμάργκο εις διπλού  και Ποτέ να πάρει την νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας με 1-4, μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Α΄ Ημίχρονο:

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε ο αγώνας για την Νέα Σαλαμίνα, αφού μόλις στο 6΄ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Νταμάχου μετά από τραγικό λάθος του Βάτερμαν, ο οποίος ουσιαστικά έδωσε πάσα στον ποδοσφαιριστή των «ερυθρολεύκων».

Όπως ήταν αναμενόμενο ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και σταδιακά επέβαλε τον ρυθμό του. Η πρώτη ευκαιρία για τους «γαλαζοκιτρίνους»  θα έρθει στο 24΄ με τον Λάγο, το σουτ του όμως από πλάγια διώχνει σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

Τέσσαρα λεπτά αργότερα ο Σαλάι δεν αστόχησε ανοίγοντας λογαριασμό με την νέα του ομάδα. Ο Ούγγρος με εκπληκτικό σουτ από πλάγια δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Βεσελόφσκι ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Τα λεπτά που ακολούθησαν δεν παρατηρήθηκε κάτι αξιόλογο μπροστά από την εστία των δυο ομάδων. Μοναδική απειλή κάποια σουτ από μακριά των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος μόλις στο 48΄ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ, η κεφαλιά του όμως δεν ανησυχεί τον Βεσελόφσκι.

Στο 56΄ ο Σαλάι θα ανατραπεί από τον Κορεϊα, ο  Λούκας Σωτηρίου θα σφυρίξει την εσχάτη των ποινών με τον  Ντε Καμάργκο να εκτελεί και να κάνει το 2-1 για τους πρωταθλητές.

Μέχρι το 72΄ δεν παρατηρήθηκε κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία των δυο ομάδων. Στο 72ο λεπτό ο νεοεισελθέντας Ορ έβγαλε πανέμορφη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντε Καμάργκο πήδηξε πιο ψηλά από όλους κέρδισε αμυντικούς και Βεσελόφσκι και διαμόρφωσε το 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ βάζοντας ισχυρές βάσεις για το πρώτο τρίποντο των «γαλαζοκιτρίνων» στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν έμεινε μόνο εκεί, αφού ο επίσης νεοεισελθέντας Ποτέ με ξερό σουτ στο 86΄ νίκησε τον Βεσελόφσκι κάνοντας το 1-4.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Γκράσι, Βοσκανιάν, Καρό (46' Κορέια), Μανογιάν, Πόλιανετς, Μπριτζίτο (64' Κάκκο), Νταμάχου, Σανγκόι (46' Ρέινολντς), Μακρίεφ

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ρουέδα, Λάγο, Φαρίας, Μοράις, Εμπεσίλιο, Σαλάι (76' Ποτέ), Ζαχίντ (64' Ορ), Ντε Καμάργκο (79' Αντωνίου)