Πετάει... φωτιές η Νάπολι, κόλλησε η Φιορεντίνα

Κυριακή, 21/8/2022 - 21:40

Η... νέα Νάπολι εντυπωσιάζει!

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε εκ νέου φανταστική εμφάνιση, ήταν «καυτή» επιθετικά και διέλυσε 4-0 τη Μόντσα για να κάνει το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Εννιά γκολ έχει βάλει σε δύο ματς η Νάπολι, που έχει τον Κβαρατσκέλια σε μεγάλα κέφια, ενώ και ο Οσιμέν συνεχίζει καυτός από πέρυσι.

O Κβαρατσκέλια στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, για να έρθει ο Οσιμέν στο 45+2’ να διπλασιάσει τα τέρματα για τη Νάπολι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κβαρατσκέλια ξαναχτύπησε στο 62’ και έκανε το 3-0. Ο Πετάνια στο 68’ μείωσε σε 3-1 ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε εν τέλι μέσω του VAR για οφσάιντ. Ο Κιμ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της νέας του ομάδας, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα (4-0), με τη Νάπολι να κάνει το 2/2 στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, Έμπολι και Φιορεντίνα «κόλλησαν» στο 0-0, με τους γηπεδούχους μάλιστα να παίζουν με 10 παίκτες από το 67’ και μετά, αφού ο Λουπέρτο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και έτσι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με λευκή ισοπαλία.

*πηγή φωτογραφίας: SSC Napoli