«Περίπατος» για την Τσέλσι στο Μπέρνλι…

Κυριακή, 28/10/2018 - 18:13

Ο εκπληκτικός φέτος Ρος Μπάρκλεϊ με γκολ και δύο ασίστ ήταν ο απόλυτος ηγέτης της Τσέλσι που με το 0-4 στην έδρα της Μπέρνλι συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Αν υπήρχε το βραβείο για τον πιο βελτιωμένο παίκτη της χρονιάς (όπως στο ΝΒΑ) τότε θα το είχε στο τσεπάκι του από τα μέσα της σεζόν. Ο Ρος Μπάρκλεϊ κάνει φέτος απίθανα πράγματα και οδηγεί κάποιους οπαδούς της Τσέλσι να παρομοιάζουν την προσφορά του με αυτή του Φρανκ Λαμπάρντ, δίχως αυτό να ακούγεται ιεροσυλία!

Ο μέσος των μπλε έγινε ο πρώτος Άγγλος παίκτης του συλλόγου που σκοράρει σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια Premier League μετά το 2013 και τον Φρανκ Λαμπάρντ, αλλά δεν είναι μόνο αυτό που αποτυπώνει την προσφορά του στο γήπεδο.

Ο Μπάρκλεϊ είχε ακόμα δύο ασίστ απέναντι στην Μπέρνλι και με το εύκολο 0-4, οι Λονδρέζοι διατήρησαν το φετινό τους αήττητο και βρίσκονται στο -2 από την κορυφή και την Λίβερπουλ.

Το σπουδαίο του απόγευμα φάνηκε από νωρίς, καθώς στο 12ο λεπτό είχε την πρώτη του μεγάλη στιγμή, όμως στο σουτ του, είχε την απάντηση ο Χαρτ.

Λίγο αργότερα όμως ο Άγγλος τερματοφύλακας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, όταν ο Μπάρκλεϊ με υπέροχη κάθετη τρύπησε την άμυνα των «κλάρετς» και ο Μοράτα με τέλειο πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ (22’).

Ο Ισπανός επιθετικός σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία για να καθαρίσει το ματς (42’), όμως στην επανάληψη το έργο των Λονδρέζων ήταν ακόμα πιο εύκολο. Δύο μακρινά σουτ εκτός περιοχής από Μπάρκλεϊ (57’) και Ουίλιαν (62’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Λόφτους-Τσικ έκανε το τελικό 0-4, με την Τσέλσι να φτάνει σε έναν υγιεινό περίπατο και να συνεχίζει την αήττητη πορεία της στην φετινή Premier League, με μία ακόμα πειστική εμφάνιση σε μία δύσβατη έδρα.