Πήρε τη νίκη και έχει το δικαίωμα να ονειρεύεται τα πλέι οφ ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 9/8/2018 - 21:53

Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με το ευρύ 4-0 απέναντι στη Διναμό Μπρέστ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Ο Απόλλωνας κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και η νίκη ήταν πέρα για πέρα δίκαιη.

Α' Ημίχρονο

Η ομάδα της Διναμό μπήκε στο παιχνίδι με πολύ άσχημες προθέσεις καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό είχαν κάνει ήδη 3-4 πολύ δυνατά φάουλ. Ο Πορτογάλος διαιτητής κατάλαβε αμέσως τις διαθέσεις των Λευκορώσων και χρησιμοποίησε τόσο νωρίς δύο κίτρινες κάρτες για τους κεντρικούς αμυντικούς της Διναμό.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κρατούσε μπάλα στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης και ουσιαστικά είχαν τον έλεγχο των κινήσεων.

Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας δημιούργησε την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για γκολ με τον Σακέττι να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Βασιλείου όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ένα λεπτό αργότερα ο Φαμεγιέ βρέθηκε απέναντι από τον Βάλε όμως το πλασέ του πέρασε έξω, σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία για τη φιλοξενούμενη ομάδα να πάρει προβάδισμα στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Η ομάδα της Λεμεσού στο 28ο λεπτό ζήτησε πέναλτι μετά την σέντρα του Περέιρα και την ανατροπή στην περιοχή του Ζελάγια. Ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν θεώρησε ότι υπήρξε κάτι μεμπτό και υπέδειξε την συνέχιση του παιχνιδιού.

Στο 32ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε το παιχνίδι για τις απαραίτητες ανάσες για τους ποδοσφαιριστές.

Ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 34ο λεπτό όταν ο Περέιρα έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Ζοάο Πέδρο όμως βρήκε απέναντι του τον έτοιμο Γκούτορ ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η πίεση από τους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή συνεχίστηκε και στο 36ο λεπτό ο Περέιρα βρέθηκε απέναντι στον Γκούτορ όμως δεν σημάδεψε σωστά σπαταλώντας άλλη μια μοναδική ευκαιρία.

Στο 40 της αναμέτρησης ο Πέδρο μπήκε ωραία στην περιοχή από τα δεξιά και έστρωσε την μπάλα στον Παπουλή ο οποίος έκανε ένα κάκιστο τελείωμα με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία της Διναμό.

Β΄ Ημίχρονο

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας έφτασε στο 1-0 με τον Ζελάγια να μην δυσκολεύεται προ κενού τέρματος να βρει δίκτυα. Ο Φώτης Παπουλής έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον επιθετικό της ομάδας για να βάλει την ομάδα της Λεμεσού μπροστά στο σκορ.

Μετά το γκολ του Απόλλωνα η Διναμό ανέβασε στροφές και προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 51ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έχασε εκ νέου μοναδική ευκαιρία με τον Περέιρα να σημαδεύει το δοκάρι της εστία του Γκούτορ μετά από την σέντρα του Πέδρο.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματα του και πάλι με τον Ζελάγια ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά την σέντρα ακριβείας του Πέδρο κάνοντας το 2-0.

Η Διναμό Μπρέστ στο 65ο λεπτό έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Ζαλέσκι έκανε σκληρό μαρκάρισμα και αντίκρισε την δέυτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Απόλλωνας μετά την αποβολή του Ζαλέσκι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και στο 71ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία να κάνει τα τέρματα του τρία. Αρχικά ο Περέιρα έκανε το σουτ όμως Γκούτορ έπεσε στη γωνία του αποσοβώντας την εστία του. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Βασιλείου ο οποίος έκανε και αυτός με τη σειρά του το σουτ αλλά βρήκε και πάλι απέναντι του πανέτοιμο τον τερματοφύλακα της Λευκορώσικης ομάδας.

Η μία φάση διαδεχόταν την άλλη στο παιχνίδι και στο 74ο λεπτό ο Σαρδινέρο έπαιξε το ένα-δύο με τον Παπουλή βγαίνοντας «φάτσα» με το 3-0 όμως έστειλε την μπάλα απογοητευτικά πάνω από την εστία.

Η αριθμητική υπεροχή ήταν εμφανέστατη στο παιχνίδι και ο Απόλλωνας είχε πάρα πολλούς χώρους να σκοράρει ακόμη περισσότερα τέρματα.

Εν τέλει, το 3-0 ήρθε για την ομάδα της Λεμεσού στο 87ο λεπτό με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Σάσα Μάρκοβιτς ο οποίος έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Γκούτορ.

Ο Απόλλωνας δεν σταμάτησε εκεί και βρήκε και τέταρτο γκολ. Μετά τη σέντρα του Πέδρο η μπάλα κόντραρε στην άμυνα της Διναμό και κατέληξε στα δίκτυα για το 4-0.

Δηλώσεις Αυγουστή

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για την εμφάνιση που έκαναν και πήραν δίκαια τη νίκη. Τελειώσαμε το πρώτο 90λεπτο. Παίρνουμε ρυθμό παιχνίδι με παιχνίδι και βγάζουμε τους αυτοματισμούς που θέλουμε. Στον επαναληπτικό θα κατέβουμε με την ίδια σοβαρότητα γιατί θα δοκιμάσουν να μπούνε γρήγορα πίσω στο παιχνίδι.

Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξη που μας έδειξαν. Ευχαριστώ επίσης όσους έμειναν στη Λεμεσό και είδαν από την τηλεόραση την προσπάθεια μας. Είμαι σίγουρος έμειναν ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.