Πήρε την ουσία και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στο τελικό (video)

Τετάρτη, 26/4/2017 - 18:55

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ των Μπαράλ και Αστίθ επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας στο πρώτο αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων για τα ημιτελικά του Κύπέλλου. Με την νίκη του αυτή ουσιαστικά ο ΑΠΟΕΛ είναι με το ενάμιση πόδι στον τελικό του Κυπέλλου.

Α΄Ημίχρονο:

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία στο 45΄ λεπτό του παιχνιδιού με τον Μπαράλ, ο οποίος εξελίσσεται σε ποδοσφαιριστή Κυπέλλου, αφού είναι το δεύτερο συνεχόμενο του ποδοσφαιριστή μετά από αυτό με την ΑΕΛ την προηγούμενη εβδομάδα.

Το γκολ προήλθε από ενέργεια του Μιλάνοφ από τα δεξιά ο οποίος κέρδισε από τον Φοφανά (οι της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ),  πάτησε περιοχή, έδωσε την μπάλα στον Μπαράλ, ο οποίος με ωραίο σουτ «έγραψε» το 1-0 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων.

Από την πλευρά της Δόξα, η καλύτερη ευκαιρία θα καταγραφεί στο 29΄ ότάν το σουτ του Παουλίνιο θα διώξει ο Πάρντο σε κόρνερ.

Από τα αρνητικά του πρώτου ημιχρόνου οι αναγκαστικές αλλαγές των Ιωάννου και Πάρντο οι οποίοι έφυγαν τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο.

Β΄ Ημίχρονο:

Η πρώτη αξιόλογη φάση θα ρθει στο 54΄ για την Δόξα. Ο Ρούντι έπιασε ωραίο σουτ στο ύψος της περιοχής όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν ο οποίος απέκρουσε.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 62΄ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα  του με τον Αστίθ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εμπεσίλιο, ο Βάσκος έπιασε την κεφαλιά και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Σταδιακά μετά και το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, αφού ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ροκανίσει τον χρόνο που απέμεινε.

Δόξα: Νέγκρι, Παουλίνιο. Ρούντι, Ρεδόνδο, Κάστρο, Κένιντι, Λεονάρντο, Φοφανά, Ενινφούλ, Σεράν, Πουτζιουρής

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο (46΄ Βάτερμαν), Εμπεσίλιο (72΄ Βινίσιους), Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Μπαράλ, Μιλάνοφ, Μοράις, Ιωάννου (27΄ Αστίθ) Αλωνεύτης, Κάνιας, Γιαμπερέ